Muscari neglectum (Karga soğanı)

4 ila 30 cm büyüyebilir. Soğan yumurtamsı ve 1 ila 1,25 cm çapındadır. Yapraklar 3 ila 6 arası sayıda, şeritsi ila şeritsi mızraksı, 6 ila 40 cm uzunluğunda ve 2 ila 8 mm genişliğinde ve parlak yeşil renklidir. Sıkapa ve yapraklar genellikle aynı uzunluktadır. Çiçek kurulu sıkı, 1 ila 4 cm uzunluğunda ve 1,5 ila 2 cm genişliğindedir ve 20 ila 40 arası çiçek barındırır. Çiçekler koyu mavi renklidir ve uçları beyaz lobludur. Bu loblar tırtıklıdır. Meyve zamanı çiçek kurulu uzar ve gevşer. Kapsül genişçe yumurtamsı ila dairesel ve 7 ila 9 mm uzunluğunda ve 8 ila 10 mm genişliğindedir. Mart, nisan ve mayıs aylarında çiçek açar.
Bitki doğal olarak doğu Avrasya’da yayılış gösterir.
Ormanlık alan, çalılık, deniz kenarı, çayır ve kayalık yamaçlar görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.
Dilimizde Arap üzümü, Dağ sümbülü, Cavurbaşı, Gavurbaşı, Kargasoğanı ve Saçkıran adları ile bilinmektedir.
Mart ve mayıs ayları arasında çiçek açar.
Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Cins adı Antik Yunanca misk kokulu anlamına gelir. Cinse bağlı bazı türler hoş kokuları ile bilinir. Cinsin Türkçe adı olan müşkürümün, cinsin adından türetildiği anlaşılmaktadır. Tür adı Latince gözden kaçmış anlamına gelir. Türün Muscari armeniacum olarak kaydedilen herbaryum örneğinden tanımlanmasına işaret eder. M. neglectum siyahımsı mavi renkli iken M. armeniacum gökyüzü mavisi veya menekşe renklidir. M. armeniacum’un çiçekleri uzatılmış ve korolla lobları yayıktır. M. neglectum’un alt çiçekleri daha koyu iken üst çiçekleri daha açık renklidir.

Muscari neglectum
Muscari neglectum

Muscari neglectum
Muscari neglectum

Muscari neglectum