Ekran Kartı Sürücüsü Yükleme Rehberi

Katılım
3 yıl 9 ay 4 gün
Mesajlar
4,008
Tepkime puanı
3,361
Konum
TR-GB
Cinsiyet
bPg20e
Medeni Hal
Ekran kartı sürücüsü nasıl yüklenir, AMD, Nvidia ve Asus kartlar için hangi adımları izlemelisiniz? Cevap bu rehberimizde!

Yeni kurduğunuz sisteminizde ekran kartınızın sürücülerini yüklemek istiyorsunuz ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Veya PC'nize yeni monte ettiğiniz ekran kartınız için en son sürücüleri yüklemek istiyorsunuz. Sürücü yükleme kılavuzumuz sayesinde bu işi birkaç dakika içinde halledebileceksiniz.

Windows 10 gibi güncel bir işletim sistemi kullanıyorsanız, ekran kartınızın son sürücüleri otomatik olarak yüklenmiş olabilir. Ancak işleri kendi kontrolünüzde tutmak ve en güncel sürücüyü yüklediğinizden emin olmak istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.


Ekran Kartı Kurulumu


Ekran kartınızın marka ve modelinden emin değilseniz, ücretsiz bir araç olan GPU-Z'yi kullanarak kartınızla ilgili teknik bilgileri görüntüleyebilirsiniz. GPU-Z'yi buradan indirebilirsiniz (açılan sayfada en üstteki bağlantıyı kullanabilirsiniz).

Kartınızın marka ve modelini öğrendikten sonra, üreticinize göre yükleme işlemleri, aşağıdaki gibi gerçekleşiyor.


AMD Ekran Kartı Sürücüsü Yükleme

AMD'nin destek sayfasını açtıktan sonra izleyebileceğiniz iki yol var. Dilerseniz kartınızın otomatik olarak algılanmasını sağlayan ve gerekli sürücüleri otomatik olarak yükleyen aracı indirebilir ve çalıştırabilirsiniz.

İkinci yol ise "Manually Select Your Driver" başlığı altından kartınızın türünü, modelini, serisini ve işletim sisteminizi seçerek gerekli sürücüyü indirmek. Seçiminizi yaptıktan sonra "Display Results" düğmesine tıklayın ve çıkan sonuçlardan uygun sürücüyü indirip, çalıştırın.


Asus Ekran Kartı Sürücüsü Yükleme

Asus ekran kartınızın sürücülerini asus.com/tr/support adresinden aratarak bulabilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Sayfa açıldıktan sonra üst taraftan "Sürücüler & Araçlar" sayfasına tıklayın ve gerekirse işletim sisteminizi seçerek "VGA" başlığı altından sürücüleri indirin. Birden çok sürüm görüyorsanız, tarihi bugüne en yakın olan sürücüyü indirmeye dikkat edin.


Nvidia Ekran Kartı Sürücüsü Nasıl Yüklenir?

Kartınız NVidia ise bu sayfaya giderek ekran kartınızın detaylarını seçin veya "Option 2" altındaki aracı indirerek kartınızın ve sürücünüzün otomatik olarak belirlenmesini sağlayın.

İlk yolu tercih ettiyseniz, ekran kartınızın türü, modeli gibi bilgileri GPU-Z'de gördüğünüz bilgilerle doldurmanız gerekiyor. İşletim sisteminizi ve mimariyi (32-bit veya 64-bit) doğru seçtiğinizden emin olduktan sonra, sürücü dilini seçin ve "Aramaya Başla" düğmesine basın.

Size en uygun olan sürücüyle ilgili bilgiler ekrana gelecek. Artık İndir düğmesine tıklayarak sürücünüzü bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Ekran Kartı Sürücüsü Güncelleme

Ekran kartınızın sürücüsünü güncel tutmanız, ondan en iyi performansı alabilmeniz için neredeyse şart. Bunun nedeni, kart üreticilerinin sürücülerdeki hataları ve sorunları gidererek, onları yeni oyunları daha iyi destekleyecek biçimde geliştirmeleri.

Kartınızla birlikte gelen sürücüyü kullanıyorsanız, bu sürücüler çok eski olabileceğinden, özellikle yeni bir kart aldığınızda yeni sürücüleri yüklemeye özen gösterin.

Kartınızla birlikte gelen yazılım, sürücünüzü otomatik olarak güncellemeye yönelik bir işlevle geliyor olabilir. Sürücüyü kendiniz güncellemek isterseniz, yapmanız gerekenler, yukarıda anlattıklarımızdan hiç farklı değil.

Nvidia kartlar için sürücüleri buradan, ATI işlemcili kartlar için sürücüleri buradan indirebilirsiniz.​
 
Geri
Üst Alt