Sayfa Sekreteri

SAYFA SEKRETERİ

Yazılı basın kuruluşlarında haber, ilan, fotoğraf ve resim gibi materyalleri, masaüstü yayıncılık programlarını kullanarak okuyucunun ilgisini çekecek şekilde düzenleyen, basıma hazır hâle gelme sürecinde gerekli çalışmaları yapan nitelikli kişidir.

GÖREVLER

▪ Gündemi takip etmek,
▪ Gelen haberi redakte etmek,
▪ Gelen haberleri ve haberde kullanılacak görsel malzemeyi seçmek,
▪ Gelen haberin yayınlanacağı sayfayı belirlemek,
▪ Sayfa düzenlemesi ve tasarımı yapmak,
▪ Haberi dil bilgisi kuralları ve haber yazım tekniklerine göre düzeltmek,
▪ Düzenlenen sayfaları kontrol etmek,
▪ Sayfayı ani gelişen olaylara göre yeniden düzenlemek,

KULLANILAN, ARAÇ, GEREÇ VE EKİPMAN

▪ Bilgisayar, tarayıcı,
▪ Fotoğraf makinesı,
▪ Projeksiyon makinesı,
▪ Baskı makinesı
▪ Sözlük, imla kılavuzu, Mizanpaj kağıdı.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Sayfa Sekreteri olmak isteyenlerin;
▪ Dil bilgisi kurallarına hâkim,
▪ Güzel sanatlara ilgili,
▪ Yaratıcı yeteneği olan,
▪ Görsel belleği ve hafızası güçlü, meraklı,
▪ Ayrıntıları algılayabilen,
▪ Diksiyonu düzgün,
▪ Dikkatli, sabırlı, kararlı ve sorumluluk sahibi,
▪ Çizim yeteneği, renk algısı ve iyi iletişim yeteneği olan,
▪ Etkili bilgisayar kullanabilen
kimseler olmaları gerekir.
Yaratıcılık ve planlı çalışma meslekte başarıyı artıran en önemli faktördür. İleri derecede görme bozukluğu mesleğin sağlıklı yapılmasını engeller.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Sayfa Sekreteri bürolarda görev yapar ve görevlerini genellikle oturarak bilgisayar başında yürütür. Çalışma ortamında genellikle radyasyon yayıcı büro makineleri bulunur. Ayrıca çalışılan ortamın durumuna göre ışıklı, hareketli ve stresli olmaktadır. Hafta sonu çalışma ihtimali yüksektir. Genellikle diğer büro çalışanlarıyla iletişim ve işbirliği hâlindedir.

MESLEK EĞİTİMİ
MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi; mesleki ve teknik ortaöğretim okul/kurumlarının "Gazetecilik" alanı, "Sayfa Sekreterliği" dalında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

▪ Ortaokulu tamamlamış olmak,
▪ Milli Eğitim Bakanlığınca okul türlerine ve alan/dala göre belirlenen giriş koşullarını taşımak.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

▪ Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.
▪ Ortak genel kültür dersleri 9. sınıfta verilmekte olup yıl sonunda öğrenci alanını belirler.
▪ Alanda yer alan tüm dallara yönelik ortak yeterlikleri kazandıran dersler ağırlıklı olarak 10. sınıfta verilmektedir.
▪ 10. sınıfın sonunda, bölgesel ve sektörel ihtiyaçlar, okulun donanımı, öğretmen ve fizikî kapasitesi ile öğrencilerin ilgi ve istekleri de dikkate alınarak dal seçimi yapılmaktadır.
▪ Dala ait yeterlikleri içeren dersler 11. ve 12. sınıfta verilmektedir.
Mesleki eğitim, okulda teorik/uygulamalı, işletme ve atölye ortamlarında ise uygulamalı olarak verilmektedir.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE-DİPLOMA

Meslek eğitimini bitirenler meslek lisesi diploması verilmektedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Bu alanda kendini geliştiren nitelikli Sayfa Sekreterinin iş piyasasında istihdam imkânları oldukça geniştir. Ulusal ve yerel yazılı basın kuruluşlarında, matbaalarda, yayınevlerinde, reklam ajanslarında, haber ajanslarında, internet haber siteleri, kamu ve özel sektör kuruluşlarının basın ve yayın birimlerinde iş bulabilmektedirler. İş bulmada ulusal ve yerel basının geliştiği merkezlerde iş bulma olanakları daha fazladır.

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ
EĞİTİM SÜRESİNCE

▪ 3308 sayılı "Mesleki Eğitim Kanunu" gereğince, işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilere, işletmelerce asgari ücretin net tutarının %15 veya %30'undan az olmamak üzere ücret verilir.
▪ Eğitim gören öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır.
▪ Öğrenciler, mesleki eğitim yaptıkları işletmelerin sosyal imkânlarından faydalanır.

EĞİTİM SONRASI

Özel sektörde işe başlamaları durumunda yetenekleri, deneyimleri ve sektörün kuralları çerçevesinde ücret alırlar. Bu ücret asgari ücretin yaklaşık 2 katı olmakla birlikte kendini geliştiren nitelikli Sayfa Sekreterleri asgari ücretin 3 katına kadar kazanç elde edebilmektedirler.

MESLEKTE İLERLEME
MESLEKI EĞITIMDE İLERLEME

Meslek liselerinin Gazetecilik alanı Sayfa Sekreterliği, dalından mezun olanlar istedikleri takdirde ÖSYM Kılavuzlarında belirtilen ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler.
Ayrıca mezunlar, yükseköğretime giriş sınavlarında başarılı oldukları takdirde, ÖSYM Kılavuzlarında belirtilen programlara yerleştirilebilirler

İŞ HAYATINDA İLERLEME

Meslekte ilerleme bireyin kendisini yetiştirmesine bağlıdır. Mesleki gelişimlerini çalıştıkları kurumlarda sürdürebilirler.

BENZER MESLEKLER

▪ Fotoğrafçı,
▪ Grafiker, Gazeteci,
▪ Sayfa Operatörü,
▪ Sayfa Editörü, Muhabir.

EK BİLGİLER
GÖREV

▪ İş organizasyonu yapar,
▪ Çevre koruma önlemleri alır,
▪ İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin faaliyetleri uygular,
▪ Kalite Yönetim Sistemi kurallarına uygun çalışır,
▪ Mesleki gelişim faaliyetlerinde bulunur.