Engelli Hakları

Medeni Hal
Yeni engelli hakları için anayasa da yer verilen bir kaç maddeden bahsedeceğiz. Anayasanın maddesine ilave edilen ”engelliler hakkında alınacak tedbirlerin eşitlik ilkesine aykırı olamayacağı” ifadesiyle başlayalım.

• Anayasanın 42. maddesi 8. fıkrası; ” Devlet, durumları sebebiyle özel eğitime ihtiyacı olanları topluma yararlı kılacak tedbirleri alır ”.
  • Anayasasının 49. maddesi; ” Çalışma, herkesin hakkı ve ödevidir. ”

• Anayasanın 50. maddesi 2. fıkrası; ” Bedeni veya ruhi yetersizliği olanların çalışma şartları bakımından özel olarak korunurlar ”.
  • Anayasanın 70. maddesi; ” Her Türk kamu hizmetlerine girme hakkına sahiptir ”.
  • Anayasanın 70. maddesi 2. fıkrası; ” Hizmete alınmada, görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiçbir ayırım gözetilmez ”.
  • 5378 Sayılı Engelliler Yasası Madde 15; ” Hiçbir gerekçeyle engellilerin eğitim alması engellenemez. Engelli çocuklara, gençlere ve yetişkinlere, özel durumları ve farklılıkları dikkate alınarak, bütünleştirilmiş ortamlarda ve engelli olmayanlarla eşit eğitim imkanı sağlanır ”.
Engelli hakları konusunda anayasa mevzuatını sizlerle paylaştık. Dilerseniz inceleyebilirsiniz. Yazımızın devamında tüm engelli haklarını görüntüleyebilirsiniz.

• Kurumsal Alanda İndirim,
  • Kamusal Tüm İndirim Hakları,
  • Tayin Hakları,
  • Yüzde 3 Su, Fatura, Doğal gaz İndirimi Hakkı,
  • Erken Emeklilik Hakları,
  • Ulaşım Alanında İndirim Hakkı,
  • Araç Alımlarında İndirim,
  • Engelli Ebeveyn Hakları,
  • Engelli Çalışan Hakları,
  • Sosyal Yardım Hakları,
  • Tıbbi Malzeme Alım Hakları,
  • Özel Eğitim Hakları,
  • Müze ve Ören Yerlerine Girme Hakları,
  • EKPSS’ ye Girme Hakkı,
  • Emlak Vergisi,
  • Oyun Bayilikleri,
  • Erişebilirlik Hakları,
  • Engelli Sporcular,
  • Muayenede Öncelik Hakları,
  • Devlet Tiyatrolarında İndirim,
  • Sağlık Raporu Alımı,
  • Toki Çekiliş Hakları,
  • İşitme Engellilerin Hakları,
  • Meslek Edinme Hakkı,
  • Engelli Sorunlarını Danışma,
  • Engelli Kimlik Kartı,
  • Fizik Tedavi Seansları,
  • Belediye Hizmetleri,
  • Korumalı İş Yerleri,
  • Engelli Seçmenler,
  • KDV Muafiyeti,
  • Konutta Düzenleme,
  • Orta Öğretimde Ortak Sınavlardan Muafiyet,
  • Bakıma Muhtaç Yakını Olan Er ve Erbaş,
  • Engelli Bireylerin Faturalarında İndirim Hakları,
  • Engellilerin Ulaşım İndirimleri,
  • İletişim Şirketlerinin Engelli İndirimleri,
  • Engellilerin ÖTV ve MTV Muafiyet Hakları,
  • Engellilerin Araç Parkı Konusundaki Hakları,
  • Konutlarda Emlak Vergisi Muafiyeti,
  • Gümrük Vergisi Muafiyeti,
  • İŞKUR, KOSGEB, Halk Eğitim Merkezleri Gibi Yerlerde Engellilere Özel Meslek Edindirme Kursları,
  • Devlet Tiyatrolarında Gösterileri Ücretsiz İzleme Hakları,
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Engelli Yardımları,

• Milli Parklar, Tabiatı Koruma Alanları Ve Tabiat Parklarına Girişte Engelli İndirimi,
  • Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Engelli Hakları.
Engellilere Yapılan Yardımlar Nelerdir?
Engellilere yapılan bir çok maddi ve sosyal yardımlar vardır. Bunlar erzak yardımı, maaş yardımı, özel eğitim dersleri, araç destekleri, evde bakım hizmetleri, gıda ve barınma yardımları, yakacak yardımı, yurt yardımı, sağlık yardımları gibi bir çok alanda yardım ve destekler bulunmaktadır. Bunlar için yazımızın devamında tüm bilgileri alabilir ve gerekli yerlere ulaşabilirsiniz. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasından tüm sosyal yardımları görüntüleyebilirsiniz.

Engellilere Sosyal Yardım
Engelliler için sosyal yardım kampanyaları ve yardımları devlet ve özel kurumlar tarafından yapılmakta ve düzenlenmektedir. Engelli vatandaşlarımıza yardım yapan kurumlar başta Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı olmak üzere Kaymakamlıklar, Valilikler, SYDV’ ler ve Vakıflar Müdürlüğü Belediyeler vb. gibi kurumlar önde gelmektedir. Bu kurumlar engellilere sosyal yardımlar kapsamında evde bakım vb. aylıkları gibi maaşların ödenmesi için tüm çalışmaları yaparak ihtiyaç sahiplerine ulaşır ve bu yardımları her sene yapmaktadırlar. Hem sosyal hem maddi yardımlar nelerdir inceleyelim. Engelli vatandaşlarımız için sosyal ve maddi yardımlaşma ve dayanışma yapan kurum ve vakıflar;

• Muhtaç Aylığının Bağlanması,
  • Evde Bakım Maaşının Verilmesi ve Engelli aylığının bağlanması.
Evde bakım maaşı, %5 ve üzerinde engeli bulunan vatandaşlarımız için sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumu tarafından ağır engeli bulunan ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan vatandaşlarımıza bakan kişilere verilen ücrettir. aylık olarak ödenir. Muhtaç aylığı ise, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından maaşa bağlanacaktır. % 40 ve üzerinde engeli bulunan çocuklar ile annesi babası olmayan çocuklar için verilmektedir. Fakat bu aylığı alabilmek için engelli aylığı için verilen maddelere uygun olmanız gerekmektedir. Bunlar, sosyal güvencesinin bulunmaması, gelir getirecek menkul ve gayri menkule sahip olmamaları gerekir, mahkeme kararı ile kanunla bakım altına alınmamış olması, herhangi bir gelir veya aylığa sahip olmaması gerekmektedir. Bu yardımlar için bulunduğunuz yerde ki Belediyeler ve Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvuru yaparak bilgi alabilirsiniz.

Dışarıdan baktıgımda inanamadım
Engelliler için bölüm gördügüme :srll:
Az çok forum sitelerini bilirim böyle bir bölüm çok ince düşünce geldi bana sizden ALLAH razı olsun.
Tebrik ederim :alkss:
Bu duyarlılıgınız umarim diger yerlere örnek olur

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Anayasanın 70. maddesi; ” Her Türk kamu hizmetlerine girme hakkına sahiptir ”.
şu kısım çok samimi değil ama diretilirse anayasa maddesi diye birşeyler çıkabilir.. söz konusu başka ülke olsaydı tereddütsüz tamam derdim bu doğrudur iş bizim ülkemiz olunca yasalar çok fazla işlemiyor