Mac Adresi Nedir? – Mac Adresi Bulma Yöntemleri

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal

Mac adresi nedir? Mac adresi bulma adımları nasıldır? Ayrıntılara yazımızdan ulaşabilirsiniz.​

Ortam erişim kontrol adresi veya MAC adresi, diğer cihazlara bağlanabilen her cihazda benzersiz olarak bulunan ve aynı zamanda fiziksel adres veya donanım adresi olarak adlandırılan bir adrestir. IP adresi değiştirilebilir, ancak MAC adresi benzersizdir ve değişmeyecektir. MAC adresinin ilk 24 biti, üreticiyi belirten 48 bit ve 6 sekizli (yani 3 sekizli) ve model, yıl gibi şeyleri belirten son 24 bit (yani 3 sekizli) oluşur. Üretim yeri gibi bilgiler. IP adresi tüm kullanıcılar tarafından görülebilmesine rağmen, cihazın MAC adresi yalnızca aynı ağa bağlı kullanıcılar tarafından görüntülenir. MAC adresinin her sekizlisinin arasına bir “:” sembolü eklenerek yazılır. Yerel ağlar olarak tanımlanan MAC adresleri 02 ile başlar ve Ethernet ve FDDI gibi protokoller için tanımlanan MAC adresleri 01 ile başlar. Standart MAC adresleri aşağıdaki gibidir:

68 : 7F : 74 : F2 : EA : 56

Son zamanlarda teknolojinin ve internetin yaygınlaşmasıyla birlikte birçok yeni kavram hayatımıza girdi. IP adresi, MAC adresi, Wi-Fi, Bluetooth, Ethernet gibi bazı kavramlara aşina olsak da, bazılarının hala soru işaretleri var. MAC adresi kavramı aklımızda soru işaretleri oluşturan kavramlardan biridir.

Mac Adresinin İşlevi Nedir?

Mac adresinin ne işe yaradığına bakacak olursak, diğer cihazlarla iletişim kurabilen her cihazda benzersiz olarak bulunan bir MAC adresi; Bluetooth, Wi-Fi, Ethernet, Token Ring, SCSI ve FDDI gibi protokollerin işlenmesi sırasında kullanılır. Bu, cihazınızın Ethernet, Wi-Fi ve Bluetooth için ayrı MAC adreslerine sahip olabileceği anlamına gelir. MAC adresleri, aynı ağdaki cihazlar gibi işlemlerde birbirlerini tanımlamak için ve yönlendiriciler gibi cihazlarda doğru bağlantıları sağlamak için kullanılır. Birbirlerinin MAC adreslerine sahip cihazlar bile yerel ağ üzerinden birbirine bağlanabilir. Kısaca MAC adresleri, aynı ağa bağlı cihazların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar.

Mac Adresinin Bulunma Yolları Nelerdir?

MAC adresini arama süreci, her cihazda ve her işletim sisteminde farklı olabilir. Ancak her işlem için basit adımlar uygulayabilirsiniz. Bu adımlar aracılığıyla, MAC adresinizi bulabilir ve belirli cihazlara erişime izin verebilir veya erişimi engelleyebilirsiniz.

Windows Mac Adresi Bulma Adımları Nelerdir?

Windows Mac adresi için gerekli olan adımlar aşağıdaki gibidir:

• Adım: Öncelikle Windows arama çubuğunu açmalısınız.
  • Adım: Arama çubuğuna “cmd” yazın ve aratın.
  • Adım: Daha sonra karşınıza “Komut İstemi” sayfası çıkacaktır.
  • Adım: Komut İştemi sayfasına “ipconfig /all” yazın ve Enter’a basın.
  • Adım: Physical Address satırınde bulunan sayılar sizin MAC adresinizdir.
Yukarıda belirtilen adımları doğru bir şekilde yaptığınızda Windows Mac adresinize kolaylıkla ulaşmış olacaksınız. Karşınıza çıkan ekranda birden fazla MAC adresi göreceksiniz. Bunun nedeni, her ağ donanımının ayrı bir adrese sahip olmasıdır. Bu adresler arasında kablosuz bağlantıyı, farklı LAN ve Bluetooth bağlantılarının MAC adreslerini görebilirsiniz.

MacOS Mac Adresi Bulma Adımları Nelerdir?

