Müjde Yazıcı (Ergin) Kimdir - Fuat Erginin Eşi

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal

❏ Sizce müzik yazarlığı nedir? Daha doğrusu kimdir…

Müziği anlatmanın tek bir yolu olmadığı için müzik yazarı da şu tip bir insandır
demek bence zor. İstikrarlı bir şekilde müzik üzerine düşünen, yazı yazan herkese müzik yazarı denilebilir.

❏ Ülkemizde müzik yazarı ve müzik habercisi/muhabiri arasındaki fark karıştırılıyor mu?

Müzik yazarı, gazetecisi, habercisi, muhabiri gibi kavramlar hakkında bu mesleği yapan insanlar dışında pek fazla kimsenin kafa yorduğunu düşünmüyorum. Türkiye’de müzik medyasından sadece PR yapması beklendiği için bu gibi titrler bu işi yapanlar dışında kimseyi ilgilendiriyor gibi gelmiyor bana.

❏ Sizce müzik yazarları müzisyenler tarafından ciddiye alınıyor mu?

Kesinlikle herkes için söylemiyorum; müzik yazarlığının, eleştirinin değerli olduğunu bilen bir sürü insan/müzisyen var. Fakat genele bakarsak (kendim için söylemiyorum) iyi şeyler duyacaklarsa evet çok ciddiye alıyorlar. Gerçek bir eleştiriyle karşı karşıya geldiklerinde ise ‘saldırgan’ olabiliyorlar. İki yönden de ciddiye alıyorlar anlamına gelir. Bir de nerede yazdığınız da önemli tabii.

❏ Türkiye’de müzisyenlerle yazar/ gazetecilerin yakınlığı da dikkat çekiyor. Türkiye’de müziğe dair yazarken objektif olmak mümkün mü?

Çok sayıda müzisyen arkadaşım var fakat baktığımda hepsi, haklarında olumsuz bir şey yazdığımda ne dediğimi anlayabilmiş veya anlayabilecek insanlar. Bu durumu mesleki bir prensip gibi hayatıma yerleştirmiş durumdayım. Çeşitli yakınlıklardan dolayı pek çok şeyin hakkıyla yorumlanmadığını hepimiz biliyoruz.

Fuat’a ekstra fayda sağlıyor gibi görünmemek için başka birçok insana daha fazla desteğim olmuştur kesinlikle. Ben kendi terazimi iyi kurduğumu düşünüyorum. Herkes bunu yapamıyor olabilir.

❏ Sizce müzik haberciliğinin popüler akımı takip etmesi, yeni isimlere daha az yer verilmesi müzik endüstrisini nasıl etkiliyor?

Vaktiyle yayınlanan birkaç gazete ve dergi haricinde bu hep böyle olmuştur. Türk medyası bir şeyi önden görmez; sadece popüler olanı sahiplenir. Bu hep böyleydi. Şimdi ise sosyal medya gücünü arkasına almayan kimsenin müzik endüstrisini tek başına etkileyebileceğini sanmıyorum.

❏ Müzik yazarlarının yazılarından dolayı müzisyen, organizatör, mekanlar tarafından sözel zorbalığa uğradığı konuşulur. Ambargo konulması, röportaj vermemek gibi… Böyle bir şey söz konusu mu?

Kimseyle yazılarımla ilgili aşırı ciddi bir sorun yaşamadım, ambargo da konulmadı. Konulduysa da benim hiç haberim olmadı böyle bir şeyden.

Geri
Üst Alt