Genel Forumlar'ın en şahanesine hoş'geldiniz.. Genel Forum - Genel Forum Sitesi'🌼

Kayıt olarak genel forum sitemizin içeriklerine ulaşa'bilirsiniz.. Yenilikci bir forum anlayışını benimseyen forummeskeni sitemiz.. Sizleri eğlendirmekten, bilgilendirmekten çok mutluluk duyacaktır..

Okul müdürü olmak için ne gerekiyor? Nasıl okul müdürü olunuyor?

Charismax

Copyright @ Charismax
Web sitesi
forummeskeni.com
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Okul müdürü olmak için ne gerekiyor? Nasıl okul müdürü olunuyor?

Genel şartlar:​

• Üniversite mezunu olmak
  • MEB kadrosunda öğretmen olmak
  • Görevlendirileceği okulda ya da aynı türdeki bir başka okula öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak ya da bu okulda aylık karşılığı okutabileceği dersi olmak (O okulda zaten çalışıyor olmak başlı başına yeterlidir.)
  • Yazısı sınava başvurunun yapılacağı SON GÜN itibariyle son 4 yıl içinde, adli ya da idari bir soruşturma nedeniyle yöneticilik görevinden alınmamış olmak
  • Okul zorunlu çalışma bölgesinde değilse, zorunlu çalışmasını tamamlamış, ertelemiş ya da bundan muaf olmak

Özel şartlar:​

• Daha önce okul / kurum müdürü olarak görev yapmış olmak
  • Milli Eğitim Bakanlığı’nda şube müdürü veya daha ÜST kadrolarda görev yapmış olmak
  • Kurucu müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı veya müdür yetkili öğretmen olarak ister ayrı ayrı ve isterse bunların toplam süresi esas alınarak EN AZ 1 yıl çalışmış olmak

Daha özel şartlar :​

• Atanacak okul bir mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu ise atölye ve laboratuvar öğretmeni olmak
  • Atanacak okul imam hatip lisesi ise imam hatip meslek lisesi alan dersi öğretmeni olmak
  • Okul müdürlüğü sınavı​

Yukarıda belirtilen şartları taşıyan öğretmenlerden okul müdürlüğüne İLK DEFA atanacaklar yazılı ve sözlü bir sınava tabi tutulur.

Okul müdürlüğü yazılı sınavı​

Okul müdürlüğü yazılı sınavı ya Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapılır ya da ÖSYM’ye yaptırılır. Yazılı sınav test usulüyle gerçekleştirilir, 60 ve üstünde puan alanlar başarılı sayılır ve sonuçlar açıklandığı tarihten itibaren 3 yıl boyunca geçerlidir.

Okul müdürlüğü sözlü sınavı​

Yazılı sınavda başarılı olanlardan, eğitim kurumlarında boş bulunan yönetici sayısının 3 katı aday sözlü sınava çağrılır. Sözlü sınavda da 60 ve üstünde puan alanlar başarılı sayılır.

Son olarak hatırlatmak isterim ki okul müdürlüğü sonsuza kadar yapılacak bir görev değildir ve okul müdürleri 4 yıllığına görevlendirilir.

Halihazırda okullarında görev yapan müdürlerin toplam çalışma süresi ise aynı okulda ve aynı unvanda 8 yılı aşamaz.

Okul müdürleri okulun sahibi oluyor birde para kazanıyor onlarda okuttukları kişilerden

24,434Konular
87,712Mesajlar
1,154Kullanıcılar
HasanMirzaevSon üye
Üst Alt