Engelli Elektrik İndirimi İçin Gerekli Belgeler

Engelli Elektrik Aboneliği Engelli İndirimi Nedir?

Elektrik aboneliği engelli indirimi devletin engelli vatandaşlarına sağladığı yardın türüdür. Yapılan açıklama ile toplum arasında büyük yankı uyandıran engelli indirim kampanyasında yararlanmak için birtakım şartları taşımanız gerekmektedir. Elektrik aboneliği engelli indirim kampanyası, Ocak 2019 tarihinde duyurulmuş ve 1 Mart 2019 tarihinde ise yürürlüğe girmiştir. Bu katkıdan yararlanmak isteyenleri aşağıdaki şartları da taşımış olmaları gerekiyor.

Engelli Elektrik Aboneliği Engelli İndirimi İçin Aranan Şartlar

Elektrik aboneliği indirim kampanyasından yararlanacak olan halk sahiplerinde aranan şartlar şunlardır; Türkiye Cumhuriyeti kimliğine sahip olmak, sosyal yardımlaşma ve Dayanışma vakfından engelli yardımı alıyor olmak gibi şartlara sahip olanlar bu indirimden yararlanabilecekler. Bunun yanı sıra yaşlılık aylığı, evde bakım aylığı, yetim aylığı gibi farklı derecelerde devletten yardım alan kişilerde bu destekten yararlanacak. Yaklaşık 2,5 milyon Türk vatandaşını kapsayan bu yardım nasıl uygulanıyor?
engelli-maaşı-

Elektrik Aboneliği Engelli İndirimi Başvurusunda Gerekli Evraklar Nelerdir?

Devlet tarafından tanınan bu haktan yararlanmak isteyen hak sahipleri, T.C. kimlik belgesi ve elektrik faturası ile PTT şubelerine başvuru yapmaları gerekiyor. Bu bilgiler ile PTT’ye başvurmanız halinde evde kaş kişi, yaşadığınız engelli durumunda ve aldığınız yardım gibi diğer tüm bilgilerini otomatik olarak çıkacağı için başka evrak ya da belge talep edilmekte olup, hak ettiğiniz indirim tutarı elektrik faturanız dan otomatik olarak düşülecektir. Geriye kalan elektrik faturası borcunu da hak sahiplerin kendileri ödeyeceklerdir.
Aynı zamanda bu indirimi TEDAŞ şubeleri de yapmaktadır. Bu indirimdeki amaç özellikle kış aylarında daha fazla gelen elektrik faturalarına karşı geliri düşük olan vatandaşların maddi sıkıntılar yaşamaması sağlamaktır. Eğer desteklenen tutar ay içinde kullanılmamış ise indirimini bir sonraki aya devretme durumu da bulunmamaktadır.

• Beğen
Tepkiler: LsR
Geri
Üst Alt