Nedir bu “bizi ve iyiliğimizi düşünme” maskesi?

Bir düşünelim, şimdiye kadar duygu ve düşüncelerinizi güvenerek paylaştığınız ve sizi ısrarla kendi fikrine yönlendirmeye çalışan kaç dostunuz oldu? Çok şükür ki benim çevremde pek fazlası yok. Olanlar da ya bu huylarından vazgeçti ya da ben onlardan vazgeçtim. Hala devam etmeye çalışanlar yok mu? Var elbette ama ben, en azından beni etkilemelerine izin vermiyorum. Öncelikle tavsiyem şudur : hiçbir gerçek arkadaş sizi yönlendirmeye çalışmaz. Fikrini veya duygusunu belirtip sizi kendi halinize bırakır. Bu esas olandır. Aksini yapan hakkında tekrar düşünün derim. Sizi yönlendirmeye çalışan insanlar kendi hayatlarına istedikleri yönü veremeyen insanlardır. Bunun istisnası yok. O yüzden fikir veren ama sizi kendi haline bırakan insanlarla arkadaş olmanızı tavsiye ederim.

Evet, bu kişilerin sizi yönlendirmesini engelledik. Peki ilişkide olduğunuz kişileri etkilemeye çalışırlarsa? İşte burada elimizden dürüst olmaktan başka bir şey gelmez. Çünkü kimsenin özgür iradesine müdahale edemiyoruz maalesef. Başkalarının hayatına burnunu sokmaya bayılan bu “iyilik sever” kişilerle bu konuda nasıl iletişim kurarsınız? Bence hiç iletişim kurmayın ve sizi dinlemek yerine başkasının lafı ile hareket eden arkadaş, dost, sevgili, eş her neyiniz varsa onu kendi haline bırakın. Zaman içinde hatasını anlayacaktır. Anlamazsa da siz kârdasınız
wink.gif

Yazıyı kısaca toparlamak gerekirse; sağlıklı düşünen, karşısındakinin gerçekten iyiliğini düşünen hiç kimse onun hayatına burnunu sokmaz. Hele iki kişinin iletişimine giren üçüncü kişi, gidişatı etkilemeye çalışıyorsa bir de, asla iyi niyetli olamaz. “Ben senin/sizin iyiliğinizi düşünüyorum” kocaman bir yalandır. Gerçek dost/seven sizi kalbinizin sesine yönlendirir. Bunu yapmayan, kendi hayatında oynayamadığı oyunları sizin üzerinizde deniyordur ve bu su götürmez bir gerçektir bana inanın.

Kararlarınızı alırken etrafınızdan fikir alın elbette ama son karar hep sizin/kalbinizin olsun. Çevrenizde tuttuğunuz insanları iyi seçin, onlar hayatınızın büyük bir kısmını yaratıyor.

Her zaman kural şu: Negatifler dışarı, pozitifler içeri
smile.gif

Aslı Ece Özdoğan

• Beğen
Tepkiler: LsR