Türkçe, Türkçe Olalı Böyle Zulüm Görmedi: Son Yıllarda Dilimizdeki Anormal Yozlaşmayı Fark Ettiniz mi?

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Sizce neden böyle oldu?
Okulda ilk öğrendiğimiz bilgilerden biri dilin yaşayan bir organ olduğu.

Okulda ilk öğrendiğimiz bilgilerden biri dilin yaşayan bir organ olduğu.

Diller binlerce yıl içinde gelişerek, değişerek farklı haller alır. Hem dilin kullanıldığı ülkenin yakın ilişkilerde olduğu diğer dillerle etkileşimi, hem de dilin hayatta kullanımını kolaylaştırmak için doğal olarak yapılan değişimler dili değiştirerek son haline getiriyor.
Dilin böyle değişken bir yapıda olmasının yanında belli başlı kurallarının da olması kafa karıştırıyor.

Son yıllarda etrafımıza baktığımızda her yerde, sürekli yazım ve imla hataları görüyoruz.

Son yıllarda etrafımıza baktığımızda her yerde, sürekli yazım ve imla hataları görüyoruz.

Eskiden genellikle kamyon arkası yazılarında gördüğümüz hataları artık dünyaca ünlü, saygın markalar bile rahatlıkla yapabiliyor.

Sanki bir anda bir şey oldu ve ülkece anadilimizi unuttuk. Üstelik bunun eğitimle de ilgisi yok. Profesöründen Türkçe öğretmenine doğru düzgün Türkçe kullanabilen kişi sayısı çok azaldı.

Sadece yazım ve imla hatası da değil, dil komple başka bir hal aldı. Gülmek getirmek de ne? Bu tabiri herhalde ancak konuşmayı yeni öğrenen çocuklar kullanır.
Dediğimiz gibi eğitim önemli ama tek neden eğitim de değil. Neredeyse tüm ülke birkaç yıl içinde Demet Akalın Türkçesine geçiş yaptı.

Dediğimiz gibi eğitim önemli ama tek neden eğitim de değil. Neredeyse tüm ülke birkaç yıl içinde Demet Akalın Türkçesine geçiş yaptı.

Akıllı telefonlar ve sosyal medya, otomatik düzeltmenin kimi zaman yanlışlık yapması, Türkçe klavye kullanımının düşük olması, eğitim sisteminin kötüleşmesi... Belki bunlar bu sorunun nedenini kısmen açıklayabilir.

Akıllı telefonlar ve sosyal medya, otomatik düzeltmenin kimi zaman yanlışlık yapması, Türkçe klavye kullanımının düşük olması, eğitim sisteminin kötüleşmesi... Belki bunlar bu sorunun nedenini kısmen açıklayabilir.

Tepeden tırnağa olan bu yozlaşmada medyanın da payı büyük.

Tepeden tırnağa olan bu yozlaşmada medyanın da payı büyük.

Televizyon alt yazılarında, gazetelerde, internet medyasında o kadar büyük hatalar kolaylıkla yapılabiliyor ki, yeni nesil bu kullanımları doğru sanarak yanlışı bile doğruymuş gibi savunabiliyor.

Artık yapacak pek bir şey yok gibi görünüyor; edebiyattan medyaya, sosyal medyadan günlük yaşama her yanımız nüfuz etmiş halde.

Artık yapacak pek bir şey yok gibi görünüyor; edebiyattan medyaya, sosyal medyadan günlük yaşama her yanımız nüfuz etmiş halde.

Bu saatten sonra dili düzeltmek için çok köklü eğitim reformları yapılması gerekir.

Başa dönersek, dil sürekli değişen ve gelişen bir organ olduğuna göre artık bundan sonra Türkçe böyle mi olacak?

Başa dönersek, dil sürekli değişen ve gelişen bir organ olduğuna göre artık bundan sonra Türkçe böyle mi olacak?

Zamanla Türkçe karakterlerin tamamen yok olması bekleniyor. Herkes yerine herkez diyecek, -de -da'ları ayrılması gereken yerlerde birleştirip birleşik olması gereken yerlerde ayıracağız. Ğ yerine y harfi gelecek. Olacak yerine olucak, gelecek yerine gelicek yazacağız (yazıcaz).
Peki siz dilin kurallarının her şeye rağmen korunması gerektiğine mi inanıyorsunuz, yoksa zamanla değişime adapte olmasına mı?

Yorumlarda buluşalım!

Yorumlarda buluşalım!