Silikon göğüs kanseri yapar mı?

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzm. Op. Dr Ayşegül Sivri, silikon protezlerin kanser yapmadığı günümüzde kanıtlandığını ifade etti.

"Tarih boyunca göğüslere pek çok anlam yüklenmiştir" diyen Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayşegül Sivri, göğüslerin bir bebek için besin kaynağı, kadın için kadınlığın simgesi, erkekler içinse sadece bir oyuncak olduğunu söyledi.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzm. Op. Dr Ayşegül Sivri, meme büyütme ameliyatlarıyla ilgili merak edilen konulara açıklık getirdi.

Peki ya güzellik kavramı? Yani güzel göğüs ne anlama gelmektedir? Hangi boyut onu güzel yapar?

Tabiki de sorunun cevabı kişiye bağlıdır. ‘’Bir plastik cerrah olarak bana sorulduğunda benim her zaman bu soruya verecek bir cevabım var ama asıl önemli olan sizin ne düşündüğünüz, çünkü o göğüslerle yaşayacak olan, her gün aynada onlara bakacak olan, onlara dokunacak olan, onları bir yerlere sığdıracak olan sizsiniz. Yani göğüslerin güzelliği kavramının cevabı sizde gizlidir. O zaman soruyorum size göğüslerinizi hangi boyutta isterdiniz.’’

Estetik ameliyatların bu kadar yaygın olmasının nedeni nedir?

Günümüzde kadınların çoğunluğu göğüslerinin büyük, küçük ya da sarkık olmasından şikayetçiler. Kadın vücudunun da en çıkıntılı bölümü olduğundan oldukça dikkat çekmektedir. Bu şikayetler çoğu zaman kadınlarda özgüven eksikliğine ve mutsuzluğa yol açmakta. Tecrübelerime dayanarak diyebilirim ki; özellikle küçük göğüslü kadınlar ya da hiç göğsü olmayanlar herhalde bu grupta kendilerini en yetersiz ve en mutsuz hissedenlerdir. Ayrıca ameliyattan sonra en çok fayda görenlerde tabiki onlardır.’’

Silikon emzirmeye engel mi?

Silikon ameliyatları en çok merak edilen ve en çok korkulan ameliyatların başında geliyor. Meme büyütme operasyonu isteyen hastalarımızın en endişeli olduğu konuların başında ise silikon protezlere güven yer almaktadır. Silikon protezler doğada oldukça yaygın bulunan, biz doğduğumuzdan beri oldukça sık karşılaştığımız bir elemen olan silikondan yapılmışlardır. Yani alerji gibi bir etkisi yoktur. Çünkü olsaydı daha önce defalarca karşılaştığımız için tespit edilirdi. Silikon protezlerin üretimi de oldukça titizlikle ve steril koşullarda yapılmaktadır. Ben bizzat gittim kullandığım markanın üretim yerini gördüm. Bize ulaşan paketler ameliyat esnasında açılır ve size yerleştirilecek olan proteze dokunmak bile oldukça titizlikle yapılır. Kesinlikle ameliyat ekibinde hemşire dahil hiç kimse ona dokunamaz. Sadece doktor dokunur ve dokunmadan önce muhakkak eldivenini değiştirerek eline alır. Bu kurallar dünyada da böyledir aynen ülkemizde olduğu gibi.

Silikonun kanser yapar mı?

Bu uzun yıllardır tartışması olan bir konu. Ama en son bilgiler silikon protezi temize çıkarmıştır ve kanser yapmadığı günümüzde kanıtlanmıştır.

SİLİKONLAR PATLAR MI? SIZDIRMA YAPAR MI?

Hemen hemen her gelen hastam "bunlar patlar mı?" diye soruyor inanın. Yıllar önce medyada oldukça ses getiren patlama haberleri yerine günümüzde şu şekilde haberler görmekteyiz. ‘Kazadan silikonları sayesinde kurtuldu.’ ‘Bıçaklanma esnasında silikonları onu korudu.’ Evet neyse ki patlamak yerine artık kurtarıcı ve koruyucu etkisi de var. Yeni çıkan son jenerasyon silikon protezler artık patlamıyor, sızdırmıyor, kanser yapmıyor. Ayrıca memenin şeklini ve dokusunu öyle güzel taklit ediyor ki protez olduğu bile anlaşılmıyor.

Geri
Üst Alt