Sünnete ve Adaba Uymak ile İlgili Ayetler ve Hadisler

SÜNNETE (PEYGAMBER'E) (S.A.V.) VE ADÂBA UYMAK İLE İLGİLİ AYETLER VE HADİSLER​

"...Peygamber size ne verdiyse onu alın, neyi de size yasak ettiyse ondan vazgeçin..." (Haşr 7)​

"O, nefis arzusu ile konuşmuyor. O (Kur'an) ancak kendisine bildirilen bir vahiydir." (Necm 3-4)​

"De ki: Eğer Allah'ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlayın..." (Al-i İmran 31)​

"And olsun, Allah'ın Resulü'nde sizin için; Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı uman kimseler için güzel bir örnek vardır..." (Ahzab 21)​

"Hayır, rabbine andolsun ki, aralarında çıkan anlaşmazlık hususunda seni hakem kılıp sonra da verdiğin hükümden içlerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın onu kabullenmedikçe ve boyun eğip teslim olmadıkça iman etmiş olmazlar." (Nisa 65)​

"...Allah’a ve âhirete gerçekten inanıyorsanız- onu, Allah’a ve peygambere arz edin... (Nisa 59)​

"Kim peygambere itaat ederse, Allah'a itaat etmiş olur..." (Nisa 80)​

"Resulün çağrısını aranızda, birinizin diğerini çağırması gibi görmeyin. Aranızdan gizlice sıvışıp gidenleri Allah elbette bilir. Onun emrine aykırı davrananlar başlarına ya bir belânın gelmesinden yahut can yakan bir cezaya çarpılmaktan korksunlar!" (Nur 63)​

Peygamberimiz (s.a.v.) Şöyle Buyurmuştur:​

"Ben sizi (kendi halinize) bıraktığım sürece, siz de beni kendi halime bırakın. Sizden önceki milletler, ancak peygamberlerine çok soru sormaları ve onlara muhalefet etmeleri yüzünden helak oldular. Sizi herhangi bir şeyden menedersem ondan sakının; bir şeyi yapmanızı istediğimde de, onu elinizden geldiği kadar yapın.” (Buhari İ'tisam 2, Müslim Hac 412)​

"-Kaçınanlar hariç ümmetimin hepsi cennete girecektir.​

- Ya Resulullah, kim (cennete girmekten) kaçınır ki?​

- Bana uyan cennete girer; uymayıp, isyan eden cennete girmekten kaçınmış demektir.” (Buhari İ'tisam 2)​

"Bir adam Resulullah'ın yanında sol eliyle yemek yiyordu. Resulullah ona:​

- Sağ elinle ye, buyurdu.​

- Yapamıyorum, demesi üzerine Efendimiz (s.a.v.):​

- Yapamaz ol, buyurdu.​

Peygamber'in sözünü dinlememesi ancak adamın kibrinden dolayıydı. Adam daha sonra elini ağzına kaldıramaz oldu" (Müslim Eşribe 107)​

"Benim ve sizin haliniz, ateş yakan ve o ateşe pervane böcekleri ve kelebekler düşmeye başlayınca onları uzaklaştırmaya çalışan kimsenin hali gibidir. Ben sizi ateşe düşmekten korumak için belinizdeki bağdan tutuyorum; siz ise benim elimden kurtulmaya çalışıyorsunuz." (Müslim Fedail 19)​