Miraç Kandilimiz Mübarek Olsun...

Aykut

Don't look back you're not going that way...
Katılım
1 yıl 27 gün
Mesajlar
1,389
Tepkime puanı
534
Konum
Ay
Meslek
Yönetici
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hal

Miraç Kandili​


İslam aleminde ibadetle geçirilen kandiller arasında Miraç Kandili yer alır. Her yıl kutlanan bu kandilin tarihi yaklaştıkça insanlar tarafından bu kandilin ne olduğu, anlamı, önemi, fazileti ve hangi ibadetlerin yapılacağı merak edilir. İnsanlar tarafından merak edilen bu sorulara verilebilecek cevaplar ve kandille ilgili bilgiler;

Miraç Kandili Nedir?​


İslamiyet’te kutsal kabul edilen 5 kandilden birisi Miraç'tır. Miraç Kandili Hicri Takvime göre Recep Ayı’nın 27.gecesi idrak edilen bir gündür. Arapça Mirac kelimesinden ortaya çıkan Miraç’ın kelime anlamı ise yükselme veya göğe çıkma olarak ifade edilir. Bu kandil Miraç Gecesi olarak da isimlendirilir.

Miraç Gecesi’nin kutsal kabul edilmesi nedeniyle Recep Ayı’nın 27.gecesine ulaşıldığında Müslümanlar tarafından geceyi idrak etmek için çeşitli ibadetler yapılır. Böylelikle günahlardan arınma ve Yaradan’a yakın olma gibi amaçlar edinilir.

Miraç Gecesinde Ne Oldu?​


Miraç Gecesi’nin Müslümanlar tarafından kutsal kabul edilmesinin nedeni geçmişte yaşanan olaylardır. 620 veya 621 yılında gerçekleşen Miraç Gecesi’nde İslam’ın son peygamberi Hz. Muhammed (sav) göğe yükselmiştir. Peygamberin göğe yükselmesi Yüce Allah’ın emriyle ve dört büyük melekten biri olan Hz. Cebrail’in eşliğinde gerçekleşmiştir.

Allah tarafından Hz. Muhammed’e (sav) sunulan Miraç iki aşamada gerçekleşmiştir. Bu aşamaların ilkine İsra ikincisine de Miraç ismi verilir. Emir geldiğinde Peygamber Efendimiz Mescid-i Haram’dan Burak isimli bir binekle Kudüs topraklarında bulunan Mescid-i Aksa’ya götürülmüştür. Mescid-i Aksa’ya götürülmesinin ardından ise yine Burak’la Allah huzuruna göğe çıkarılmıştır.

Miraç Gecesi Anlamı Ve Önemi Nedir?​


Hz. Muhammed (sav)’in Allah huzuruna yükselişini ifade etmesi nedeniyle Miraç Gecesi önemli bir gecedir. Göğe yükselme anlamında olan Miraç’ın Müslümanlar tarafından önemli kabul edilmesinin en önemli nedeni bu gecede verilen müjdelerdir.

Peygamber Allah huzuruna ulaştığında kendisine verilen müjdelerden ilki 5 vakit namazın farz kılınmasıdır. Miraç’ın gerçekleşmesinin ardından Müslümanlar namazlarını 5 vakit olarak kılmaya başlamışlardır. Bu mübarek gecede namaz dışında Bakara Suresi’nde bulunan son 2 ayet indirilmiş ve Müslümanlara cennet müjdelenmiştir. Cennet müjdesinde ise Allah’a şirk koşmamak şartıyla olduğu bildirilmiştir.

Miraç Kandili Fazileti Nedir?​


Her yıl Hicri Takvime göre Recep Ayı’nın 27.gecesinde idrak edilen Miraç Kandilinin fazileti merak edilir. Bu mübarek gecenin fazileti Amenerrasulü ayetlerinin inmesi, namazın 5 vakit olarak farz kılınması ve Müslümanların Allah’a şirk koşmadıkları durumunda cennetle müjdelenmesidir.


Miraç Kandilinde Hangi İbadetler Yapılır?​


İslam alemi için kutsal kabul edilen Miraç Kandili geldiğinde her Müslüman’ın mübarek geceyi ibadet ederek geçirmesi gerekir. Böylelikle Allah rızasına kazanmak ve ona layık kul olmak mümkün olur.

Kandil gününe ulaşıldığında Müslümanlar tarafından yapılan ibadetler şunlardır;

  • Miraç Gecesi namazı veya diğer ismiyle nafile namaz kılınır. Bu namaz 12 rekatlık olup 2 rekatta 1 selam verilerek kılınır.
  • Tesbih namazı kılınır.
  • Kur’anı Kerim okunur veya okuyanlar dinlenir.
  • Tevbe ve istiğfar edilir.
  • İdrak edilemeyen namazların kazası kılınır.
  • Salavatı Şerifeler okunur.
  • Salatı selam getirilir.
  • Oruç tutulur.
  • Tesbih çekilir.
Miraç Gecesi’ne ulaşıldığı zaman ibadetler evde bireysel olarak yapılabildiği gibi camilere gidilerek cemaatle de yapılır. Camiye gidildiğinde okunan Mevlidi Şerifler dinlenir ve cemaatle kandil namazı kılınır.

d749a7586dacdaa6de31c0645c943bee.jpg
 

Benzer konular

Geri
Üst Alt