Rus askerleri konuştu: Tatbikat var dediler, kandırıldık, savaş istemiyoruz

Lavinya

Az insan, çok huzur.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken Kiev yönetimi sosyal medyadan yakalanan Rus askerlerinin görüntülerini paylaştı. Askerlerden bazıları, "Tatbikat var dediler ve o yüzden geldik. Bizi kandırdılar, biz savaşmak istemiyoruz" ifadesini kullandı.​

Yakalanan, yaralanan ya da yaşamını yitiren Rus askerlerinin görüntülerini paylaşan Ukraynalı yetkililer, konuşabilecek durumda olan Rus askerlerini de sorguya çekti. Videoların çekildiği zaman ve konum ile ilgili bir bilgi paylaşılmazken, askerlerin verdiği bilgilerin de doğruluğu henüz teyit edilmedi.

Öte yandan İngiliz The Guardian gazetesi, yakalanan Rus askerlerin ailelerine ulaşmayı başardı. Kendisini Paktishev olarak tanıtan bir askerin ailesinden 3 kişi bu görüntülere çok şaşırdıklarını söyledi. Paktishev’in kız kardeşi Yelena Polivtseva, “Kardeşimin yakalandığı görüntüyü gece bana gönderdiler. Tamamen şok oldum. Onun orada savaştığını bilmiyordum” dedi.

RUSYA’DAN KISA AÇIKLAMA GELDİ

Polivtseva, “Kardeşimin orduda olduğunu biliyordum ama Ukrayna’ya gönderildiğini bilmiyordum. Onun da bu durumun farkında olduğunu sanmıyorum” yorumunu yaptı.

Ukraynalı yetkililerin paylaştığı videolar ile ilgili Rusya yönetimi henüz net bir açıklama yapmadı. Rusya Savunma Bakanlığı dün gece sadece, “Yoldaşlarımızdan bazıları öldü ve yaralı olarak ele geçirildi. Fakat ortadan kaldırılan Ukraynalı milliyetçilerin sayısı Rusya’nın zayiatından çok daha fazla” açıklamasını yaptı.

Minerva

Bekleyen her şey bir gün solar ve ölür. Bu bir papatya da olabilir veyahut bir umut da.

bPg20e
15 Temmuz darbe gününde askerlerde böyle demişti aklıma o geldi

• Beğen
Tepkiler: LsR

Kerem

Kız & Erkek Babası
Memleket
Isparta
Medeni Hal
15 Temmuz darbe gününde askerlerde böyle demişti aklıma o geldi

Bak güzel kardeşim maalesef o gece çıkanların tamamı fetöyü desteklemiyordu. Ve gerçekten olayın aslını saatler sonra öğrenip ben halka ateş etmem dediği için fetöcü şerefsizler tarafından infaz edilen rütbesi ne olursa olsun askerlerimiz var. Bilen var bilmeyen var 17 yıldır askerim ve fetöcü bir iki o.ç. nun yapmaya çalıştığını askerler diyerek ağzınıza almanızdan nefret ediyorum. Siyasetin mezesi olacak bir kurum değildir ordu ama maalesef 15 temmuzda herşey askere yüklenildi. Khk lar ile ihraç edilenlerin sayılarına bakarsanız diğer kurumlardan ihraç edilen personel sayısı TSK dan çok daha fazladır. Lütfen asker deyip kenara çekilmeyin bu ülkenin askeri ülkesi için halkı İçin canından ailesinden vazgeçip görev yapıyor. Saygınız sevginiz yoksa da ağzınıza askeri almayın.

• Beğen
Meslek
Öğrenci
Bak güzel kardeşim maalesef o gece çıkanların tamamı fetöyü desteklemiyordu. Ve gerçekten olayın aslını saatler sonra öğrenip ben halka ateş etmem dediği için fetöcü şerefsizler tarafından infaz edilen rütbesi ne olursa olsun askerlerimiz var. Bilen var bilmeyen var 17 yıldır askerim ve fetöcü bir iki o.ç. nun yapmaya çalıştığını askerler diyerek ağzınıza almanızdan nefret ediyorum. Siyasetin mezesi olacak bir kurum değildir ordu ama maalesef 15 temmuzda herşey askere yüklenildi. Khk lar ile ihraç edilenlerin sayılarına bakarsanız diğer kurumlardan ihraç edilen personel sayısı TSK dan çok daha fazladır. Lütfen asker deyip kenara çekilmeyin bu ülkenin askeri ülkesi için halkı İçin canından ailesinden vazgeçip görev yapıyor. Saygınız sevginiz yoksa da ağzınıza askeri almayın.
Fetö sonuçta icraatlarını tsk içinde patlattı ondan öyle diyorlar. Askerlerimizi suçlayan yokki

• Beğen

Kerem

Kız & Erkek Babası
Memleket
Isparta
Medeni Hal
Fetö sonuçta icraatlarını tsk içinde patlattı ondan öyle diyorlar. Askerlerimizi suçlayan yokki

Siz haberlerde bilmem nerede fetö operasyonunda avukat, doktor, savcı ya da polis tutulandı gibi bir haber izlediniz mi. Öyle bir algı yaratıldı ki hala haberlere İzmir merkezleri operasyonda bilemem kaç asker tutuklandı gibi haberlet çıkıyor. Tek günah keçisi TSK oldu. Ve hala asker üzerinden bu konuşmalar geçiriyor.

Meslek
Öğrenci
Siz haberlerde bilmem nerede fetö operasyonunda avukat, doktor, savcı ya da polis tutulandı gibi bir haber izlediniz mi. Öyle bir algı yaratıldı ki hala haberlere İzmir merkezleri operasyonda bilemem kaç asker tutuklandı gibi haberlet çıkıyor. Tek günah keçisi TSK oldu. Ve hala asker üzerinden bu konuşmalar geçiriyor.
O siyasetçilerin puştluklarından
Okadarını halk ne anlasın
Bize avukat savcı doktor silah çekmedi
Onların maduriyeti ayrı mahkum edilenlere
Bize yansıyan darbe bu darbede askerlerin yönetime el koymaya çalışmasıyla oldu
Çok fazla ayrıntı bilmiyorum
Halk olarak bize gelen bu ?

• Beğen

Kerem

Kız & Erkek Babası
Memleket
Isparta
Medeni Hal
Halk olarak gözünüz açık olur inşallah. Bir gün kandırıldık demeyinde.

Kerem

Kız & Erkek Babası
Memleket
Isparta
Medeni Hal
Doğru diyorsun aslında gereksiz bir tartışma oldu :) Allah bir daha yaşatmasın önemli olan o.

Minerva

Bekleyen her şey bir gün solar ve ölür. Bu bir papatya da olabilir veyahut bir umut da.

bPg20e
@KeReM @, cidden yazınızın başından sonrasını okumadım. Konunun başlığından aklıma geleni söyledim öyle diyen askerler vardı direk aklıma onlar geldi. Fetöyü desteklediklerini söyleyen kim? anlamadan yorum yapmayın lütfen.

Kerem

Kız & Erkek Babası
Memleket
Isparta
Medeni Hal
@Minerva aslında tepkim size değil ama size isyan etmiş oldum. İnsanların yaşanan olaylarda sadece askerin adının ağızlarına alıyor olması hakverirsiniz ki asker olanların canını sıkıyor. Konu umarım uzamadan kapanır burada.

Geri
Üst Alt