Sıkıntı Duası, Sıkıntılı Zamanlarda Okunacak Dualar

Memleket
İzmir
Meslek
Grafiker
Medeni Hal
Müminler, sıkıntı ve bunalım durumlarında Allah’tan yardım istemeleri en doğrusudur. Dua ibadetinde bulunarak ruh hallerini düzeltmeye çalışmalıdırlar. Karşılaştıkları zorlukların üstesinden gelebilmek, yeniden huzur bulabilmek için Allah’tan yardım isterler. Sonsuz merhamet ve mağfiret sahibi Allah’a dua eden kullarının yakarışını karşılıksız bırakmaz.

Müslümanların sıkıntı içindeyken okuyabileceği çeşitli dualar bulunmaktadır:
İmam-ı Cafer (r.a.) sıkıntıya düşünce okuduğu dua ise şu şekildedir: ”Ya uddeti ınde şiddeti, ve ya gavsi ınde kürbeti! Ührüsni bi-aynikelleti la tenamü vekfini birüknike ellezi la yüramü”
Anlamı: Sıkıntıda imdadıma yetişen, güçlükte desteğim, her an görüp gözeten Rabbim, beni muhafaza et, sonsuz kudretinle, bana yardım eyle!

Hz. Sa‘d (r.a.) anlatıyor: Resûlullâh (s.a.v.) buyurdular ki; “Balığın karnında iken, Zü’n-Nûn’un (Yûnus aleyhisselâmın) yaptığı duâ şu idi:Lâilâhe illa ente sübhâneke inni küntü mine’z-zâlimin.
Anlamı: Allâh’ım! Senden başka ilâh yoktur, Seni her çeşit kusurdan tenzih ederim. Ben nefsime zulüm edenlerdenim.”

Bir sıkıntıya düşünce, “Bismillâhirahmanirrahim velâ havle velâ kuvvete illa billâhil aliyyil azim” diyeni Allahü teâlâ, sıkıntı ve belalardan muhafaza eder. (Deylemi)

“Sıkıntıya düşen veya borçlanan, bin kere “La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim” derse, Allahü teâlâ işini kolaylaştırır.”