Gözde Sinek Uçuşması

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal

Gözde Sinek Uçuşması, Gözde Uçuşan Cisimler​

Gözde sinek uçuşması ya da uçuşan cisimler görmek oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Gözümüz temel de ön kamara denilen ve göz bebeğimizle korneamız arasındaki boşluk ve arka kamara denilen ve gözün 5/6 sını oluşturan alandan oluşur.

Arka kamaranın içini dolduran yumurta akı kıvamındaki sıvayı vitreus denilir. Gençlikte tamamen şeffaf ve homojen olan vitreus sıvısı, yaşlandıkça koyulaşır, iplik-iplik ve örümcek ağı şeklinde bir yapıya dönüşür.

Her insanda bu dönüşüm olur. Bu nedenle neredeyse tüm insanlar mavi gökyüzüne ya da düz beyaz bir duvara baktıklarında birkaç tane sinek benzeri nokta, iplik, tül ya da örümcek ağı gibi yapılar görebilirler. Bu yapılar vitreus sıvısının içinde yüzdüklerinden hareketlidirler ve gözümüzü oynattıkça sağa sola kıpırdarlar veya aşağı doğru hareket derler. Bu nedenle miyoplarda daha genç yaşta olmak üzere orta yaştan itibaren tüm inşalarda düz renkli bir bölgeye bakınca birkaç hareketli siyah nokta görmek doğaldır.

Ancak zaman vitreus sıvısı iyice koyulaşıp retinada ayrılır. Bu dönemde görme sinirinde ayrılan vitreusun arka yüzünde tam veya yarım halka ya da daha düzensiz bir gölge olarak görülen bir iz kalır buna Weiss halkası denilir ve çok belirgin bir gölge olarak gözümüzün içinde hareket eder. Buraya kadar her şey normal kabule edilir yani fizyolojiktir ve her bireyde er ya da geç oluşması beklenir. Ancak bazı bireylerde vitreus retinada ayrılırken retinayı çekmeye başlar, bu durumda oluşan belirti ışık çakmasıdır.

Göz açık ya da kapalıyken yanımızda kaynak yapılıyormuş gibi kıvılcımlar ya da çakan şimşekler görürüz. Bu dönemde eğer göz içi kanama oluşursa kurum yağması gibi binlerce siyah nokta görmeye başlarız.

Eğer ayrılmayı başaramayan vitreus retinada yırtık ya da delik yaparsa, retinanın bütünlüğü bozulur birkaç gün içinde altındaki tabakadan ayrılan retina jelatin ambalajın yırtılması gibi yırtılarak ortaya toplanır, retina dekolmanı oluşur ve görme kaybedilir. Bu nedenle, ani ortaya çıkan siyah noktalarda, kurum yağmasında ve ışık çakmasında kısa sürede göz doktoruna gidip göz dibi muayenesi olmak gereklidir. Böyle bir belirtiniz varsa en kısa sürede kliniğimize başvurarak, Ankara da Prof. Dr. Ahmet Akman’a retina muayenesi olabilirsiniz.

Yırtıklar eğer erken dönemde yakalanırsa, basit bir lazer işlemi ile yırtık etrafı yakılarak bir anlamdı dikilir ve retina yerinden kalkarak dekole olmaz. Zor ve riskli ameliyatların ve muhtemel körlüğün önüne çok basit şekilde geçilmiş olur.

Gözde Uçuşma

Gözde sinek uçuşması geçer mi?​

Gözdeki sinek uçuşması göz içi sıvısı olan vitreus un doğal bir yaşlanma süreci olduğundan geçmez, hatta artar. Ancak noktalar ya da uçuşan cisimler / uçuşan sinekler zaman içinde aşağı doğru çökerek daha nadir görülür hale gelirler.

Ayrıca aynı evde hep ses yapan ama duymadığımız buzdolabının sesi gibi beynimiz zamanla bu noktaların varlığını unutur ve biz özellikle aramazsak çoğu zaman onları fark etmeyiz.

Gözde sinek uçuşmasının tedavisi var mı?​

Bir hastalık olmadığından tedavi yapılmaz ancak çok rahatsız olan hastalarda bazı lazerle bu noktalar parçalanır, ancak koyulukları azalsa da sayılar artar. Bu nedenle çoğu hasta bu tedaviden mutlu olmaz.

Ayrıca göz içi kanama gibi ciddi sebeplerle oluşan sinek uçuşmalarında vitrektomi ameliyatı ile vitreus sıvısı gözden alınarak bu noktalar yok edilebilir. Ancak bu ameliyat çok ciddi bir ameliyat olup riskler taşıdığı için normal gözde sinek uçuşmalarında önerilmez. Sadece şeker hastalığı gibi vitreus kanamaların da yapılır.

