Kişisel Gelişim Nedir? ve Neden Önemlidir?

Memleket
İzmir
Meslek
Grafiker
Medeni Hal
Kişisel gelişim insanın potansiyelini arttırdığı için ve insana iyi şeyler kattığı için önemlidir. Kişisel gelişim olmasaydı insanlar ulaşabileceği maximum seviyeye hiç bir zaman ulaşamazdı. Ayrıca kişisel gelişim her açıdan önemlidir. Günümüzde ise kişisel gelişim hakkında bir çok fikir bulunmaktadır. Bu fikirlerden bir tanesi de Abraham Maslow‘un kendini gerçekleştirme sürecidir. Abraham Maslow‘un hiyerarşisinin en üstünde, kendini gerçekleştirme ihtiyacı vardır .

Kendini gerçekleştirme , herkesin ”olabileceği her şey haline gelme” arzusu anlamına gelmektedir. Abraham Maslow’a göre ise kendini gerçekleştirme, insanın özünde var olan potansiyeli tamamen açığa çıkarması ve bu potansiyeli en üst seviyede kullanabilmesidir.

Kişisel Gelişimi Yönetmek

Kişisel gelişim yönetilir mi? sorusunun cevabı tabiki evetdir. Kişisel gelişiminizi yönetebilirsiniz. Bunun için birkaç adım mevcuttur. Bu adımlar yazının devamında yer almaktadır.

1. Adım Kişisel Vizyon Geliştirmek​

Kişisel gelişimi yapmakta bir amacınız varsa, kendinizi motive etmeyi daha kolay başarırsınız. O yüzden kişisel vizyonunuzu geliştirmelisiniz. Örneğin bir kaç yıl sonra veya 5 yıl sonra nerede olmak istiyorsunuz? ve neden bunu istiyorsunuz? bu sorulara dair net bir fikriniz olması gerekir. Bu amacınızı geliştirmenin önemli bir parçasıdır ve işinizi kolaylaştırır. Sonuç olarak vizyon sahibi olmak yetmez vizyonu da geliştirmek lazım ve unutmamalısınız ki vizyon ve başarı son derece kişiseldir.

2. Kişisel Gelişiminizi Planlama​

Nerede olmak istiyorsunuz? Bu konuda net olduktan sonra olmak istediğiniz yere gitmek için planlama yapmanız gerekir. Verimli kişisel gelişim için planlama olmazsa olmazlardandır. Planlama yaparak planlama sürecini daha gerçekçi hale getirirsiniz. Örneğin adım adım metodunu planlamanızda kullanabilirsiniz. Küçük adamlarla başlayarak zaman içerisinde zor gelişimlerin üstesinden gelebilirsiniz.

3. İyileştirme Sürecini Başlatma​

Kişisel gelişimdezayıf olduğunuz yönlerinizi geliştirmek için bu alanların üzerinde durmanız gerekiyor.

4. Kişisel Gelişiminizi Kaydetme​

Kişisel gelişiminizin kaydını tutmak bazı kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Öğrendiğiniz önemli gelişmeler ortaya çıktığında yazarsınız ve başarılarınızı gördüğünüzde motive olursunuz. Ben neler yapmışım diyerek baktığınızda başarılarla dolu bir sayfa gördüğünüzde kişisel gelişiminiz ister istemez olumlu yönde etkilenecektir. Becerilerinizi de bir sayfaya yazdığınızda becerilerinizin zamanla arttığını göreceksiniz. Bunlar standartlaştığında ise kişisel gelişim sürekli devam ediyor olacaktır.

5. Kişisel Gelişim Planlarını Gözden Geçirme ve Revize Etme​

Kişisel gelişim planlarınızın ve gelişimlerinizi düzenli olarak gözden geçirmek, yaptıklarınızdan öğrenmenizi sağlar. Ayrıca faaliyetleriniz sizi hedeflerinize doğru ilerletmeye devam edecek ve vizyonunuzun sizinle alakalı kalmasını sağlayacaktır.