Okumaya vakit ayırma sorunu nasıl çözülür?

Memleket
İzmir
Meslek
Grafiker
Medeni Hal
Kitap okumaya vakit ayırma konusunda sıkıntı mı yaşıyorsunuz? Bu problemi çözmek için atabileceğiniz adımların birkaçı sizi bekliyor! Bir farklılık yapayım istedim. Uzun zamandır okumayla ilgili bir şeyler kaleme almıyordum. Kitap tavsiye etmekten ve kitap listesi oluşturmaktan pek vakit bulamıyordum. Nitekim çok ilginç bir soru kafama takıldı. İnsanlar neden kitap okumak istemezler? Bu soruyu sorduğum zaman aklıma ilk gelen unsurun zaman olduğunu fark ettim. İnsanlar acaba vakit bulamadıkları veya kitap okumaya vakit ayırma sorunu yaşadıkları için az kitap okuyor olabilirler mi?

Bu soruyu aslında sosyolojik imkanlar çerçevesinde de ele almak lazım. Bu farklı bir yazının konusu olduğu için bu konuya fazla değinmeyeceğim ama bilinmesi gereken durum kitap okumaya vakit ayırma şeklinde ciddi bir sorunun varlığıdır. Bu sorunu aşabilmeniz için ve kendinize kitap okumak için daha fazla vakit ayırabilmeniz birkaç ipucu paylaşmayı uygun görüyorum.

Kitap Okumaya Vakit Ayırmak İçin Neler Yapılabilir?
Kitap okumanın önemli bir alışkanlık olduğunu söylememe gerek olduğunu düşünmüyorum. Ne kadar fazla kitap okursanız o kadar fazla bilgi sahibi olursunuz. Daha fazla bilgiye sahip olmanız demek ise hayatınız boyunca karşılaşacağınız sorunlar karşısında çok daha etkin çözümler üretebilmeniz demektir. Bununla birlikte sahip olduğunuz bilgileri başkalarıyla paylaşmak bulunduğunuz kültürün gelişimine önemli bir katkı olacaktır.

Her ne kadar kitapçıdan, kitap satışı yapan büyük marketlerden veya farklı yerlerden kitap alsak bile bunları okuma konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Aşağıda paylaştığım ipuçlarını tekrar gözden geçirerek kitap okumaya vakit ayırma sorununuzu çözebilir ve hayatınızı çok daha iyi bir noktaya taşıyabilirsiniz.

1. Okumanın Keyfi
Günleriniz çok yorucu ve hatta sıkıcı geçiyor olabilir. Yorucu geçen günlerde kitap okumak sizi ekstra uğraştıracak bir uğraşmış gibi gözükebilir. Farklı bir açıdan bakın ve yorucu olduğunuz halde kitap okumanın sizi keyiflendireceğini düşünün. Mümkün olabilir mi? Çekinceli çekinceli düşünmeye çalışmayın çünkü olabilir.

Belki Oğuz Atay’ın kitaplarında kendinize bir yer arayabilirsiniz. Belki çok daha nostaljik yaklaşmayı deneyerek sizi ekrana kitleyen Aşk-ı Memnu gibi dizilerin uyarlandığı kitapları okumayı düşünebilirsiniz. Hayvanlar üzerine kitaplar okuyarak hayvanlar alemini keşfe çıkabilirsiniz. En olmadı bilim kurgu romanlarında yolculuğa çıkarak kendinizi yazarın kalemiyle yolculuk eden bir insana dönüştürebilirsiniz.

Her ne okumak istiyorsanız karar sizin. Sonucunda memnuniyet duyacağınız ise benim fikrim.

2. Harekete Geçirici Unsur
Hayatınızda yaptığınız birçok şey aslında birbirini takip eden davranışlar gibidir. Bir şeyi yapmaya karar verdiyseniz sizi harekete geçirici bir unsur ortada var demektir. Kendinize bir iyilik yapın ve kitap okumak için harekete geçirici bir unsur belirleyin.

Bunlar neler olabilir? Harekete geçirici unsurlar kitap okumayı alışkanlığına dönüştürmenizi sağlayacak etkenlerdir. Kahvaltı bir harekete geçirici unsur olabilir. Kahvaltıdan sonra kitap okumak ise alışkanlıktır. İşten gelip akşam yemeğini yemek bir harekete geçirici unsur olabilir. Akşam yemeğinden sonra kitap okumak ise alışkanlıktır.

Bu harekete geçirici unsuru belirlerken mutlaka sizi rahatsız etmeyecek zamanları tercih edin çünkü kitap okumak dikkat ve odaklanma gerektirmektedir.

3. Belirlenen Hedefler
Bir işi başarılı bir şekilde yerine getirmek istiyorsanız o işi bir hedefe dönüştürmelisiniz. Hedefe dönüştürmediğiniz bir işte başarılı olabilmeniz pek mümkün değildir. Kitap okumayı hedef haline dönüştürmek çok kolaycı ve takip edilmesi zor bir hedeftir. Bunun yerine hedefinizi kitabı okuyacağınız süre olarak belirlemeye çalışın.

