Takke sarık falan hepsi uydurmadır..

Medeni Hal
Sadece kuran diyenler toplaşmadan ben kaçıyım :D isteyen istediğine inansın. Ayetlerden ziyade ben hadislerede inanan biriyim hemde fazlasıyla çünkü ikisi bir bütündür. Ayetleri açıklayıcı bir biçimde dile getirende peygamberdir. Her ayetin faziletini açıklayan insanlara sevapta kolaylık sağlayıp bize öğretende peygamberdir. Ayetler düz yazı masal gibi okunmak için yoktur bana göre bi çok hikmet vardır. Yani inanmakla bir şey kaybetmezsin fakat inanmazsan çok şey kaybedersin bence. Kuran da ayet olarak 5 vakit namazda yoktur ayeti olmayan 5 vakti neye göre kılıyorsunuz acaba demek isterdim ama demicem jskdfngsfdng bu şekilde çok şey sayabilirim yani ama polemiğe girmicem bundan başka yorumda yapmak istemiyorum inanç hafife alınacak birşey değildir ki tartışması dahi yapılmaması gerek. Kim neye inanırsa inansın gidince hep beraber görürüz ne doğruymuş ne yanlışmış. ^^

• Beğen
Tepkiler: LsR

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
o bitane kadın vardı.. kadına soruyorlar kabir azabına inanmıyorsun hadise inanmıyorsun hatta peygamberede şaibeli bakıyorsun tamam inanmıyorsun ama bir yaratıcı olduğuna inanıyorsun.. peki inanmadıkların ya gerçek çıkarsa diye soruyorlar ?
oda o zaman nanayı yedik demektir diyor... yani gerçekten inanmakla birşey kaybedilmez sonuçta dine aykırı şeylerden fikir olarakta kaçınıyoruz yapıt olarakta..

Kerem

Kız & Erkek Babası
Memleket
Isparta
Medeni Hal
Bununla ilgili bizde çok arkadaşımızla tartıştık, hatta baldızım üniversite ilahiyat hocalarının hadisleri tartıştığını anlattığında çok garipsemiştim. Daha sonra düşününce asıl kaynak olan Kuran varken neden sonradan yazılanları daha çok dikkate almaya çalışıyoruz dedim. En güvenilir hadis kitabı olarak Buhari 'nin hadis kitabını kabul ediyoruz, sahih hadis diye. Peki Buhari bu kitabı Peygamber Efendimiz'in vefatından kaç yıl sonra kaleme aldı. Bugün biri ile ile bir konuyu konuşun 6 ay sonra o kişiyle bir araya gelin konuştuklarınıza ya bişeyler ekler ya da eksiltirsiniz. Bu nedenle değiştirilemeyeceğini bildiğimiz Kuran-ı Kerim varken farklı kaynakların güvenirliği beni düşündürüyor. Bunlar benim şahsi düşüncelerim tabiki :) Ben üzerime farz olanları yapabildiğim kadar yaparım, haram olanlardan uzak dururum ve biliyorum ki Allah ile kul arasında kimseye ihtiyaç yoktur. Sakın Peygamberleri bu kategoriye koymayın, onlar elçi olarak gönderildi. Bugün kendine evliya diyenlerin babadan oğla geçen evliyalıklarıyla kıyaslamayın.

• Beğen
Sadece kuran diyenler toplaşmadan ben kaçıyım :D isteyen istediğine inansın. Ayetlerden ziyade ben hadislerede inanan biriyim hemde fazlasıyla çünkü ikisi bir bütündür. Ayetleri açıklayıcı bir biçimde dile getirende peygamberdir. Her ayetin faziletini açıklayan insanlara sevapta kolaylık sağlayıp bize öğretende peygamberdir. Ayetler düz yazı masal gibi okunmak için yoktur bana göre bi çok hikmet vardır. Yani inanmakla bir şey kaybetmezsin fakat inanmazsan çok şey kaybedersin bence. Kuran da ayet olarak 5 vakit namazda yoktur ayeti olmayan 5 vakti neye göre kılıyorsunuz acaba demek isterdim ama demicem jskdfngsfdng bu şekilde çok şey sayabilirim yani ama polemiğe girmicem bundan başka yorumda yapmak istemiyorum inanç hafife alınacak birşey değildir ki tartışması dahi yapılmaması gerek. Kim neye inanırsa inansın gidince hep beraber görürüz ne doğruymuş ne yanlışmış. ^^
Destina yapma sen de Kur’an da 5 vakit namaz vardır. Ayrıca ben sadece Kur’an demiyorum dinin tek kaynağı Kur’andır diyorum ikisi farklı hadislerden de yararlanılabilir ama esas Kur’andır.. Kur’an’a uymayan tonla hadis vardır..

