Mavi renkli orkideler gerçek midir?

mavi-orkide2.jpg

Hemen cevaplayalım; mavi renkli orkideler gerçek değil arkadaşlar. Orkidenin bu renkte çiçek açması orkidenin cinsi yada orkide bakımı ile alakalı değil, özel bir boya maddesi ile sağlanmaktadır. Orkide dallarından boya maddesi çektirilerek mavi orkide çiçeği elde edilmektedir.

Peki mavi orkideler her zaman mavi renkli çiçek açar mı? Bunun da cevabı; maalesef ki hayır. Mavi renkli orkide çiçeği; çiçek döküldükten sonra yeni çiçeklenme döneminde mavi renkli açmamaktadır. Bu orkideler yeni çiçeklerini beyaz renkli açarlar. Yani mavi renkli bir orkide aldığımız zaman çiçekleri sadece bir kez mavi renkte görebiliyoruz.

Mavi renkli orkide ne zaman beyazlar?

Mavi renkli orkide evinizde bir süre mavi renkli kalacaktır. Sonrasında ise mavi renkli çiçekler yavaş yavaş beyazlamaya başlar ve sonrasında çiçekler kuruyarak dökülürler. Orkide çiçeği yağı kullanılmaz.

KeNo

Kıskançlık hapı olsun istiyorum!
İsim
Kenan
Memleket
Mersin
Okul deneyleri aklıma geldi çok güzel

Bir gün büyük bir marketteyim oralarda çiçeklerde oluyor ya canlı çiçek...Baktım kaktüsler rengarenk hiç olurmu böyle çiçekleri demiştim...valla merakımdan birine dokundum minik iğnelerle takmışlar ve boyamışlar... yoksa nerden olsun öyle çiçekleri... :sneaky:

Birde civcivleri satıyorlar onları da renkli renkli boyuyorlar cinsi bu diye... zamanla civcivler normal rengine dönüyor...

Geri
Üst Alt