Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
714ae19674fdbe48bc9d514b03986c78.jpg

Küçük İskender
Yazar, Şair
Doğum
28 Mayıs, 1964
İstanbul
Ölüm
03 Temmuz, 2019
İstanbul
Eğitim
Kabataş Erkek Lisesi
Burç
İkizler
Diğer İsimler
İskender Över (asıl adı)

air ve yazar (D. 28 Mayıs 1964, İstanbul - Ö. 3 temmuz 2019, İstanbul . Asıl adı Derman İskender Över. Grafik sanatçısı Derman Över’in oğludur. Kabataş Erkek Lisesi mezunu. Beş yıl İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, ardından da üç yıl İÜ Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünde devam ettiği yüksek öğrenimini tamamlamadı. Bohem bir hayat yaşayarak tezgâhtarlık, düzeltmenlik, sokaklarda kartpostal satıcılığı, seslendirme, televizyon için skeç ve senaryo yazarlığı, fotoroman oyunculuğu, reklam ajansında kostümcülük, mizah dergilerinde köşe yazarlığı, resepsiyon memurluğu, barmenlik, meyhane işletmeciliği, erotik dergilerde köşe yazarlığı, televizyonda şiir programları, barlarda sanat söyleşileri, radyolarda programcılık, şarkı sözü yazarlığı gibi çok çeşitli işler yaptı.

İlk şiiri Milliyet Sanat’ta İskender Över imzasıyla yayımlandı. Şiir ve yazıları, 1986’dan itibaren Adam Sanat, Gösteri, Şiir Atı Öküz, Deli, Sombahar gibi dergilerde yer aldı. 1980’lerde yazılan şiirin içinde ayrıksı kişiliğiyle paralel bir şiir koydu ortaya. Erotik şiirleriyle tanındı. Başta, sözcük oyunlarından şiirini arındırarak sözcüklerin arka planını ön plana çıkaran bir tutum sergiledi. Olduğu gibi görünmekten yana olduğunu vurgulayarak “naif yani çocuk diliyle pat diye söylemekten” yana şiirler yazdı. Şiiri, çizgisini, modern çağa yönelttiği eleştirilerle, uyumsuzluğu ve aykırılığı ile belirledi. Bütün yazı ve şiirlerinde yerleşik ahlâksal değerleri sorguladı. Beş sinema filminde oynadı. Bir Çift Siyah Eldiven ile 2000 Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülünü aldı. Çalışmalarını İstanbul’da sürdürdü.

Vefatı:

Asıl adı Derman İskender Över olan Küçük İskender, 3 Temmuz 2019 günü kanser tedavisi gördüğü Paşabahçe Devlet Hastanesinde 55 yaşında hayatını kaybetti.

Küçük İskender için Ortaköy Mecidiye Camisi'nde öğle namazını müteakip cenaze namazı kılındı. Cenaze namazına Küçük İskender'in ailesi ve yakınlarının yanı sıra Zafer Algöz, Ahmet Mümtaz Taylan, Bedri Baykam, Can Bonomo'nun da aralarında bulunduğu sanatçılar, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat ile vatandaşlar katıldı.

Camide, sanatçının annesi Nilsu Över ve kız kardeşi Elif Över, taziyeleri kabul etti.

Cenaze törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı ile çok sayıda sanatçı ve yayınevi çelenk gönderdi.

Kılınan cenaze namazının ardından Küçük İskender'in cenazesi, defnedilmek üzere alkışlarla Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Küçük İskender İçin Ne Dediler?

“Ben bir imge çapkınıyım. ‘Lanetlenmiş bir şair ne yazabilir’ varsayımından yola çıkarsak, olsa olsa elde edebileceğimiz sonucun çömeziyim. Duyarlığım konusunda hırçın, yaratıcılık sürecinde çevreye kayıtsız olmamı şiire ve yaşamın paramparçalığına duyduğum saygıda aramalı. Şiir bir yabancılaştırma pratiği yaptırıyor, doğayı asiste ediyor. Yorucu, naif, cömert, ötede, farklı bir şiir rotası benimkisi. Hüzne, ölüme, ironiye seyrediyorum. Şiirim bana tecavüz ediyor nasılsa. Sorarım, böyle bir adamı sokaklara salmak tehlikeli değil mi?” (küçük İskender)

