Fizik Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü

Memleket
İzmir
Meslek
Grafiker
Medeni Hal
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Programı; hareket bozukluğuna yol açan her türlü yaralanma, hastalık ve yaşlılıkta, ağrı ve fonksiyon bozukluklarında -uzman bir hekim tanısının sonrasında- fizyoterapiye özgü değerlendirme yöntemlerini kullanarak, tedavi yaklaşımlarını planlayıp uygulayarak yaşam kalitesini artıracak fizyoterapistler yetiştirmeyi amaçlar. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Programı; Fakülte olarak LYS puan türü ile Yüksek Okul olarak ise YGS puan türü ile öğrenci almaktadır.

Kişisel Özellikler
Fizyoterapist olmak isteyenlerin; sabırlı, hoşgörülü, güler yüzlü, insanlara yardım etmeyi seven, sorumluluk duygusu yüksek, dikkatli, düzenli bireyler olmaları gerekir.

Dersler ve Eğitim Süreleri
Programın öğretim süresi dört yıldır. Temel tıp bilimleri dersleri ağırlıktadır. Fizyoterapide değerlendirme yöntemleri ve tedavi edici egzersizler öğretilir. Ağırlıklı olarak özel iyileştirme teknikleri ve hastalıklara özel rehabilitasyon yaklaşımları üzerinde durulur.

Sosyal Statü ve Ünvanlar
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon prpgramından mezun olan kişilere ?Fizyoterapist? unvanı verilir.

Çalışma Sahaları
Fizyoterapist, doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedende ve buna bağlı olarak psiko-sosyal yapıda oluşan sakatlığı gidermek veya minimum seviyeye indirmek için kesin tanısı ve tedavisi hekim tarafından belirlenen hastaya fizik tedavi ve rehabilitasyon programını bizzat uygulayan kişidir. Bu amaçla fizyoterapistler kas, hareket ve elektrik testleriyle hastaların değerlendirmesini yaparlar, elde edilen sonuçlara göre tedavi uygularlar. Tam fonksiyon kazanamayıp, normal yaşantılarına dönemeyen hastalara uygun yöntemleri öğreterek günlük yaşam aktivitelerini kolaylaştırmalarını sağlayarak, eski mesleklerine veya yeni yapabilecekleri bir mesleğe yönelterek yaşam koşullarına uyum sağlamalarına yardımcı olurlar. Fizyoterapistler toplum sağlığının korunması aşamasında sağlıklı kişilere postürlerini düzeltici egzersizler ve teknikler öğretirler. Fizyoterapistler hastanelerin fizik tedavi, ortopedi, yanık, nöroloji, kardiyoloji, pediatri, kadın-doğum kliniklerinde görev yaparlar. Büyük kentlerde rehabilitasyon merkezi olan sağlık kuruluşlarında görev yapabilirler.

Geri
Üst Alt