Neden Arkeoloji Okumalısınız?

Medeni Hal
İnsanlığın ortak geçmişine merak duyuyorsanız, toprağın altındaki kültürü toprağın üstündekiler kadar öğrenmek istiyorsanız, tarih ve coğrafyaya karşı bir meyliniz varsa, hayatı anlamlandırmak için geniş bir perspektif edinmek istiyorsanız arkeoloji okumak tam size göre. Bunlara kitap okuma alışkanlığı, başta ofis programları olmak üzere bilgisayar kullanmakta becerili olmak, arazi şartlarına uygun fiziksel nitelikler eklenebilir. Maddi açıdan da eğitim esnasında ihtiyaç duyacağınız materyali karşılayacak bütçeniz varsa her şey sizin için çok daha kolay olur. Özellikle antik kentleri ve müzeleri gezmek, eğitim esnasında öğrendikleriniz pekiştirmek açısından son derece önemlidir. Şayet üniversiteye gelmeden bu alışkanlığınız varsa hem birçok kişinin önüne geçersiniz hem de öğrenme süreciniz rahat geçer. Bütün bunlarla birlikte esas önemli olan başlıklardan biri dil bilmektir. Dünyanın ortak dili olarak İngilizcenin ağırlığı arkeoloji de aynı derecede hissedilir. Eğer üniversiteye İngilizce bilmeden gelmişseniz- ki öğrencilerin çoğu bu durumda- bu açığı lisans eğitimi boyunca kapatmanız gerekiyor. Fakat dil biliyorsanız eğitim son derece kolaylaşır ve öğrenme açısından hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Ayrıca Erasmus gibi uluslararası değişim programlarından faydalanmanız kolaylaşır.

Geri
Üst Alt