Mesele tartışmak değil kötü olan baskıdır her şey bu hayatta konuşulur tartışılır.. Ben fikir özgürlüğünün sonsuzluğuna inanırım..

• Beğen
Bununla ilgili bizde çok arkadaşımızla tartıştık, hatta baldızım üniversite ilahiyat hocalarının hadisleri tartıştığını anlattığında çok garipsemiştim. Daha sonra düşününce asıl kaynak olan Kuran varken neden sonradan yazılanları daha çok dikkate almaya çalışıyoruz dedim. En güvenilir hadis kitabı olarak Buhari 'nin hadis kitabını kabul ediyoruz, sahih hadis diye. Peki Buhari bu kitabı Peygamber Efendimiz'in vefatından kaç yıl sonra kaleme aldı. Bugün biri ile ile bir konuyu konuşun 6 ay sonra o kişiyle bir araya gelin konuştuklarınıza ya bişeyler ekler ya da eksiltirsiniz. Bu nedenle değiştirilemeyeceğini bildiğimiz Kuran-ı Kerim varken farklı kaynakların güvenirliği beni düşündürüyor. Bunlar benim şahsi düşüncelerim tabiki :) Ben üzerime farz olanları yapabildiğim kadar yaparım, haram olanlardan uzak dururum ve biliyorum ki Allah ile kul arasında kimseye ihtiyaç yoktur. Sakın Peygamberleri bu kategoriye koymayın, onlar elçi olarak gönderildi. Bugün kendine evliya diyenlerin babadan oğla geçen evliyalıklarıyla kıyaslamayın.
Buhari denen adam bir uydurmacıdır çok şey yapma.. :)

Kerem

Kız & Erkek Babası
Memleket
Isparta
Medeni Hal
Buhari denen adam bir uydurmacıdır çok şey yapma.. :)
Uydurmacadır değildir bilemem, birçok din alimi ya da dini eğitim verilen yerlerde kaynak olarak kullanılmakta. Bugün hadis dediğimizdede ilk aklıma gelen kaynak.

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Uydurmacadır değildir bilemem, birçok din alimi ya da dini eğitim verilen yerlerde kaynak olarak kullanılmakta. Bugün hadis dediğimizdede ilk aklıma gelen kaynak.
Buhari de muaviye adına uydurulmuş çok söz vardır..

şimdi sen böyle diyince inanç özgürlüğü değil inananlara hakaret etmiş oluyorsun.. ehli sünnet bir ülkedesin
Hakaret kelimesinin kendisi düşünceye hakarettir. Hakaret saçma bir kelimedir net tanımı yapılamaz.

Genelde sansürcülerin, fikir ve düşünce özgürlüğünü sınırlamak için kullandıkları bir kelimedir.

Neyse sizinle bu konu da ortak düşünmeyeceğiz boş yere tartışmayalım :)

• Haha

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Hakaret kelimesinin kendisi düşünceye hakarettir. Hakaret saçma bir kelimedir net tanımı yapılamaz.

Genelde sansürcülerin, fikir ve düşünce özgürlüğünü sınırlamak için kullandıkları bir kelimedir.
ben sana kelime olarak demiyorum konumuz edebiyat yada türkçe'mi... yani o zaman kabullenilmeyecekse bu durum ehli sünnetlik veya hadis ile kuranın açıklamaya desteklenmesi.. o zaman ölülerimiz bak ölülerin demiyorum yine kırmamak için.. ölülerimiz öldüğünde yakalım.. niye yıkatıp orasına burasına pamuk tıktırıyoruz neden hoca eşliğinde gömdürüyoruz neden mezarının başına gidip dua ediyoruz.. bunu bize kim söylüyor kuranda defnedilme şekli yazıyormu mesela... ??

yani yakalım o zaman ölülerimizi atalım yemeklere yada denize gitsin.. ya kusura bakmayın ama işine geleni çek hadisten işine gelmeyene hadisi öngörme olmaz ama bu böyle... dini kenara koy mantık kabul etmezki..

Geri
Üst Alt