Güneş’in kendi ekseninde döndüğünü keşfeden ilk kişi

El-Fergani (805-870), 9. yüzyılda yaşamış, Batı’da Alfraganus ismi ile bilinen önemli Müslüman astronomdur. Güneş’in kendi ekseni etrafında döndüğünü keşfeden ilk bilim insanıdır. Halife El-Memun’un isteği üzerine Dünya’nın yarıçapını ve meridyenler arasındaki uzaklığı ölçmüş, gezegen ve gökcisimlerinin büyüklüğünü de ölçmeye çalışmıştır. Columbus, Amerika’yı keşfettiği meşhur seyahatinde El-Fergani’nin ölçümlerinden faydalanmıştır. Güneş tutulmalarını başarılı bir şekilde öngören bir model geliştiren El-Fergani, ortaçağda Batı’da epey etkili olmuş ve eserleri Kopernik’e kadar otorite olarak kabul görmüştür.
Dante’nin ünlü eseri İlahi Komedya’da ortaya koyduğu astronomi tablosu, El-Fergani’nin evren anlayışıdır. El-Fergani’nin geliştirdiği Nil’in su seviyesindeki değişimleri sistematik olarak ölçmeyi amaçlayan nilometre, kendi dönemi için en büyük bilimsel araç niteliğindedir.

günümüzde sadece türklerin değil müslümanların bulduğu ne var? anca yabancılar buluyor diyenlere bu kanıtlar gösterilmeli asırlar öncesinde müslüman biri çoktan keşfetmiş siz asırlar sonra keşfedileni tekrar keşfedeni övüyorsunuz yazık. çok güzel paylaşımlar konularını çok beğendim avrupalıları öveceklerine bu MÜSLÜMAN İLK BİLİM ADAMINI övsünler. teşekkürler paylaşım için

Lavinya

Az insan, çok huzur.
İmkansızları imkanlı hale getiren eski insanlar gerçekten muazzam. Şuan ki teknoloji çağındaki aklımla bile o zamanda bunları nasıl başarmışlar valla algılıyamıyorum :D 805-870 yıllarında güneş, gezegenler ve uzayı keşfetmek inanılmaz ben daha kendimi keşfedemezdim sıra dünyaya gelicekte uzay ne kim nebilecem :D:D

Geri
Üst Alt