Serigraf

SERİGRAFİ VE TAMPON BASKI OPERATÖRÜ / SERİGRAF

Kağıt, seramik, cam gibi çeşitli malzemelerden yapılmış parçalara; süsleme, yazı, sembol, işaret vb. şekilleri, değişik baskı teknikleriyle uygulayan kişidir.

GÖREVLER

Serigrafi ve Tampon Baskı Operatörü / Serigraf; okul armaları, afiş, tabela, bayrak, tekstil baskıları, seramik ve cam eşya için sulu çıkartma yapar.
Bunun için;
▪ İşi hangi yöntemle yapacağını planlar,
▪ Baskısı yapılacak şeklin çiziminden filmini alır,
▪ Filmden kalıp alır ve baskı yapacağı malzemeyi kalıba göre keser,
▪ Harcayacağı malzemeyi hesaplar ve malzemeyi sağlar,
▪ Üzerine baskı yapacağı malzemenin ön hazırlık işlemlerini yapar, kalıp alır ve malzemeyi keser,
▪ Renklere göre baskı yapar (pozlama),
▪ Kurutma, temizleme ve kontrol etme işlemlerini yapar,
▪ Son rötüşleri yaparak istenilen ölçüde kesim yapar,
▪ Parça veya mamülleri, daha sonraki işleme veya üretim istasyonu için hazır hale getirir,
▪ Kullandığı makine veya aletlerin günlük bakım ve temizliğini yapar.

KULLANILAN, ARAÇ, GEREÇ VE EKİPMAN

▪ Çeşitli serigrafi makineleri (serigraf baskı tezgahı, kurutma tezgahı),
▪ Çeşitli temizleme, fırçalama, aşındırma makineleri,
▪ Fotoğrafik baskı makineleri, film,
▪ Kimyasal maddeler, boyalar,
▪ Fırın ve kaplama donanımı,
▪ Levhalar ile değişik metal ve emaye parçalar,
▪ Matkap ve diğer kesici aletler,
▪ Rakle (baskı aracı),
▪ İpek kalıp-baskı şasesi,
▪ Işıklı pozlandırma masası,
▪ Bilgisayar ve tasarım programları.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Serigrafi ve Tampon Baskı Operatörü / Serigraf olmak isteyenlerin;
▪ Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme,
▪ Göz ve elleri eşgüdümle kullanabilme gücüne sahip,
▪ Bedence güçlü ve sağlam,
▪ Ayrıntıyı algılayabilen,
▪ Dikkatli, düzenli
kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Serigrafi ve Tampon Baskı Operatörleri / Serigraflar çeşitli basım işletmelerinin tekstil, cam ve seramik fabrikalarının serigraf atölyelerinde çalışırlar. Çalışma ortamı boya ve kimyasal maddeler nedeni ile nemli ve rahatsız edici koku yüklüdür. Serigrafi tekniği ile çalışanlar, ürünün hazırlık, uygulama ve sonuçlandırma aşamalarında pek çok kimyasal madde ile karşılaşırlar. Bu kimyasal maddelerin insan, çevre sağlığı ve güvenlik açısından bazı sakıncaları olduğundan bu sakıncaların neler olduğunun bilinmesi ve ona göre önlemler alınması gerekir. Serigrafi ve Tampon Baskı Operatörü genellikle ayakta çalışır, parçalara baskı uygularken ve onları istiflerken bedensel çaba harcaması gerekir. Görevini yaparken reklam ajansları elemanlarıyla, müşterilerle ve diğer çalışanlarla işbirliği yapma durumundadır.

MESLEK EĞİTİMİ

Mesleğin eğitimi, Meslek Liselerinin Serigraf bölümünde verilmekte iken yeni uygulamaya mesleki ve teknik ortaöğretim okul/kurumlarının Matbaa Teknolojisi alanı Serigrafi ve Tampon Baskı dalında verilmektedir.
Yeterli sayıda müracaat olması durumunda mesleki eğitim merkezlerinde de "Matbaa" alanı "Serigrafi ve Tampon Baskı " dalında mesleğin eğitimi verilmektedir

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

▪ Ortaokulu tamamlamış olmak,
▪ Milli Eğitim Bakanlığınca okul türlerine ve alan/dala göre belirlenen giriş koşullarını taşımak.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

▪ Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.
▪ Ortak genel kültür dersleri 9. sınıfta verilmekte olup yıl sonunda öğrenci alanını belirler.
▪ Alanda yer alan tüm dallara yönelik ortak yeterlikleri kazandıran dersler ağırlıklı olarak 10. sınıfta verilmektedir.
▪ 10. sınıfın sonunda, bölgesel ve sektörel ihtiyaçlar, okulun donanımı, öğretmen ve fizikî kapasitesi ile öğrencilerin ilgi ve istekleri de dikkate alınarak dal seçimi yapılmaktadır.
▪ Dala ait yeterlikleri içeren dersler 11. ve 12. sınıfta verilmektedir.
▪ Mesleki eğitim, okulda teorik/uygulamalı, işletme ve atölye ortamlarında ise uygulamalı olarak verilmektedir.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE-DİPLOMA

▪ Meslek eğitimini bitirenler meslek lisesi diploması verilmektedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Serigrafi ve Tampon Baskı Operatörü / Serigraf çeşitli basım işletmelerinin serigraf atölyelerinde, tekstil fabrikalarının baskı ünitelerinde, seramik-cam atölyelerinde, elektronik devre imal eden fabrikalarda, dokuma ve duvar kağıdı üreten fabrikalarda çalışabilir veya kendi işyerini açabilir.

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ
EĞİTİM SÜRESİNCE

▪ 3308 sayılı "Mesleki Eğitim Kanunu" gereğince, işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilere, işletmelerce asgari ücretin net tutarının %15 veya %30'undan az olmamak üzere ücret verilir.
▪ Eğitim gören öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır.
▪ Öğrenciler, mesleki eğitim yaptıkları işletmelerin sosyal imkânlarından faydalanır.

EĞİTİM SONRASI

Mesleki eğitim bittikten sonra ortalama aylık kazanç ilk işe başlanıldığında asgari ücret düzeyinde olup daha sonraki yıllarda ise artış görülebilmektedir. Bu meslekte kazancın üst sınırını belirlemek oldukça güçtür.

MESLEKTE İLERLEME
MESLEKİ EĞİTİMDE İLERLEME

Meslek liselerinin Matbaa Teknolojisi alanı, Serigrafi ve Tampon Baskı dalından mezun olanlar istedikleri takdirde ÖSYS Kılavuzunda belirtilen ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler.
Ayrıca mezunlar, yükseköğretime giriş sınavlarında başarılı oldukları takdirde, ÖSYS Kılavuzunda belirtilen programlara yerleştirilebilirler.
Mesleki eğitim merkezlerinde kalfalık belgesini alanlar, Milli Eğitim Bakanlığı'nın mesleklerin özelliklerine göre belirlediği sürelerde ustalık eğitimi kurslarına devam edip, başarılı olmaları durumunda ustalık belgesini alırlar.

İŞ HAYATINDA İLERLEME

▪ Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür.

BENZER MESLEKLER

▪ Ofset Baskı Operatörü
▪ Flekso Baskı Operatörü
▪ Tifduruk Baskı Operatörü

EK BİLGİLER
GÖREV

▪ İş organizasyonu yapar,
▪ Çevre koruma önlemleri alır,
▪ İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin faaliyetleri uygular,
▪ Kalite Yönetim Sistemi kurallarına uygun çalışır,
▪ Mesleki gelişim faaliyetlerinde bulunur.

Geri
Üst Alt