William B. Shockley

Blog

********
Katılım
3 yıl 9 ay 27 gün
Mesajlar
157
Tepkime puanı
46
Konum
Evren
Cinsiyet
vtEvVy
shockley-13116-content-portrait-mobile-tiny.jpg

William Shockley , 13 Şubat 1910'da İngiltere, Londra'da, Massachusetts doğumlu bir maden mühendisi olan William Hillman Shockley ile madencilikle uğraşan eşi Mary'nin ( née Bradford) oğlu olarak dünyaya geldi. Nevada'da.

Aile, 1913'te Amerika Birleşik Devletleri'ne döndü ve William Jr., Kaliforniya'da eğitim gördü ve lisans derecesini aldı. 1932'de California Institute of Technology'de yüksek lisans derecesi aldı. Massachusetts Institute of Technology'de Profesör JC Slater altında eğitim gördü ve doktora derecesini aldı. 1936'da sodyum klorürün enerji bandı yapısı üzerine bir tez sunarak. Aynı yıl Dr. CJ Davisson başkanlığındaki grupta çalışan Bell Telephone Laboratories'e katıldı ve 1955'e kadar orada kaldı (savaş hizmeti için kısa süreli devamsızlık vb.). Direktör olmak için Transistör Fizik Departmanı Direktörlüğü görevinden istifa etti. Yeni transistör ve diğer yarı iletken cihazların araştırma geliştirme ve üretimi için, Mountain View, California'daki Beckman Instruments, Inc.'in Shockley Yarı İletken Laboratuvarı.

II.Dünya Savaşı sırasında, Denizaltıyla Mücadele Harpleri Araştırma Grubunun Araştırma Direktörü ve daha sonra Savaş Bakanı ofisinde Uzman Danışman olarak görev yaptı.

İki misafir ders verdi: 1946'da Princeton Üniversitesi'nde ve 1954'te California Teknoloji Enstitüsü'nde. Bir yıl (1954-1955) Savunma Dairesi Silah Sistemi Değerlendirme Grubu Başkan Yardımcısı ve Araştırma Direktörü olarak görev yaptı.

Shockley'in araştırması, katılarda enerji bantları üzerine odaklanmıştır; alaşımlarda düzen ve düzensizlik; vakum tüpleri teorisi; bakırın kendi kendine difüzyonu; dislokasyon teorileri ve tane sınırları; ferromanyetik alanlar üzerinde deney ve teori; gümüş klorürde fotoelektronlar üzerinde deneyler; transistör fiziğinde çeşitli konular ve araştırma laboratuvarlarında maaş ve bireysel verimlilik istatistikleri üzerine yöneylem araştırması.

Çalışmaları birçok onurla ödüllendirildi. 1946'da Savaş Bakanlığı ile yaptığı çalışmalardan dolayı Liyakat Madalyası aldı; 1952'de Radyo Mühendisleri Enstitüsü'nün Morris Leibmann Anma Ödülü; ertesi yıl, Amerikan Fizik Derneği'nin Oliver E. Buckley Katı Hal Fiziği Ödülü ve bir yıl sonra Ulusal Bilimler Akademisi Cyrus B. Comstock Ödülü. En büyük onur - Nobel Fizik Ödülü - Bell Telefon Laboratuvarları'ndaki iki eski meslektaşı John Bardeen ve Walter H. Brattain ile birlikte 1956'da ona verildi.

1963'te American Society of Mechanical Engineers'ın Holley Madalyası'na layık görüldü.

Dr. Shockley, 1951'den beri ABD Ordusu Bilimsel Danışma Paneli üyesidir ve 1958'den beri Hava Kuvvetleri Bilimsel Danışma Kurulu'nda görev yapmaktadır. 1962'de Başkan'ın Bilimsel Danışma Komitesine atandı. Pennsylvania Üniversitesi, Rutgers Üniversitesi ve Gustavus Adolphus Kolejlerinden (Minn.) Fahri bilim doktoraları aldı.

Bilimsel ve teknik dergilerdeki sayısız makaleye ek olarak, Shockley Electrons and Holes in Semiconductors (1950) yazdı ve Imperfections of Nearly Perfect Crystals (1952) kitabını yayınladı . Buluşları için 50'den fazla ABD patenti aldı.

Dr. Shockley iki kez evlendi ve Jean ( kızlık soyadı Bailey) ile ilk evliliğinden üç çocuğu var . Bu birlik boşanmayla sonuçlandı; ikinci karısı Emmy Lanning'dir.

Gönderen Nobel Anlatım , Fizik 1942-1962 1964, Elsevier Publishing Company, Amsterdam,


Bu otobiyografi / biyografi ödül sırasında yazılmış ve ilk olarak Les Prix Nobel kitap serisinde yayınlanmıştır . Daha sonra Nobel Konferanslarında düzenlendi ve yeniden yayınlandı . Bu belgeden alıntı yapmak için, kaynağı daima yukarıda gösterildiği gibi belirtin.


William B. Shockley 12 Ağustos 1989'da öldü.

William B. Shockley
Gerçekler
Nobel Vakfı arşivinden fotoğraf.
William Bradford Shockley
1956 Nobel Fizik Ödülü
13 Şubat 1910, Londra, Birleşik Krallık
12 Ağustos 1989, Palo Alto, CA, ABD
Ödül sırasındaki bağlı kuruluş: Semiconductor Laboratory of Beckman Instruments, Inc., Mountain View, CA, ABD
Ödül motivasyonu: "yarı iletkenler üzerine yaptıkları araştırmalar ve transistör etkisini keşfettikleri için."
Ödül payı: 1/3

Elektrik sinyallerini güçlendirmenin telefon ve radyo için belirleyici olduğu kanıtlandı. Bunun için önce elektron tüpleri kullanıldı. Bununla birlikte, daha küçük ve daha etkili amplifikatörler geliştirmek için, yarı iletkenlerin kullanılabileceği umuluyordu - elektrik iletkenleri ve yalıtkanlar arasında özelliklere sahip malzemeler. Kuantum mekaniği, bu malzemelerin özelliklerine yeni bir bakış açısı kazandırdı. 1947'de John Bardeen ve Walter Brattain, William Shockley tarafından daha da geliştirilen bir yarı iletken amplifikatör üretti. Bileşen bir "transistör" olarak adlandırıldı.
 
Geri
Üst Alt