Gözde sinek uçuşmasına bitkisel çözüm?​

Gözdeki sinek uçuşmaları ya da uçuşan cisimler görmek göz içi sıvısının koyulaşması sonucu yaşla oluşan doğal bir süreç olduğu için herhangi bir bitkisel çözümü yoktur.

Gözde sinek uçuşması göz tansiyonu ile ilgili midir?​

Hayır, göz tansiyonu yani glokom hastalığı maalesef çok sinsi olup hiç belirti vermeden körlükle sonuçlanabilir bu nedenle 45 yaş sonrası her birey yılda en az bir kere göz tansiyonu ölçtürüp göz tomografisi ile görme siniri kontrolü yaptırmalıdır.

Buna karşın gözde şimşek çakması, kurum yağması ya da ani ortay çıkan sinek uçuşması çok hızlı körlükle sonuçlanabilen bilen retina yırtıklarını belirtisi olabilir. Bu nedenle hemen bir göz dibi muayenesi gereklidir. Hem göz tansiyonu hem de retina konusunda uzman olan Prof. Dr. Ahmet Akman’a bu gibi durumlarda kısa sürede ulaşıp, muayene olabilir ve tedavi gerekliyse hemen tedavi olabilirsiniz.

Gözde Sinek Uçuşma

Gözde şimşek çakması neyin belirtisidir?​

Gözde şimşek çakmaları çok önemli bir belirti olup yukarıda anlatıldığı gibi retina yırtlaklarının en önemli belirtisidir. Çok kısa sürede muayene olmak ve yırtık varsa genişlemeden lazerle tedavisi, görmenin korunması için çok önemlidir. Gözde ışık çakarsa kesinlikle beklemek doğru değildir. Hemen bir göz hekimine başvurulmalıdır.

Gözde ışık çakmaları çok nadir durumlar hariç, beyin tümörü, göz tansiyonu ya da katarakt belirtiş olmayıp tamamen retina tabakasında bir çekinti ve yırtılma olduğunun belirtisidir. Gözde ışık çakmasının bitkisel tedavisi yoktur. Acilen göz muayenesi gereklidir. Işık çakması en önemli göz hastalığı belirtilerinden birisidir.

Gözde ışık Çakarsa, Kurum yağarsa ya da Sinek uçuşması başlarsa ne yapmalıyız?​

Kısa sürede göz dibi muayenesi yapacak bir göz doktoruna başvurmak gerekir. Doktorunuz eğer gözünüz uygunsa damla ile göz bebeğini büyüterek göz dibi muayenesi yapar. Eğer yırtık varsa acilen lazerle dikilir. Eğer yoksa ama ışık çakması devam ediyorsa, kısa aralıklarla bu muayene tekrarlanmalıdır. Fark edilmeyecek bir retina yırtığı hızla retina dekolmanı denilen durumla ve körlükle sonuçlanabilir.

KeNo

Kıskançlık hapı olsun istiyorum!
İsim
Kenan
Memleket
Mersin
Hevesle heycanla okudum :D Okurken bende olanları farkettim herkeste er yada geç olacakmış vay be

• Beğen
Tepkiler: LsR
Meslek
Teacher
Dün de tam olarak bundan bahsetmiştim
Göz içi kanaması da deniliyor
Biz yıllardır çekiyoruz bunu annem de
Şeker hastalığı olan kişiler de daha tehlikeli
Yediklerinize içtiklerinize kendinize dikkat edin

• Beğen

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Dün de tam olarak bundan bahsetmiştim
Göz içi kanaması da deniliyor
Biz yıllardır çekiyoruz bunu annem de
Şeker hastalığı olan kişiler de daha tehlikeli
Yediklerinize içtiklerinize kendinize dikkat edin
şeker var sizdede dimi .. dikkat edin ileri yaşlarda büyük sıkıntı.. şeker hastalığı tam bir baş belası hastalık çok sinsi

Meslek
Teacher
şeker var sizdede dimi .. dikkat edin ileri yaşlarda büyük sıkıntı.. şeker hastalığı tam bir baş belası hastalık çok sinsi
Ben de yok da annem de var epeydir
Bende de olmayacak değil tabi oladabilir ileride
Öyle gerçekten sağol şekerle baş etmek çok zor yemesen de içmesen de şeker yüksek çıkıyor