MacOS Mac adresi için gerekli olan adımlar aşağıdaki gibidir:

• Adım: Apple logosuna tıklayın.
  • Adım: Buradan “Sistem Tercihleri” bölümünü seçin.
  • Adım: Sistem tercihleri bölümünden “Ağ menüsü” sekmesini açın.
  • Adım: Daha sonra “Gelişmiş” bölümünü açın.
  • Adım: Açılan ekranda Wi-Fi seçeneğine tıklayın.
  • Adım: Burada MAC adresinizi göreceksiniz.
Yukarıda belirtilen adımları doğru bir şekilde yaptığınızda MacOS Mac adresinize kolaylıkla ulaşmış olacaksınız. Adımlardaki parça ve menü adları, kullandığınız macOS işletim sisteminin sürümüne bağlı olarak farklı olabilir ancak benzer olacaktır. Açılan ekranda IP adresi ve MAC adresi gibi diğer bilgilere ulaşabilirsiniz.

Linux Mac Adresi Bulma Adımları Nelerdir?

Linux Mac adresi için gerekli olan adımlar aşağıdaki gibidir:

• Adım: Terminal sayfasını açın.
  • Adım: Buraya “fconfig” yazın ve Enter’a basın.
  • Adım: MAC adresinizi buradan göreceksiniz.
Yukarıda belirtilen adımları doğru bir şekilde yaptığınızda Linux Mac adresinize kolaylıkla ulaşmış olacaksınız. Linux Terminal ekranı, Windows’taki Komut İstemi ekranına benzer. Sistem hakkında ayrıntılı bilgileri görüntülemek için buraya farklı komutlar yazabilirsiniz. Fconfig komutunu yazarken, MAC adresi, IP adresi gibi bilgilere erişebilirsiniz

iOS Mac Adresi Bulma Adımları Nelerdir?

iOS Mac adresi için gerekli olan adımlar aşağıdaki gibidir:

• Adım: Ayarlar menüsünü açın.
  • Adım: Buradan “Genel“ bölüme geçin.
  • Adım: Genel bölümden “Hakkında” sayfasını açın.
  • Adım: Karşınızda MAC adresinizi göreceksiniz.
Mac adresi ayrıca telefonlar ve tabletler gibi cihazlarda da bulunabilir. Yukarıdaki adımları uygulayarak iOS cihazlarının (iPhone, iPad gibi) Mac adresini bulabilirsiniz. Wi-Fi bilgilerinin ayrıntılı bilgilerine bu sayfadan da erişebilirsiniz.

Android Mac Adresi Bulma Adımları Nelerdir?

Android Mac adresi için gerekli olan adımlar aşağıdaki gibidir:

• Adım: Ayarlar menüsünü açın.
  • Adım: Ayarlar menüsünde bulunan “Telefon Hakkında” bölümünü seçin.
  • Adım: Hakkında kısmından “Tüm Özellikler” sayfasını açın.
  • Adım: Karşınıza çıkan ekrandan “Durum ekranı” olanı seçin.
  • Adım: Burada MAC adresinizi göreceksiniz.
Android işletim sistemine sahip bir cihazda Mac adresini bulmak, cihazın markasına ve modeline göre değişiklik gösterebilir. Ancak yukarıdaki adımlarda menüye benzer ve adın bir kısmını ziyaret ederek cihazla ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

MAC Adresi Nedir Hakkında Sıkça Sorulan Sorular:

Mac adresinin bulunduğu cihazlar nelerdir?​

Genel olarak, diğer cihazlarla iletişim kurabilen her cihazda benzersiz olarak bulunan bir Mac adresi; Bluetooth, Wi-Fi, Ethernet, Token Ring, SCSI ve FDDI gibi protokollerin işlenmesi sırasında kullanılır. Bu, cihazınızın Ethernet, Wi-Fi ve Bluetooth için ayrı Mac adreslerine sahip olabileceği anlamına gelir.

Başka biri ile Mac adresinin aynı olma ihtimali var mıdır?​

MAC adresi aynı olamaz, modem arayüzünden farklı bir adres atayabilirsiniz.

Olası bir formatta bilgisayarın Mac adresi değişir mi?​

MAC adresi bir yazılım değildir. Ağ donanımının tanımlanmasıdır. Format ile değişmeyecektir.

Geri
Üst Alt