Hacker Nasıl Olunur? – Hacker Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Hacker Olmak İçin Neler Gereklidir? – Hacker Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Hacker olmak için neler gereklidir? Hacker nasıl olunur? Yapılması gerekenleri inceleyebilirsiniz.​

Hacker olmak için bilgisayar ağ sistemi hakkında detaylı bilgi sahibi olunmalıdır. Bilgisayar güvenliğini istediği gibi kontrol eden hacker, ağ ve bilgisayar güvenliği için gerekli tüm tertibatı bilmek zorundadır. Telefon ve bilgisayar sistemlerine istedikleri gibi giriş yapabilen ve istedikleri ağ yönetimini gerçekleştirebilen hackerler, etik kurallar çerçevesinde çalışmak zorundadır. Etik dışı hareketlerin kabul görmediği bu kültürde, hackerlerin gerekli hack kurallarına hakim olması şart koşulmuştur. Hacker olmak için gerekli tüm kural ve teoriler, yazı içerisinde başlıklar halinde ele alınmıştır.

1- Linux Ve UNİX İşletim Sistemlerini Çalıştırabilmek Gerekir

Hacker Nasıl Olunur?

İşletim sistemi çalıştırmak, hackerlik için belirlenen en temel şartlardan bir tanesidir. İnternet işletim sistemi olan UNİX ve Linux işletim sistemleri, hacker olmak için en temel şart olarak nitelendirilmektedir. İnternet hackeri olmak isteyen bir kişinin, UNİX işletim sistemini mutlaka çözmesi ve kullanması şart koşulmuştur. Bugün var olan hacker sistemi, tamamen UNİX işletim sistemi üzerine kurulmuştur. İşletim sistemleri arasında en fazla tercih edilen, Linux işletim sistemidir ve hackerler tarafından sıkça kullanılmaktadır.

2- HTML Yazmayı Öğrenmek Gerekir

HTML kodlarının yazılması, hackerlik için en temel şartlar arasında yer almaktadır. HTML üzerinden kod yazmak ve programlama yapmak, bir hackerin tüm çalışmalarını etkileyecektir. HTML hakkında herhangi bir fikri olmayan kişiler, hacker olmak için bu sistemler hakkında bilgi almalı ve kodları yavaşça ezberlemelidir. İnternet sitelerindeki tasarımlar, resimler ve görsellerin tamamı, HTML kodlamalarının uygulanmasıyla ortaya çıkmaktadır. HTML kodlamalarına başlamak için basit ve anlaşılabilir kodlama projesiyle çalışmalara başlanmalı ve kodlamanın nasıl yapılacağı belirlenmelidir.

3- Programlama İçin Gerekli Dil Kodları Öğrenilmelidir

Program dili öğrenilmeden, kodlama ya da hackerlik yapılması söz konusu değildir. Hackerlik üzerine ustalaşmak için JavaScript ve benzeri dil kodlarına hakim olunmalıdır. Dil kodlamaları öğrenildikten sonra, web siteleri kolaylıkla tasarlanır duruma gelecektir. Kodlama diline hakim olan bir hacker, kısa sürede alanında uzmanlaşacak ve istediği tüm çalışmaları yürütecektir. Hackerlik çalışmalarına başlamak için kullanılacak kodlama dili, python sistemi kullanılarak öğrenilebilir. Oldukça iyi ve sorunsuz şekilde tasarlanan python kodlama dili, kodlama çalışmalarına yeni girmiş bir kişi için oldukça ideal ve hassastır. Nazik bir dil olarak tanımlanan python kodlama dili, büyük ve kapsamlı projelerin tamamına uyum sağlayacaktır. Esnek özellikteki python dili, zorlu projelerin hayata geçirilmesini sağlar.

