Windows 10’dan Windows 8 veya Windows 7’ye Geri Dönüş

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Windows 10'dan Windows 8 veya Windows 7'ye Geri Dönüş

Windows 10’dan Eski İşletim Sistemi Nasıl Yüklenir : İşletim sisteminiz diyelim ki Windows 7, Windows 8 veya Windows 8.1 yeni tasarımı ve içeriği merak edip işletim sisteminizi Windows 10’a yükseltiniz. Windows 10’da gezintiye başladınız ve size çok karışık geldi veya bir türlü Windows 10’a ısınamadınız.Bu durumda eski işletim sisteminize geri dönmek isteyebilirsiniz. Bunu yapabilmeniz çok kolay; Windows 10’dan eski işletim sisteminize geri dönmek için içerisine kolay bir çözüm yerleştirilmiş!
Bilmeniz Gerekenler

• Windows 10’dan eski işletim sisteminize geri dönmek için dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var:,
  • Windows 10’a yükselttiğiniz işletim sisteminden geri dönüş yapmak için 1 ay içinde kararınızı vermeniz gerekmektedir.
  • 1 ay sonrasında geri dönmek istiyorsanız bilgisayarınıza gelen ya da kendi oluşturduğunuz kurtarma medyasını kullanarak yapabilirsiniz.
  • Windows 10’dan geri dönmek için eski işletim sisteminizin Windows 7, Windows 8 veya Windows 8.1 olması gerekmektedir.

Windows 10’dan Eski İşletim Sistemine Geri Dönüş

İçerik Haritası
  • Windows 10’dan memnun kalmadıysanız ve eski işletim sisteminize geri dönmek istiyorsanız izleyeceğiniz adımlar şöyle:
  • Windows 10 masaüstünde sağ altta bulunan “Hızlı İşlem Merkezi” bölümüne tıklayın ve açılan bölümde “Tüm Ayarlar” sekmesinde Güncelleştirme ve Güvenlik ikonunu seçin.
  • Karşınıza açılan pencerede, sol tarafta bulunan “Recovery (kurtarma)” seçeneğini seçtikten sonra sağ kısımda bulunan “Önceki bir sürüme geri dön” başlığı altında bulunan “Başlarken” butonuna tıklayınız.
  • Şimdi karşınıza Windows 10’u neden bırakmak istediğinizle ilgili bir anketle karşılaşacaksınız. Bu ankete doğru cevap vererek “İleri” seçeneğine tıklayın.
  • İleri butonuna bastıktan sonra karşınıza bilmeniz gerekenler ile ilgili bir pencere açılacaktır. Eğer kesin kararlıysanız tekrar “İleri” tuşuna basabilirsiniz.
Not: Bilmeniz gerekenler için açılan pencerede dosyalarınızı yedekleyip yedeklemediğiniz ile ilgili bir soru var. Bu işlemlere başlamadan önce bilgisayarınızdaki tüm dosyaları yedeklemeniz gerekmektedir.
Eski işletim sisteminize geri dönmek için işlemler başlamış bulunmaktadır. Bu durumda HDD bellek alanına göre işleminizin zaman aralığı belirlenecek olup bu süre genelde maksimum 1 saati geçmektedir. Yükleme işlemi bittikten sonra bazı önemli dosyalarınızı kaybetmiş olabilirsiniz ama yedekleme işleminizi gerçekleştirdiyseniz onları geri getirmeniz çok kolay olacaktır.
Diyelim ki bu işlem adımlarını gerçekleştirdiniz ama bir türlü sonuca ulaşamıyorsunuz. O halde size önerimiz yükleme medyası oluşturma; USB kurulum diski hazırlama. Hemen bunun hakkında nasıl bir yol izleyeceğinizi ufak notlar ile anlatalım.

Eski İşletim Sistemini Geri Getirmek İçin Yükleme Medyası Oluşturma

Eski işletim sistemini yeniden yüklemek istiyorsanız ve ilk yöntemde başarılı olamadıysanız, USB flash sürücü veya DVD kullanarak kendi yükleme medyanızı oluşturmanız gerekmektedir. Bunun için disk görüntüsü yani ISO dosyasını indirmek için, size vereceğimiz linklerden bu işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
Windows 7 için; https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows7
Windows 8 için; https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows8
Buradaki linklerden kendi yükleme medyanızı oluşturmanız mümkün. Bunun için şunlara sahip olmanız gerekmektedir:

Linklerden yola çıkarak işlem adımlarını takip ederek eski Windows işletim sisteminize geri dönebilirsiniz.

Geri
Üst Alt