Bazı kitap kurtları için bu hedef haftada bir kitap okumak olabilir. Sizin bu kadar cesaretli adımlar atmanıza gerek yok. Ayda bir kitap okumak başlangıç aşamasında sizin için en ideal hedeftir. Zaman içerisinde bu sürelerde oynamaya gidebilir ve hangi şekilde keyif alıyorsanız kitap okuma hedefinizi ona göre belirleyebilirsiniz.

4. Sorumluluk
Sorumluluk sahibi olmanızı sağlayacak en önemli etken nedir? Bir kişinin sizinle aynı hedefe sahip olması ve karşılıklı olarak fikir alışverişinde bulunmak sorumluluk sahibi olmanızı sağlayabilir mi? Sanırım cevabınız evet olacaktır. Bu nedenle kendinize bir okuma partneri seçmeli ve kitaplar konusunda karşılıklı fikir alışverişinde bulunmalısınız.

Okuma partneriniz ile kitaplar hakkında fikir alışverişinde bulunabilmeniz için öncelikle belirlediğiniz hedefi yerine getirmelisiniz. Bu hedefi yerine getiremediğiniz zaman çok büyük bir hayal kırıklığıyla karşılaşacağınız için hedefe bağlılığınızı pekiştirirsiniz.

Okumaya vakit ayırma sorununuz varsa bir okuma partneri belirlemek sizin için en yapıcı çözüm olabilir. Hem hedef belirleme hem de kitap okumayı alışkanlığa dönüştürmek için okuma arkadaşınızın olması, kendinize yapacağınız en büyük iyiliklerden birisidir.

5. Mekan Farklılığı
Hepimizin rahat olduğu alanlar farklıdır. Bu gayet doğal bir durum ama kitap okumak mekan farklılığı dinlemeyen bir alışkanlıktır! Kitap okumaya vakit ayırmak istiyorsanız zincirlerinizi kırmalısınız. Kimseye rahatsızlık vermediğiniz sürece otobüste, metroda, kafeteryalarda veya daha farklı alanlarda kitap okuyabilirsiniz.

Sizce bunu başarabilir misiniz? Denemeden bilemezsiniz ama bence başarabilirsiniz.

6. Başlangıç
Sadece kitap okumaya özgü bir durum olmamakla birlikte bir işe başlangıç yapabilmek gerçekten çok ciddi bir sorundur. İnsanlar için bir işi tamamlamanın en zor yolu ona başlamaktır. Çünkü başladıktan sonra atılacak birkaç başarılı adımla ivme veya akış yakalanacağı için işin tamamlanması oldukça kolaylaşır.

Genelde yapmadığımız işler için bahaneler üretmeye çalışırız. Kitap okumayı bu bahanelere kurban etmeyin. Kitap okumaya başlayın ve bunu bir alışkanlığa dönüştürerek ona daha fazla vakit ayırmanın keyfini çıkarın!

7. Erişim
Ne zaman kitap okumayı unutursunuz? Yakınınızda bir kitap olmadığı zaman. Oldukça basit bir soru ve basit bir cevap öyle değil mi? Size katılıyorum, bu soru ve cevaplarla uğraşmamak için ise daima yakınınızda kitap bulundurmanızı öneriyorum.

Yakınınızda kitap olduğu sürece onun keyif vereceğini düşündüğünüz için dilediğiniz zaman onu açıp okumayı düşünebilirsiniz. Sonrası mı? Kitap okumaya daha fazla vakit ayırabilirsiniz.

8. Engeller
Benim en büyük engelim sestir. Duymak istemediğim veya alışkanlık sahibi olmadığım sesler duyduğum zaman rahatsız olurum ve kitap okuma eylemini o an terk ederim. Tahmin edebileceğiniz gibi dışarıda olduğum zaman müzik dinlemeden kitap okuyamam. Aslında okurum ama okuduğumu anlayamam ve ben bu durumdan hiç hoşlanmam.

Kitap okuma konusunda size engel olabilecek unsurların neler olduğunu iyi belirlemelisiniz. Kitap okumaya başladığınız zaman bu unsurlardan olabildiğince uzaklaşmaya çalışmalısınız. Eğer bunu yapmazsanız söz konusu engeller kitap okumaya ayırdığınız vakti önemli ölçüde kısıtlayacaktır.

Kitap okumak başlangıçta çok sıradan bir alışkanlıkmış gibi gelebilir ama zaman içerisinde ne kadar faydalı ve keyif verici olduğunu anlayabilirsiniz. Kitap okumaya vakit ayırma konusunda ciddi problemleriniz varsa kendinize bir daha vakit ayırmalı ve bu sorunun üstüne gitmelisiniz. Gerekiyorsa elinizden gelen çabayı göstermelisiniz. Yaşantınızdan daha fazla memnuniyet duyacağınızdan emin olabilirsiniz.

Geri
Üst Alt