Linux'da Windows Program Dosyaları Çalıştırmak

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Her ne kadar Linux dünyası genişse de arada Linux’da olmayıp Windows’ta kullanılabilen nadir yazılımlar olabiliyor ve sırf bazen bir program için Linux’dan ayrılmak zorunda kalınıyor. İşte Wine burada devreye giriyor ve Linux’la daha önce tanışmamış olan ve yeni geçen kişilere büyük bir kolaylık sağlıyor.
Peki nedir bu Wine?
Wine, UNIX benzeri bir işletim sistemi çalıştıran kişisel bilgisayarların, Windows programlarını çalıştırmasını sağlayan bir programdır.
Wine’nin açılımı; W ine I s N ot an E mulator (Wine Emülatör Değildir). Normalde Wine benzeri 3 program daha olsa da içlerinde tek ücretsiz olanı Wine.
Windows programlarının çalıştırılması için gerekli kütüphanelerin (.dll) işletim sisteminden çağrılması gerekir. Linux normalde bu kütüphanelere sahip değildir. Çünkü Windows’un kodları saklıdır ve kütüphanelerin içeriğini Microsoft’tan başkası bilmez. Buna rağmen, bir grup açık kaynak kodlu yazılım geliştiricisi Windows’un kütüphanelerini Linux için baştan yazarak bu programların Linux üzerinde çalışmasını sağlamışlardır. Yani aşağıdaki resimlerde göründüğü gibi Linux içerisinde sanal bir C: sürücüsü oluşturmuş içerisinde de Program Files Windows gibi klasörler bulundurulmuştur.
wine-suruculer-00.png

Wine henüz Alfa kodlara sahip olduğundan şimdilik .exe .so .dll uzantılı dosyaları çalıştırabilmektedir. Bu hemen akılda işe yaramayabilir hissini uyandırabilir. Aslında bu kadarı bile büyük yararlılıklar sağlıyor. İnternet’ten indirdiğimiz programların çoğu tek dosya halinde ve .exe uzantılıdır. Şu ana kadar deneme amaçlı yüklediğim 9-10 program arasından sadece 2’si yüklenmedi ki; onlarda zaten Windows’ta bile sorun çıkaran programlardı Wine sadece yukarıda belirttiğimiz uzantılı programları çalıştırabilir.
Wine Kurulumu
Belki bazılarımızın başına gelmiştir. Kendimden örnek vereyim. İnternet’ten uzun zamandır aradığım bir programı bulmuştum. Yükledim fakat dosya .rar uzantılı olmasına rağmen Pardus’taki ark adlı program dosyayı açamadı. nedeni ise dosyanın şifrelenmiş olmasıydı. Bu dosyalar Winrar ile sıkıştırılıp şifreleniyordu ve bu yüzden ark bu dosyayı açamıyordu. İşte bu gibi durumlarda Wine imdadımıza yetişiyor. Wine’ı kurmak için önce paket yöneticisini açıyoruz. Sol üstteki “Yeni Paketleri Göster” seçeneğine tıklıyoruz. Sonra yan taraftaki kutucuğa “Wine” yazıyoruz.
Karşımıza içinde “Wine” kelimesi geçen iki adet paket çıkacak. Sadece Wine yazan paketi seçip, bağımlı paketlerle birlikte kuruyoruz. “wine-devel” yazanı kurmasanız da olur. Bunlar Wine’ın kaynak kodlarıdır.
Böylece Wine’ı kurmuş olduk. Şimdi bir Windows programı olan Winrar’ın kurulumunu deneyelim.
Örnek Bir Kurulum
Aşağıda resimlerle Winrar programının kurulumunu gösteriyoruz;
  • Yükleyeceğimiz Winrar programına sağ tıklayıp “Wine ile aç” seçeneğine tıklıyoruz.
wine-winrar-01.png

• Kurulum devam ediyor…
wine-winrar-02.png

• Kurulum aşamaları Windows’taki kurulumla aynı.
wine-winrar-03.png

• Kurulum sona erdi…
wine-winrar-04.png

Kurulduktan sonra programın resimdeki gibi simgesi masaüstüne yerleşir.
Böylece Winrar’ı kurmuş olduk. Herhangi ek bir şey yok, Windows’ta nasıl kuruyorsanız aynısı. Sadece bu kadar da değil, Wine ile oyun da kurulabiliyor. Ben bu iş için Age of empires II. oyununu denedim ve sorunsuz çalıştı. Henüz alfa kodlara sahip olduğu için Wine’dan bu kadarını beklemiyordum ama Wine gayet güzel işini yaptı. Özgür yazılım dünyası bu , şaşırmamak gerek.
Not: Bu yazıyı yazarken kullanmış olduğum Winrar programı deneme sürümüdür. İsteyen tam sürüm olması için lisans satın alabilir. Age of Empires II. oyunu da orijinaldır. Korsan program kullanılmamıştır.

alıntı:

Geri
Üst Alt