Gamze’nin Hayali Masalı - 8 Yaş için

Gamzenin-Hayali-Masali1.png

Bir varmış Bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal iken pireler berber iken ben dedemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken, küçük bir kız çocuğu varmış. Bu kız çocuğunun adı Gamze imiş. Gamze’nin en büyük hayali sihirli güçlerinin olmasıymış. Her gece bunun hayalini kurarmış. Bir gün dışarıya annesine çiçek toplamaya çıkan Gamze yolda yürürken yaralı bir kuş görmüş. Gamze onu alıp hemen evine götürmüş. Annesine topladığı çiçekleri verir vermez hemen kuşana bakmaya gitmiş. Kuşun tedavisini yaptıktan sonra kuş tekrar kanatlanmış Gamze evin penceresini açmış ve kuşun uçmasına izin vermiş kuşa da Minik ismini vermiş “Minik artık uçabilirsin.” Minik birden konuşmaya başlamış Gamze önce korkmuş sonrada heyecanlanmış. “Bir kuş konuşuyor ve ben bunu duyuyorum” nasıl olduğunu çok merak etmiş “ama hayvanlar konuşamaz ki ” sanırım rüyadayım!

Minik; Ben normal bir kuş değilim ki Gamze, ben özel bir kuşum. “Sendeki duyarlılığı gördüm ve bu çok hoşuma gitti.” Teşekkür ederim. Dedi. Şimdi dile benden ne dilersen sana istediğin gücü vereceğim. Bana yaptığın iyilikten dolayı bunu sen hak ettin. Ne dilersen dile derken ciddiydi. Gamze bu durum karşısında çok mutlu olur. Gamze ise en büyük hayali olan hayvanlarla konuşma yeteneğini istiyordur. Ve hiç sallanmadan bu dileğini söyler küçük kuş tabiiki sana bunu yapacağım. Fakat bir şartım var bu yeteneğine güzel yerlerde ve güzel şeyler için kullanmalısın asla kötülük için kullanmamalısın.

Ve oradan hızlı uzaklaşır, kanatlanır ve uçar gider. Gamze, sihirli gücüyle baş başa kalır ve bu yeteneğini nasıl kullanacağını tam olarak bilemez. İlerlerken karşısında bir kedi çıkar. Kedi mazlum mazlum gözlerinin içine bakar.

Bir kuşa sonra bir kediye, köpeğe başka ineğe derken artık Gamze bütün hayvanların dilini anlıyor ve onlara yardımcı oluyor. Normalde de hayvanları çok seven Gamze artık kendini tamamıyla hayvanlara adamış ve onlara yardım edecek kişi olarak görüyor. Her çocuk her insanın aslında böyle güzel güçleri vardır. Kedilerin, köpeklerin ve ya bir çiçeğin bir böceğin neler yaşayacağını neler isteyeceğini hepimiz tüm çocuklar tüm ebeveynler bakarak görebiliriz. Gamze ermiş muradına biz çıkalım kerevetine.