“Küçük İskender, bir kent şiiri yazmaktadır. Yaşadığı kültürel ortam, en çok kozmopolit değerlerle iç içe varolacaktır. Bu yüzden de, kent hayatının doğurduğu iletişimsizlik ve kaos ortamı şairin şiirine fazlasıyla sinmiştir. Hesap sormaktan çok, saldırıyı hedeflemektedir. Şiirine saldırgan bir duygu sinmektedir. Ana kurumların hemen tümüyle yoğun bir hesaplaşma duygusu yakalanır. Bunlara ek olarak, İskenderin şiirinde, kuru romantizmle, küçük ama aynı zamanda safdil duyarlılıklarla tüm şiirlerin de yoğun bir alay söz konusudur. Bu alay ruhu, Can Yücel, Cemal Süreya vs.’ye yaklaşırken, bazen tamamen kendine özgü bir müzikaliteyi, bir muhalefet duygusunu ve ilginç şiirsel kurguları beraberinde getirmektedir.” (Orhan Kahyaoğlu)

“Küçük İskender’in çok karmaşık bir dünyası var. Ölümler, intiharlar, keyif vericiler, eşcinsellik, şizofren bir yaşam. Onu umutsuzluğa götürecek çok şey var yaşamında. Şiirleri bu yaşamın dışavurumu. Her ne kadar ‘ben sebepsiz bir şiirim’ diyorsa da, hemen arkasından ‘aşkın, kalbinin duvarlarında naif bir haiku’ olduğunu da söylüyor.” (Ahmet Ada)

ESERLERİ:

Şiir:
Gözlerim Sığmıyor Yüzüme (1988), Erotika (1991), Yirmi5 April (1994), Periler Ölürken Özür Diler (1994), Güzel Annemin Hayal Gücü (1996), Suzidilâra (1996), Ciddiye Alındığım Kara Parçaları (1997), Papağana Silah Çekme (1998), Gözyaşlarım Nal Sesleri (1999), Cehenneme Gitme Yöntemleri (1999), Bahname (2000), İpucu Bırakma Sanatı (2000), Bir Çift Siyah Deri Eldiven (2001), Klarnet (2001), Çürük Et Deposu (2001), Bir Nedeni Yok Yalnızca Öptüm (2002), Siyah Beyaz Denizatları (Toplu Şiirleri 1, 2003), Insectiside (2003), Bir Daha Bana Benzeme Angel! (2004), Dicle ile Fırat (2004), Çok Ayıp Bir Şey Mutluluk (seçme şiirler, 2004), İskender’i Ben Öldürmedim (2005), Karanlıkta Herkes Biraz Zencidir (2006).

Deneme: 666 (1994), Şiirli Değnek (1995), Pop H’art (1997), Eski Kral Deposu (2002), Made in Hell (2001), Eflatun Sufleler (2002), Rimbaud’ya Akıl Notları (2004), Ortadoğa Hapishanesi (seçme yazılar, 2004), Burç Hikâyeleri (2005).

Hikâye: Dedem Beni Korkuttu Hikâyeleri (1992), İkizler Burcu Hikâyeleri (1993), Belden Aşağı Aşk Hikâyeleri (1996), The Kırmızı Başlıklı İstasyon Şefi (1996), Alp Ağrısı (2000), Balık Burcu Hikâyeleri (2000).

Günce: Cangüncem 1984-1993 (1996).

Roman: Flu’es (1998), Zatülcenp (2000).

Derleme: Aşk Şiirleri Kolonisi (2003).

KAYNAKÇA: Metin Celâl / Söyleşi: Türkçe Yazsam da Türk Şiirinin Dışındayım – Orhan Kahyaoğlu / Şiirde Karmaşa Şiirde Pırıltı (Sombahar, Mayıs-Haziran 1993), Ayhan Kurt / Müjde Ar+Madonna=Plastik Hayatlar (Sombahar, Ocak-Şubat 1995), Tunç Özgörener / Pop H’art (Virgül, Aralık 1997), Ahmet Ada / Papağana Silah Çekme! (Virgül, Kasım 1998), Vitrindekiler (Cumhuriyet Kitap, 19.11.1998), Derya Çolpan / Cehenneme Gitmemenin Faydaları (Superonline, 14.9.1999), Behçet Necatigil / Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü (18. bas. 1999), Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999), İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), Şebnem Atılgan / Hastaların İyileştirdiği Ruhlar İçin küçük İskender’den Bir Roman (söyleşi, E dergisi, Ekim 2000), Eski Kral Deposu (Cumhuriyet Kitap, 31.10.2002), Bir Nedeni Yok Yalnızca Öptüm (Cumhuriyet Kitap, 18.4.2002), Onur Gülen / ‘Bütün Böcekler Müstehcendir’ (Radikal Kitap, 11.7.2002), Müjde Arslan / Söyleşi: Şair Sokağa Çıkmalı (Özgür Politika, 29.1.2003), Mustafa Fırat / Söyleşi (Varlık Kitap Eki, Mart 2004), Küçük İskender, son yolculuğuna uğurlandı (hürriyet.com.tr, 04.07.2019).