İnsanlığa hizmet etmiş türk kişiler ve yaptıkları icatlar nedir ?

Charismax

Copyright @ Charismax
Katılım
3 yıl 10 ay 3 gün
Mesajlar
25,358
Tepkime puanı
8,762
Yaş
35
Konum
Memed' Home
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hal
İnsanlığa Hizmet Etmiş Kişiler Ve Yaptıkları İcatlar

 1. Arşimet
 2. Hazerfen Ahmet Çelebi
 3. Mimar Sinan
 4. El-Birûni
 5. Galileo Galilei
 6. Alexander Graham Bell
 7. Thomas Edison
 8. El-Harezmî
 9. Ali Kuşçu
 10. Albert Einstein
 11. Pierre Curie
 12. Marie Curie


İnsanlığın Yararına Ne Tür Çalışmalar Yapmışlardır ?

Arşimet
: Hem fizikçi, hem matematikçi, hem de filozoftur. Bir gün hamamda yıkanırken bulduğu iddia edilen suyun kaldırma kuvveti bilime en çok bilinen katkısıdır ancak pek çok matematik tarihçesine göre integral hesabın babası da arşimettir.

Hezârfen Ahmed Çelebi: (1609 -1640) 17. yüzyılda Osmanlı'da yaşamış Müslüman Türk bilgini. Kendi geliştirdiği takma kanatlarla uçmayı başaran ilk insanlardan olmuştur.

Mimar Sinan: Osmanlı baş mimarı ve inşaat mühendisi. Osmanlı padişahları I. Süleyman, II. Selim ve III. Murat dönemlerinde baş mimar olarak görev yapan Mimar Sinan, yapıtlarıyla geçmişte ve günümüzde dünyaca tanınmıştır. Başyapıtı, "ustalık eserim" dediği Selimiye Camisi'dir.

El-Birûni: Bîrûnî İslam bilgini. Tam adı Ebu Reyhan Muhammed bin Ahmed el-Birûnî Gökbilim, matematik, doğa bilimleri, coğrafya ve tarih alanındaki çalışmalarıyla tanınır.

Galileo Galilei : (1564 –1642) İtalyan fizikçi, matematikçi, gökbilimci ve filozof.

Alexander Graham Bell: Ünlü iskoç bilim adamı Alexander Graham Bell insanlığa büyük hizmetler yapmıştır. 3 Mart 1847 yılında İskoçya’da dünyaya gelen Alexander Graham Bell’in insanlığa en büyük hizmeti şüphesiz 1876′da telefonu icat etmesidir.

Thomas Edison: 20. yüzyıl yaşamını icatlarıyla büyük bir şekilde etkileyen Amerikalı mucit ve iş adamıdır. Bazı icatları tamamen orijinal olmakla birlikte, eski icatların geliştirilmesi veya yönetimi altında çalışan yüzlerce çalışana aittir. Yine de Edison elinde bulundurduğu kendi adını taşıyan Amerikan patentiyle tarihteki en önemli ve en verimli mucitlerden biri olarak nitelendirilir. Patentlerinin çoğu Amerika'nın haricinde Almanya, Fransa ve İngiltere onaylarına da sahiptir.

El-Harezmî: Ebu Abdullah Muhammed bin Musa el-Harezmi matematik, gökbilim ve coğrafya alanlarında çalışmış bir bilim adamıdır. Fars veya Türk olduğu düşünülmektedir. 780 yılında Harzem bölgesinin Hive şehrinde dünyaya gelmiştir. 850 yılında Bağdat'ta vefat etmiştir.

Ali Kuşçu: asıl adı Ali Bin Muhammed (d. 1403, Semerkant - ö. 16 Aralık 1474, İstanbul), Türk gökbilimci, matematikçi ve dilbilimcidir.

Albert Einstein: Einstein istatistiksel mekanik ve kozmoloji dallarına önemli katkılar sağlamıştır. Kuramsal fiziğine katkılarından ve fotoelektrik etki olayına getirdiği açıklamadan dolayı 1921 Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştür.Fizik alanındaki çalışmaları modern bilimi büyük ölçüde etkiledi. Kendisi özellikle zaman ve uzay için düzenlenmiş bağlılık (izafiyet) teorisiyle tanındı.

Pierre Curie (Fransız fizikçi 1859-1906) Sarbonne Üniversitesini bitirdiksen sonra bilimsel araştırmalara başladı. 1880'de piezoelektrik olayını 1893'te mıknatısın sıcaklığa bağlılığını açıklayan "Curie Yasası" nı buldu. Bu yasaya göre bütün ferromanyetik cisimlerin manyetik özelliklerini "Curie sıcaklığı" adi verilen bir sıcaklığın üzerinde değişir. Esi Marie Curie ile birlikte yaptığı araştırmalar sonucu 1898'de uranyumun bozunma ürünlerinden olan iki yeni elementi "polenyum" ve "radyum"u elde etmeyi basardılar. 1900 de radyumdan yayılan ısınların havayı iyonlastirdigini görerek bu ısınların elektrik yüklü olduğunu ortaya koydular. 1903'de Becquerel ile birlikte Marie ve Pierre Curie Nobel ödülünü aldılar.

Marie Curie (1867 - 1934 Polonya asilli Fransız fizikçi) 1895'de Pierre Curie ile evlendi. Toruyumun radyoaktif özelliğini buldu
 

Benzer konular

Geri
Üst Alt