Ekranı Bozuk veya Kırık Olan Telefon Bilgisayardan Nasıl Kontrol Edilir

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Maalesef tüm akıllı telefonların ortak özelliği ekranlarının çabucak ve kolay bir şekilde kırılabilmesi. Sizin de başınıza geldi ve şuan telefonunuzla olan tüm iletişiminiz kesildi. Ne yapacağınızı bilmiyor ve en azından içindeki özel bilgileri/dosyaları kurtarmaya çalışıyorsunuz. Veya en azından telefon numaralarınızı kurtarsaydım diyorsunuz…

Sizi çok iyi anlıyorum. Benim de birçok insan gibi başıma gelen bir olay ekran camının kırılması. Bu gibi durumlarda bozuk veya kırık ekranlı telefonları bilgisayarınızdan kontrol ederek kullanabilirsiniz. Telefonunuzu atmadan önce aşağıdakileri denemenizi öneriyorum.

Telefonunuzun ekranı kırıldıysa, panik yapmaya gerek yok, her şeyi kurtarabilirsiniz.

Ekran Kırık ama Görüntü Hala Var ise Bilgilerinizi Nasıl Kurtarabilirim?​

Ekran camı kırıldı fakat görüntü hala var ise bu gibi bir durumdan USB OTG ve bir fare kullanarak kurtulabilirsiniz. USB OTG mobil telefonunuzu başka cihazlara bağlamaya yarıyor. Kısaca anlatmak gerekirse Android telefonunuzun mini-USB girişi var ve siz buraya USB girişi olan bir mouse takabilirsiniz. USB OTG bu iki cihazı birbirine bağlayacaktır.

Fareyi bağladıktan sonra şifre/desen veya pin çözme yapabilirsiniz. Ve artık ekran şifresini geçtiğinize göre telefonunuzu bilgisayara bağlayabilir ve önemli gördüğünüz dosya/resim/video veya telefon numaraları, mesajlar, whatsapp yedeği gibi birçok bilgiyi kurtarabilirsiniz.

Ekran Kırık ve Görüntü Yok ise Telefonun Şifre Ekranını Nasıl Açabilirim?​

Biraz kötümser bir durum olsa da hala deneyebileceğiniz birkaç seçeneğiniz var. Bilmeniz gereken ise şu; telefonunuzu tamir ettirmeden kullanamaya devam edemezsiniz.

En basit yöntem bilgisayarınızı kullanmak.

Android Cihaz Yöneticisi sitesine gidin ve gmail/google hesabınız ile giriş yapın. Telefonunuzda GPS açık ise buradaki araç tarafından tespit edilecektir. Büyük ihtimalle telefonunuz daha önceden kayıt edilmiştir ama aksi bir durum meydana gelmişse google hesabınız ile telefonunuzu eşitleme yapabilirsiniz. Daha sonra Kilitle butonuna tıklayarak telefonunuzun kilit ekranını açın ve bilgisayarınızı kullanarak yedeklerinizi alın.

Ekran Kapalıyken Bilgileri Kurtarma​

Eğer ekranı göremiyorsanız VNC uygulamalarını deneyebilirsiniz. Play Store üzerinde birçok uygulama mevcut. Seçerken en güvenli olanını seçmelisiniz. Bu tür programlar Android telefonunuzun ekranını bilgisayarınıza taşıyarak kullanmanızı sağlıyorlar. Gerçekten bu gibi durumlarda çok yardımcı olabilirler.

Bu tür programları kullanmak için hem bilgisayarınıza hem de telefonunuza kurmanız gerekiyor. Ücretli versiyonlar da mevcut. Eğer daha fazla özellik ve işlevsellik istiyorsanız bunlara bakabilirsiniz.

AirDroid Kullanarak Dosyaları Kurtarma​

AirDroid, android telefon ile bilgisayarı birbirine bağlayan bir uygulama. Bir web sayfası kullarak veya bilgisayarınıza kuracağınız bir program ile kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bilgisayara programı kurmak ve android telefonunuza da uygulamasını kurmak.

Airdroid hesabınızı kullanarak iki cihazınızı birbirine bağlayabilirsiniz. Akıllı telefonunuzda birçok buton göreceksiniz. Bu butonlar ile uygulamalarınızı transfer edebilir veya kaldırabilirsiniz. Birçok özellik göreceksiniz fakat sizin için en önemlisi Yedekleme seçeneği.

AirDroid uygulamasına ve bilgisayar programında aynı hesabınızla giriş yaptığınızdan emin olun. Uygulamayı açın ve cihazınızı seçin daha sonra üstteki sekmede yer alan yedekle menüsünü kullanarak telefonunuzun yedeğini bilgisayara alın.

Vysor Kullanarak Dosya Kurtarma​

Vysor, anroid telefonunuzu bilgisayardan kontrol etmenize yarayan bir programdır. Program yerine chrome eklentisini kullanıyor dolayısıyla birçok cihaz ile uyumlu çalışabiliyor. Basit bir USB kablosu bilgisayar ve telefonu birbirine bağlıyor.

Ücretsiz olan sürümü ile temel basit işlevleri kullanabilirsiniz. Örneğin; ekran görüntüsü çekmek için kullanabilirsiniz. Ücretli sürümde ise ekran kalitesi daha iyi ve tam ekran kullanma gibi avantajlar var. Dosya transferi için sürükle bırak gibi işlevlere sahip. Ücretli sürümdeki en güzel özellik ise kablosuz bağlantı.

Uygulamayı kullanmak basit fakat ücretsiz sürüm olduğu için ekran kalitesi biraz düşük ve hantal.

Eğer ücret ödemek istemiyorsanız muhtemelen sizin için en iyisi AirDroid kullanmanız. Son olarak TeamViewer de bahsetmeye değer fakat birçok android cihaz ile uyumsuz olduğunu belirtmekte fayda var.

Eğer Hala Bilgilerinizi Kurtaramıyor İseniz​

Diğer bir seçeneğiniz ise telefon tamircisine götürmeniz. Evet bu seçenek için para ödemeniz gerekiyor fakat hem bilgilerinizi kurtaracaksınız hem de telefonunuzu tamir etmiş olacaksınız.

Etrafınıza telefon tamircilerine sorun ve öneri isteyin. En iyi tamirciyi bulun ve tamir ettirin. Eğer sıradan bir yere götürürseniz bilgilerinizin çalınabileceğini bilin. Büyük tamircileri seçmenizi öneriyorum.

Biliyorum son seçenek biraz ilginç geldi size fakat bazen gerçekten de yapacak bir şey kalmıyor.

İsim
Halim Selim
Memleket
Kırıkkale
Meslek
Kuruyemişci
Usb bağlantısını yapınca sadece ekran kırıksa zaten içine giriliyor diye biliyorum

Geri
Üst Alt