4- Hacker Gibi Üretici Düşünmek Gerekir

Yaratıcı düşünme becerisi, hackerlerin alanında başarı sağlamasına olanak tanıyacaktır. Bir hackerin sahip olması gereken temel bilgileri edinen kişiler, bu alanda uzmanlık elde etmek için üretici ve kıvrak zekalı olmak zorundadır. Hackerlik, mühendislik, filozofluk ve sanatçılığın bir bütün olmasıyla ortaya çıkan, Ender mesleklerden bir tanesidir. Hacker olan kişiler, her an her türlü tehlikeye hazırlıklı olmalı ve bu tehlikeleri bertaraf edebilmelidir. Hackerlerin kıvrak zekalı olması, karşılarına çıkan büyük sorunların çözülmesini kolaylaştıracaktır. Hackerlerin sahip olduğu kıvrak zekaya sahip olmak için sürekli bilim kurgu eserleri okunmalı ve izlenmelidir. Bu eserlerdeki düşünce yapısı, hackerlik için gerekli olan düşünce sisteminin oluşmasını sağlayacaktır.

5- Her Türlü Problemle Başa Çıkılmalıdır

Sorunlarla başa çıkmak, hackerlerin sahip olması gereken temel niteliklerden bir tanesidir. Bir problemin çözülmesi durumunda, bu bilgiler saklı tutulmamalı ve farklı hackerlerin faydalanması adına, bilgi paylaşımı yapılmalıdır. Bilgilerin herkese açık şekilde yayınlanması, hackerlik etiği için gerekli görülmektedir. Hackerlik yapan kişiler, bir problemin çözüldükten sonra saklı kalmaması gerektiğine inanmaktadır. Problem çözme yeteneğinin geliştiği bu alanda, karşılaşılacak her türlü sorunla başa çıkmak ve problemleri kolaylıkla bertaraf edebilmek gerekmektedir.

6- Açık Kaynak Kodlu Yazılım Yazılmalıdır

Yazılım yazmak ve bu açık kaynak kodlu yazılımları başkalarının kullanımına sunmak, hackerlik alanında ilerlenmesini sağlayacaktır. Hacker olacak kişiler, mesleklerini ilerletebilmek için sevdikleri alanlarda yazılımlar oluşturmalıdır. Hazırlanan açık kaynak kodlu yazılımların tüm kodlama bilgileri, diğer hackerlerin da öğrenmesi için paylaşıma sunulmalıdır. Hacker kültürünün gelişmesini sağlayacak bu hareket, yeni hackerlerin de yetişmesini ve hackerler arasında bilgi paylaşımı yapılmasını sağlayacaktır. Hackerlik kültüründeki büyük ihtiyaçlardan biri olan yeni kodlama bilgileri ve yazılımlar, hackerler arası bilgi aktarımını sağlamakta ve kişilerin kendisini daha da geliştirmesine yol açmaktadır.

Siber güvenlik eğitimi bilgilerine yazımızdan bakabilirsiniz.

7- Açık Kaynak Kodlu Yazılımların Test Edilme Sürecine Destek Olunmalıdır

Yazılımların test edilme sürecinde, beta kullanıcılarının desteklerine ihtiyaç duyulmaktadır. Beta kullanıcı olarak nitelendirilen hackerler, bir açık kaynak kodlu yazılım üzerindeki semptomları nasıl kullanması gerektiğini bilmekte ve tüm problemleri kolaylıkla tespit etmektedir. Bu tür kullanıcılardan biri haline gelinerek, farklı hackerlerin hazırladığı açık kaynak kodlu yazılımların tüm sorun ve eksiklikleri tespit edilmelidir. Bu türden bir beta kullanıcısı haline gelmek için henüz hazırlık aşamasında olan bir yazılım bulunmalı ve bu yazılımı değerlendirecek beta kullanıcısı haline gelinmelidir.

Hacker Nasıl Olunur Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1- Sıfırdan Hacker Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?​

Hackerlik konusunda herhangi bir bilgiye sahip olmayan kişiler, sıfırdan hacker olmak için yazılım dilini çözmelidir. Yazılım dilinin çözülmesinin ardından, yazılım programları öğrenilmeli ve yazılımlar hazırlanmalıdır.

2- Hacker Nasıl Olunur?​

Hacker olmak için yazılım diliyle birlikte, işletim sistemlerinin de dili çözülmelidir.

3- Hacker Olmak İçin Nereden Başlamalıyım?​

Hackerlik için yapılması gereken ilk adım, işletim sistemlerinin kaynak kodlarını öğrenmek ve kodlama diline hakim olmaktır.