Kanada'da Aşırı Sıcaklar Nedeniyle Ölenlerin Sayısı 230'U Geçti

Katılım
20 Ağu 2020
Mesajlar
6,957
Tepkime puanı
3,043
Konum
İstanbul
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hal
tPUZPz
1625402996188.png

Kanada'nın batı eyaletlerinde etkili olan aşırı sıcak hava dalgası nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 230'u aştığı bildirildi.

British Columbia, Alberta, Yukon ve Kuzeybatı Toprakları eyaletlerinde etkili olan sıcak hava dalgası, uzmanlarca "ısı kubbesi" olarak tanımlanıyor.

Yerel polis British Columbia eyaletinde Surrey, Burnaby ve Vancouver kentleri ile çevresinde cuma gününden bu yana etkili olan aşırı sıcaklarda ani ölümlerin yaşandığını ve hayatını kaybedenlerin çoğunun yaşlılar olduğunu belirtti.

British Columbia'nın iç bölgeleri ile Alberta'nın bazı bölgelerinde halen süren aşırı sıcaklarda, son olarak önceki gün Lytton kasabasında 47,9 santigrat derece ile ülkede bugüne dek ölçülen en yüksek sıcaklık .

Kanada Meteoroloji Hizmetleri, rekor sıcaklık değerlerinin önümüzdeki günlerde de görüleceği uyarısında bulundu.

Sağlık yetkilileri de yaşlılar, çocuklar, açık havada çalışanlar, evsizler ve önceden sağlık sorunları olanların, sıcaklığa bağlı hastalık ve ölüm açısından daha büyük risk altında olduklarına dikkat çöekdi. Yetkililer ayrıca açık havada uzun süre kalınmamasını ve özellikle yaşlı yakınların sık sık aranarak durumlarının kontrol edilmesini tavsiye etti.

Aşırı sıcakların sebebi iklim değişikliği mi?​

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal İklim Değerlendirme Raporu küresel ısınma ile sıcak hava dalgalarının daha sık ve yoğun yaşanıyor. Rapor son yıllarda yaşanan uzun süreli aşırı sıcakların, sıcaklık kaydının tutulmaya başladığı 1895'ten bu yana görülmemiş düzeyde olduğunu kaydediyor.

Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol Merkezi'nin kayıtlarına göre aşırı sıcak hava ülkedeki hava ğağlantılı olaylar arasında en çok ölüme sebebşyet veren olaylardan biri olarak geçiyor. Kayıtlara göre ülkede yılda ortalama 702 kişi aşırı sıcaklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu sayının son yıllarda fırtına, sel ve hortumlarda yaşanan can kaybından daha yüksek olduğu belirtiliyor.
 
Üst Alt