Apple, Şimdi de Unreal Engine’i Bitirmek İstiyor!

Charismax

İstediğiniz vesikalıksa..
Katılım
20 Ağustos 2020
Mesajlar
24,556
Tepkime puanı
8,865
Yaş
34
Konum
Memed' Home
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hal
Cupertino merkezli teknoloji devi Apple, popüler oyun stüdyosu Epic Games ile bir süredir mücadele ediyor. Fortnite Mobile başta olmak üzere stüdyonun bütün oyunlarını App Store’dan kaldıran şirket, şimdi de oyun motoru Unreal Engine’in peşine düştü. Eğer Apple istediğini yapmayı başarırsa Unreal Engine 5’in çıkmadan engellenme ihtimali bulunuyor!

Apple, Unreal Engine’i “Truva Atı” Olmakla Suçluyor!
Bilindiği üzere Epic Games, Fortnite oyununa kendi ödeme sistemini entegre ettiği için Apple ve Google ile sorun yaşıyor. Popüler oyun App Store ve Play Store’dan atılırken, Epic cephesinden şimdiye kadar geri adım gelmedi. Sonuç olarak Epic Games ve teknoloji devleri arasındaki mücadele hukuki zeminde sürüyor.

apple-unreal-engine-3.jpg


Ancak sürecin en önemli tarafı olan Apple, işleri önümüzdeki günlerde biraz daha kızıştırabilir. Apple’ın Epic Games tarafındaki yeni hedefinin dünyanın en iyi oyun motorları arasında gösterilen Unreal Engine olduğu iddia ediliyor. Teknoloji devine göre, Epic’in Unreal Engine üzerindeki hakimiyeti iOS ve App Store’un güvenliğini tehlike altına atabilir. Yani Epic Games istediğini elde edemezse Unreal Engine üzerine kurulan oyunları bir truva atı gibi kullanabilir.

apple-unreal-engine.jpg


Teknoloji analistleri, bunun saçma bir komplo teorisi olduğunu iddia ederek Apple’ın Unreal Engine üzerinde yaptırım uygulayamayacağını belirtiyor. Ayrıca bu durum ilerleyen dönemde Unity 3D gibi diğer büyük oyun motorlarının da başına dert açabilir. Bazı iddialar ise bu duruma Donald Trump’ın başlattığı ABD-Çin ticaret savaşının neden olabileceğini öne sürüyor.
 
Geri
Üst Alt