Temel Bilgisayar Özellikleri ve Kavramları

Charismax

Copyright @ Charismax
Katılım
3 yıl 10 ay 26 gün
Mesajlar
25,374
Tepkime puanı
8,771
Yaş
35
Konum
Memed' Home
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hal
Temel Bilgisayar Özellikleri ve Kavramları
Temel-Bilgisayar-Ozellikleri-ve-Kavramlari

BİLGİSAYAR NEDİR?
İnsan tarafından hazırlanarak verilen bilgileri, yine insanlar tarafından hazırlanan komutlar dizisine uygun biçimde, istenilen düzeyde ve şekilde işleyen ve bu bilgileri veren veya depolayan elektronik cihazlardır.

Bilgisayarın Temel Özellikleri
▪ Çok süratli işlem yapabilme yeteneği,
▪ Mekanik ve elektronik parçalardan oluşması,
▪ Bellekte çok fazla bilgi depolayabilme yeteneği,
▪ Aritmetiksel (/,+,-, * gibi), ve mantıksal(<,>, ve veya gibi) Yapılabilen işlemler, sayesinde karşılaştırma yaparak karar verme yeteneği
▪ Bilgisayarın düşünme yeteneği yoktur.
▪ Sadece programlanabilir


KAPASİTE BİRİMLERİ
Bit = En küçük ölçü birimi
8 BİT = 1 BAYT (8 Bit'in yanyana gelmesiyle oluşan ölçü birimidir.)
1024 BAYT = 1 KİLOBAYT (KB)
1024 KİLOBAYT = 1 MEGABAYT (MB)
1024 MEGABAYT = 1 GİGABAYT (GB)
1024 GIGABAYT = 1 TERABAYT (TB)
Örnek; 3 GB = 3072 MB, 6 BAYT = 48 BİTBİLGİSAYARIN TEMEL KAVRAMLARI
- Bilgisayardan söz edildiği zaman birbirini tamamlayan iki kavram akla gelir. Bunlardan birincisi donanım, ikincisi ise yazılımdır.


▪ Donanım (Hardware) : Bilgisayarın bünyesinde bulunan her türlü mekanik ve elektronik cihazları (donanım) oluşturur . Bilgisayarların fiziksel kısımlarına donanım denilmektedir. Elle tutulabilirler. Örnek; Ekran, klavye, Sabit disk (harddisk), fare, yazıcı, bellek, mikroişlemci, tarayıcıYazılım ( Software) : Bilgisayarın çalıştırılması için gerekli olan ve bilgisayarda çeşitli işlemler yapılmasına imkan sağlayan programlar bütününe denir.


GİRİŞ BİRİMLERİ: Bilgisayarlara veri girişi yapmak için kullanılan parçalara giriş birimleri denmektedir. Klavye, mouse , cd-dvd rom, barkod okuyucu , optik okuyucu , tarayıcı , disket , kamera, dijital fotoğraf makinesi gibi elemanlar bilgisayarın giriş birimlerini oluştururlar.


ÇIKIŞ BİRİMLERİ: Klavye, fare, dokunmatik ekran gibi giriş birimleri aracılığı ile bilgisayarlara girilen verilerin işlenerek kullanıcılara sonuç olarak iletilmesi sağlayan parçalardır. Monitör, Printer ( Yazıcı ), projeksiyon, hoparlör gibi elemanlar bilgisayarın çıkış birimlerini oluşturur.
 
Geri
Üst Alt