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
şeker şekerden gelen birşey değil ailede varsa mutlaka ileri yaşta sende çıkar... mesela benim ailemde şeker yok desem yalan olur annemde çıkmıştı ilerleyen yaşlarda.. bende babamda birşey yoktu... ama ailesinde şeker olan mutlaka ya şeker oluyor yada göz tansiyonu veya yüksek tansiyon çıkıyor... misal bende varmış... yemek başında çok tuzlu yediğimde kalktığımda beynime ense tarafından bir ağrı gelip bildiğin kafamı eğdiriyordu onu ben herkeste olan ani oturma kalkmadan veya hareketten biliyordum.. o çok tuzlu şekerli yediğim için tansiyonmuş :D felç ve direk ölüme anında götürüyormuş... kaynak olarak ailede şeker olan var sende şeker yoksa bu tansiyon var dediler.. yıllardır bilmiyordum yeni öğrendim... hatunda şeker var mesela benim :D sıkıntılıyız galiba biraz .. hadi bu yaşta kurtarıyoruzda ileri yaşta napıcaz bakalım..

Meslek
Teacher
şeker şekerden gelen birşey değil ailede varsa mutlaka ileri yaşta sende çıkar... mesela benim ailemde şeker yok desem yalan olur annemde çıkmıştı ilerleyen yaşlarda.. bende babamda birşey yoktu... ama ailesinde şeker olan mutlaka ya şeker oluyor yada göz tansiyonu veya yüksek tansiyon çıkıyor... misal bende varmış... yemek başında çok tuzlu yediğimde kalktığımda beynime ense tarafından bir ağrı gelip bildiğin kafamı eğdiriyordu onu ben herkeste olan ani oturma kalkmadan veya hareketten biliyordum.. o çok tuzlu şekerli yediğim için tansiyonmuş :D felç ve direk ölüme anında götürüyormuş... kaynak olarak ailede şeker olan var sende şeker yoksa bu tansiyon var dediler.. yıllardır bilmiyordum yeni öğrendim... hatunda şeker var mesela benim :D sıkıntılıyız galiba biraz .. hadi bu yaşta kurtarıyoruzda ileri yaşta napıcaz bakalım..
Doğru
Ben de öyle biliyorum
Dayımda anneannem de annem de şeker + tansiyon var
2 teyzem de ise sadece tansiyon
Onlar da tansiyon yüksek
Bende de tam tersi düşük tansiyon, sarımsağın kokusu bile tansiyonumu düşürüyor swh

çok geçmiş olsun size de dikkat etmek şart farz elzem
yapıcak birşey yok illaki ileriki yaşta yaşayacağız :a

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Doğru
Ben de öyle biliyorum
Dayımda anneannem de annem de şeker + tansiyon var
2 teyzem de ise sadece tansiyon
Onlar da tansiyon yüksek
Bende de tam tersi düşük tansiyon, sarımsağın kokusu bile tansiyonumu düşürüyor swh

çok geçmiş olsun size de dikkat etmek şart farz elzem
yapıcak birşey yok illaki ileriki yaşta yaşayacağız :a
ileriki yaşta madem olacaz bizde şimdiden cozutalım tadını alalım mantığı diye birşey var :haha: 3 günlük dünya ölüp gitcez toprak olcaz kafası yok bende djkfgjh keşke olsa :haha: dikkat edelim efenim sosyal mesaj veriyoruz buradan... sağlığınıza dikkat edin etmezsiniz çocuğunuz bizim gibi olur :haha:

Meslek
Teacher
ileriki yaşta madem olacaz bizde şimdiden cozutalım tadını alalım mantığı diye birşey var :haha: 3 günlük dünya ölüp gitcez toprak olcaz kafası yok bende djkfgjh keşke olsa :haha: dikkat edelim efenim sosyal mesaj veriyoruz buradan... sağlığınıza dikkat edin etmezsiniz çocuğunuz bizim gibi olur :haha:
?
Ne kadan da bilinçli bir baba adayı

Aklıma şey geldi
Eski komşu
En son “bana birşey olmaz şekere şekerle karşılık vericen …… biiiip ölürsek de ölürüz” derken son salatalığını yediğinde sabaha karşı yatağında ölü bulundu :a

• Haha

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
?
Ne kadan da bilinçli bir baba adayı

Aklıma şey geldi
Eski komşu
En son “bana birşey olmaz şekere şekerle karşılık vericen …… biiiip ölürsek de ölürüz” derken son salatalığını yediğinde sabaha karşı yatağında ölü bulundu :a
hesna seninde kafada sorun var biliyon mu :D mistik dünyamıza hoş geldin.. kendi dünyamızı keşife çıkıyoruz buralarda :haha:

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Geri
Üst Alt