Evliyalardan Yardım Istenir Mi, Şirk Midir

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Anlayamadığımız nokta şu, yardım sadece Allah'tan istenir.. Bir büyük zaatın vesilesi dendiği zaman da yine Allahtan yardım istenmektedir. Tıpkı:

ALLAHIM BIZ SENIN RASULUN MUHAMMED SAV ILE SANA TEVESSUL EDIYORDUK , VE SIMDIDE SANA ONUN AMCASI ABBAS ILE TEVESSUL EDIYORUZ.

Burada olduğu gibi.. Neden direk Allahım bize yağmur yağdır denmiyor? Ne gerek var lafı uzatmaya.. Burada biz rasülünün ümmetiyiz. biz ona tabi olanlardanız, bizi yağmurundan mahrum etme ya rab anlamı çıkmıyor mu?

"Ya rab, Evet biz günahkar aciz kullarız ancak senin sevgili rasülünün ümmetiyiz. Sana kul olmuş falanca zaatın talebesiyiz ya rab.. bizleri affet ya rab.."

Bazıları şirk koşuyorlar diyor.. Böylece bana ey kardeşim sen müşriksin diyorlar. Yani kafirsin diyorlar.

Dinden çıkarmaya ne kadar meyilliyiz. Peki ya müşrik değilsem, peki ya kafir olmuyorsam? Müşrik diyenin hali nice olur? Bir toplumu yanlış anlamanın faturasını kendi imanları ile ödemek üzerine olduklarının farkındalar mı?

"Meded ya seyyid abdulkadir geylani"

böyle demek onlara göre şirk oluyor. Çünkü ben Allah'tan değil onlara göre ölmüş birinden istiyorum yardımı..

Ben bu cümleyi kullanıyorum. Onların itikadına göre yukarıda bahsettiğim şekilde müşrik oluyorum. Çünkü onlara göre ortak koşuyorum. Onların algısına göre ben ölmüş Abdulkadir geylani hz.lerini TANRILAŞTIRIYOR, PUTLAŞTIRIYORUM!!

Onlar öyle söylüyor. Çevrenizde gördüğün o bir çok kişiden biriyim yani..

Ölmüş biri nasıl gelsin ki değil mi?

Ben Allah dostlarının ölümünü beden aramızdan ayrılması olarak görüyor ve öyle inanıyorum.. Onların kıyamet sabahına kadar müslümanların yardımlarına koşacaklarına inanıyorum... Çanakkalede, kurtuluş savaşında daha nice yerlerde o ölü dediğiniz büyük insanların da askerlerimize yardımcı olduklarına inanıyorum..

Yavuz sultan selim mısıra giderken bizzat rasülullah efendimizin ordunun başında ilerlediğine inanıyorum..

"Sakın Allahü teâlânın yolunda şehid olanları ölüler sanmayınız! Doğrusu onlar, Rableri katında diridirler. Öyle ki, Allahü teâlânın kendilerine verdiği, ihsan ettiği şehidlik mertebesiyle, hepsi de sevinerek, Cennet nimetleriyle rızıklanırlar.
Arkalarından şehidlikle henüz kendilerine katılamayanlar hakkında da; "Onlara hiçbir korku yoktur ve onlar mahzun da olmayacaklardır" diye müjde vermek isterler. Onlar, Allahü teâlâdan gelen bir nimetle, hatta daha fazlasıyla sevinirler, Allahü teâlânın, mü'minlere olan mükafatını zayi etmeyeceği müjdesi ile neş'elenirler." (Al-i İmran suresi: 169-171)

Ben medem ya seyyid abdulkadir geylani dediğimde.. O büyük zaat rabbimin izni ile yardıma koşacağına da inanıyorum.. Ya da o zaatın vesilesi ile sorunlarımızın çözüleceğine inanıyorum..

Onların itikadına göre "ENEL HAK" diyen hallacı mansur da müşriktir.. "Meded ya .." diyen müminlerde müşriktir..

Bu bir inanç meselesidir. Ben ve benim gibi düşünenler böyle inanıyor.. Nasıl ki "enel hak" "Ene Alal Hak" manasına ise Buradaki mededte "vesile" anlamındadır..

Gel de bunu onlara anlat.. Anlamazlar..

Geri
Üst Alt