Şeytan Azapta Gerek Atasözünün Anlamı

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal

Dilimizde eski çağlardan gelmiş olan pek çok atasözleri bulunmaktadır. Her atasözünün anlamı birbirinden farklı olup hepsi öğüt verici sözlerdir. Bu atasözlerinden birisi de Şeytan Azapta Gerek atasözüdür. Peki Şeytan Azapta Gerek atasözünün anlamı nedir?​

Şeytan Azapta Gerek atasözünün anlamı Türk Dil Kurumu sözlüklerinde belirtilmiş olup kısa kötülüklerin başına gelen güçlüklerde üzülmemek gerektiği anlamında kullanılmaktadır.

Şeytan Azapta Gerek Atasözünün Anlamı (TDK) Nedir?

İnsanlara kötülük yapmış ve içlerinden kötülükten başka bir şey gelmeyen insanların başına sıkıntı geldiği zaman üzülmemek gerekir. Bu durum onlara müstahaktır. Şeytan Azapta Gerek atasözünün anlamını bu şekilde açıklayabilir. TDK sözlüklerine göre anlamı ise ''sevilmeyen bir kimse zorluk içinde kaldığında bunu hak etmiştir'' şeklinde açıklanmaktadır.

Şeytan Azapta Gerek Atasözünün Cümle İçerisinde Kullanımı

Şeytan Azapta Gerek atasözü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir atasözüdür. Sizlerde anlamını TDK sözlüklerinden öğrenip cümle içerisinde kullanabilirsiniz. Bu atasözünün cümle içerisinde örneği ise şu şekildedir:

- Şeytan azapta gerek, ona her şey müstahak.

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Ben bu sözü daha anlamlı anlamdırdım şimdi...

İyi insanım ama kötülük yapacaksam şeytanlaşmam lazım...

Şeytan azapta gerek bana çektirene azap etmek için şeytanlaşmam lazım...

Bu söz dinsizin hakkından imansız gelir hemen hemen aynı kısasa geliyor... ( nerden aklıma geldi )

Atasözünü boşver kemal sunal filminden nostalji

Geri
Üst Alt