Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Üniv zamanları 2008 ve 2010 arasına denk gelenler' dizüstü laptop'u olan kişiler.. O zamanlar'da işletim sistemlerinin dilini Türkçe' olarak kullanmazlardı.. Sizleri bilmem ama benim çevrem'ki bende kendi evimde' pc'yi türkçe kullanmazdım...
O güzel geçmiş yılları hatırlamışken' dedim'ki neden türkiye'de forum siteleri orjinal dil olan dünya dili sayılan ingilizce' dilini kullanmak yerine türkçe'leştirmek için çaba harcarlar..

Çünkü şöyle düşünün japonya, çin, arap emirlikleri dahil.. Bir yapımcı rolünü üstlense kendi yerel dillerini değil ingilizce ile pazarlar'lar.. Ki bizim ülkemizde'de yerel dil TÜRKÇE olarak olmaz olmuyor..

Tek kelimelik olan bu site yapıları ingilizce kullanıldığında kesinlikle ingilizce bilmeyen insanları bence zorlamaz.. Çünkü konu içerikleri Türkçe' hiç ingilizce bilmese bile yerlerini bildiği sembolik butonlarla bile bu işi yürütürdü..

Bu türkçeleşme olayı forum siteleri ve diğer türev paylaşım sitelerin'de 2009' yılının başların'da daha doğrusu 2008 yılının 10. ay zamanlarında. Türkçe kullanmaya özen gösterelim diyerek, türkçe'mize sahip çıkalım diyerek sonraki yıllarda geliştirilen sitelerin özenli bir şekilde türkçe diline çevrilmesini sağladı..

Yani kısacası şöyle bir bakarsanız türkçe içeriği olan sitelerin tabanının ingilizce olması pekte birşey değiştirmezdi..

Geri
Üst Alt