Yönetim Süreçleri - Yönetim Süreci Nedir

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Yönetim Süreçleri - Yönetim Süreci Nedir - Fayol Yönetim Süreçleri Tanımı - Luther Gullick Yönetim Süreçleri Tanımı

Yönetim süreci, belirlenen amaçlara başkaları aracılığı ile ulaşma veya başkalarına iş gördürme etkinliklerinin toplamıdır. Yönetim süreçlerini oluşturan unsurlar hakkında çok değişik görüşler vardır. Bu konudaki ilk girişim Henry Fayol’dan gelmiştir. Fayol’a göre yönetim süreçleri:
• Planlama: Geleceğin araştırılması, işleyiş planının hazırlanması için yapılan işler.
• Örgütleme: Örgütün insan ve madde kaynaklarının amacı gerçekleştirecek şekilde düzenlenmesi, yapılandırılmasıdır.
• Emir Verme: İşgörenlere işlerini yaptırma.
• Eşgüdümleme: Örgütteki tüm etkinlikleri bütünleştirme, birbirleriyle ilişkilendirme.
• Kontrol Etme: Her şeyin önceden belirlenmiş esaslara uyumlu olarak yapılmasını sağlama.
Diğer taraftan Luther Gullick yönetim süreçlerini daha da ayrıntılandırmıştır. Gullick’e göre yönetim şu süreçlerden oluşur:
Planlama: Belirlenmiş amacın gerçekleştirilmesi için yapılması gereken işlerin, izlenecek yolların ve kullanılacak yöntemin ayrıntılı bir biçimde hazırlanması.
Örgütleme: Belirlenmiş hedefi gerçekleştirmek için kurumdaki yetki ve sorumluluk yapısının belirlenmesi, aynı doğrultuda alt birimlerin düzenlenmesi, tanımlanması ve eşgüdümlenmesi.
Personel Alma: Personel ile ilgili işe alma, eğitme ve uygun çalışma koşullarını sağlama gibi işlerdir.
Yöneltme: Verilen kararları belirli emirlere dönüştürme ve örgüte liderlik hizmetini sunmak için yapılan işlerdir.
Koordinasyon: Kurumda yapılan işlerin birbirleri ile ilişkilendirilmesidir.
Bilgi Verme: Yöneticinin, kayıtlar, araştırma ve denetleme yolu ile üstlerini haberdar etmesi, olup bitenlerden haberdar olması ve astlarını haberdar etmesi için yaptığı işlerdir.
Bütçeleme: Mali planlama, muhasebe ve kontrol biçiminde yapılan işlerdir .