Nora Antik Kenti

nora-antik-kenti.jpg

Burası neresi? Helvadere kasabasında bulunan Nora Antik Kenti, geçmişte askeri bir merkez olarak değerlendirilmiştir ve özellikle Roma ile Bizans dönemine ait kalıntılara rastlanmaktadır. Kentin kurulduğu tarih net olarak bilinmese de MÖ 4. yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir. Şehir geçmişte Viranşehir ve Mokisos isimleriyle de anılmıştır. Etkileyici fresk kalıntılarına rastlanan bölgede özellikle kilise kalıntılarına çok fazla denk gelinmiştir.

Antik kente ulaşmak için köye ulaşmanız ve buradan itibaren araçlardan inerek yaklaşık 10 dakikalık dik bir yamaçta yürüyüş yapmanız gerekmektedir. Kentin kurulduğu yerin yüksekliği ise yaklaşık olarak 1300-1400 metredir.

Neden gitmeliyim? 1998 yılında 1. derece arkeolojik sit alanı olarak kabul edilen Nora Antik Kenti, geçmişin izlerini bolca taşıyan ve Aksaray’da mutlaka görülmesi gereken tarihi yerler arasında bulunmaktadır.

• Adres: Cumhuriyet Mahallesi, Helvadere, Aksaray
  • Ziyaret saatleri: Gün boyu
  • Giriş ücreti: Ücretsiz

• Beğen
Tepkiler: LsR

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Bizim buraları burda görünce sitede acaba diyorum benim çektiğim fotolar telefondan hacklendi'de meskende ilkiz mi paylaşıyor diyorum... Açı bile aynı..😅 @Destina bizi ifşalıyorlar balım...

Aaaaa yok daha neler bir güzellik yapalım demiştim hıhhhh:giggle:

• Haha
Tepkiler: LsR

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal