Kül – Shani Petroff & Darci Manley Özet Roman Özeti, Kitap Özeti

Memleket
İzmir
Meslek
Grafiker
Medeni Hal
Distopyaları sevenler tarafından heyecanla okunacak olan kül kitap özeti yazarları Shani Petroff ve Darci Manley. Kitap dilimize Tuba Özkat tarafından başarıyla çevrilmiş. Açlık Oyunları’ndan keyif almış okuyucular için Kül mükemmel bir seçim olacak.

Belirlenmiş Kaderler
Son yıllarda kaderleri yönetim tarafından belirlenen insanların öykülerini anlatan kitaplar çok popüler oldu ve bu tarz öyküleri seven okuyucular tarafından tercih ediliyor. Okuyucu kül kitap özeti ile bu tarz bir yaşamın içine giriyor.

Kül insanların kaderlerinin önceden belirlendiği ve asla değiştirilemez olduğu bir yönetim sistemini anlatıyor. Madden Sumner ve Dax bu sistem içinde yaşayan iki insan. Madden sistemin en üst seviyesinde yaşarken Dax en alt seviyede yer alıyor. Bir mor olarak hayata başlayan Madden’in kaderinde yönetimde yer almak ve Yediler Bakanı olmak var. Dax ise kül, yani renksiz ve sistemin en alt basamağında yer alıyor. Küllerin kaderleri boş ve onlara gerçekleştirmesi gereken hiçbir amaç verilmemiş. Dax bir kül olmasına karşılık statüsünün onu bağlamasına izin vermeyecek ve hayatından vazgeçmeyecek.

Madden sistemin en yüksek halkasının içine doğmuş olsa da kaderinin başkaları tarafından belirlenmesini kabul edemiyor ve özgürlüğünü kazanmak istiyor. Aynı amaçta olan iki insanın Madden ve Dax’ın yolları bu amaçla hareket ederken kesişiyor.

Özgürlük Savaşı
Sistem karşıtı olan iki roman Uyumsuz ve Açlık Oyunları okurları mutlaka Kül ile de buluşmalı. Sistemin yarattığı otoriteye karşı koyan insanların öyküleri okuyucular tarafından ilgi ile takip ediliyor. İnsanlığın yavaş yavaş bu tarz yönetim sistemlerine doğru kaydığı, sınıflaşmanın üst düzeylere ulaştığı ve pastayı belli bir kitlenin paylaştığı artık günümüz gerçeği oldu. Dolaylı yollardan da olsa insan özgürlükleri hızla sınırlanıyor ve belki okuyucu kül kitap özeti ile yakın zamanda yaşama ihtimali olan hayatın provasını yapıyor.

Madden ve Dax özgürlükleri için savaşmaya hazır olsalar da, aşırı kontrollü yönetim altında bunu başarmak kolay olmayacak. Eğlenceli öğelerle de bezenmiş olan roman okuyucuya hem heyecan hem de keyif vaat ediyor. Roman kaderleri başkalarının ellerinde olan insanların yaşadığı handikapları çok etkileyici bir dille anlatmakta ve belirlenen kadere razı gelmeyen insanların başına gelebilecek olayları da heyecanı doruğa çıkararak ifade etmekte. İnsanoğlu özgür olmak için yaratılmıştır ve günümüz insanı da aslında özgürlük savaşı vermektedir. Liberal ekonomi insan hayatında son derece kısıtlayıcı bir rol oynamaktadır ve sınıf farklarını belirgin hale getirmiştir. Tüm dünyada Uyumsuz, Açlık Oyunları gibi kitapların popüler olmasının nedeni de bu olabilir. İnsanların çoğu kendi çaplarında bu savaşı vermektedir ve Kül bu konuyu işleyen kitaplar içinde yerini almıştır.

Shani Petroff ve Darci Manley’in içinde mizah da barındıran eğlenceli anlatımlarıyla okuyucular heyecan sınırlarını zorlayacaklar ve romandan büyük bir keyif alacaklardır.

• Beğen
Tepkiler: LsR
Geri
Üst Alt