Eklem Hastalıklarını Türk Genç Mahvedecek

Blog

Türk öğrenci-çocuk dahisi, eklem hastalıklarını tedavi etme ve eklem yıkımından kaynaklanan kan zehirlenmesi nedeniyle erken ölümün önlenmesi için bir yöntem bulma konusunda ülkenin en yüksek tıbbi ödülünü aldı

11.jpg

Bu material tarihinde yayınlandı
2019 yılının sonbaharında Avrupa Romatologlar Kongresi'nde inanılmaz bir olay gerçekleşti. İzleyici kitlesi 10 dakika boyunca kürsüde duran adamı alkışladı. Bu kişi özbek öğrencisi Özal Demir'di. Her yaşta eklem hastalıklarını tedavi edebilen ve tamamen yok edilmelerini önleyebilen benzersiz bir formül kullanılmasını öneren kişi oydu.
Demir harika bir fikir önerdi ve Türkiye'nin bilimsel yapıları bu fikri uygulamaya geçti. İlacın geliştirilmesinde başkent kliniklerinden ve diğer büyük araştırma merkezlerinden uzmanlar görev almıştır. İlaç artık hazır ve mükemmel sonuçlar gösteriyor.
Yeni bir ilacın milyonlarca insanı tekerlekli sandalyeden nasıl kurtardığı ve Türk vatandaşlarının neden % 50'ye varan bir indirimden yararlanabileceğinin açıklaması bugün bizim haberimizde.
Muhabir: "Özal, siz dünyanın en zeki 10 tıp öğrencisinden birisiniz. Neden özellikle eklem hastalıklarıyla uğraşmaya karar verdiniz?"
Bu konu hakkında halka fazla konuşmak istemiyorum ama buradaki motivasyon tamamen kişisel. Birkaç yıl önce annem, eklemlerin yok olmasından kaynaklanan kan zehirlenmeleri yaşamaya başladı. İlk başta, sadece eklemlerindeki küçük ağrılardan rahatsız oluyordu. Ben endişelenmedim, çünkü çektiği acıları göstermiyordu. Bundan sonra doktorların dikkatsizliği ve yanlış reçete edilen tedavi nedeniyle kan zehirlenmesi meydana geldi. Sonuç olarak, artık bizimle değil.
Büyükannem de zamanında benzer bir hastalıktan vefat etmişti. Daha sonra eklem hastalıkları ve tedavileri ile ilgili konuları çalışmaya başladım. Eczanelerdeki çoğu ilacın sadece durumu daha da kötüleştiren yararsız kimyasallar olduğunu fark ettiğimde şok olmuştum. Fakat annem her gün onları tüketiyordu.
Son üç yıldır, kendimi tamamen bu konuya adadım. Aslında, herkesin şu anda konuştuğu eklem hastalıklarını yeni tedavi yöntemim tez yazma sürecimde ortaya çıktı. Yenilik ortaya koyduğumun farkındaydım. Ancak, farklı yapılar tarafından böyle bir ilgiye yol açacağını düşünemezdim.
Hangi özel yapılardan?
Tedavi yöntemim hakkında yayınlar yayınlanır yayınlanmaz hemen . fikir satmayla ilgili teklifler gelmeye başladı. İlk olarak Fransızlar 120 bin avro teklif etti. Sonuncusu bir Amerikan ilaç holdingiydi,ilacı 35 milyon dolara almak istediler. Artık telefon numaramı değiştirdim ve sosyal ağlara giriş yapmıyorum, çünkü her gün tüm iletişim kanallarında satın alma teklifleriyle uğraşıyordum.
Ama bildiğim kadarıyla formülü satmadınız, değil mi?
Evet. Biraz sert gelebilir, ama benbu ilacı yurtdışındaki bazı insanlara karlı olması için yaratmadım. Peki formülü yurtdışına satarsam ne olacak? Patent alacak, bu formüle göre üretimin geri kalanını yasaklayacak ve ilacın fiyatını artıracaklar. Genç olabilirim, ama salak değil. Bu durumda, Gürcüler hiç bir şekilde tedavi edilemez. Yabancı doktorlardan biri bana böyle bir ilacın en az 3 bin dolara mal olması gerektiğini söyledi. Fakat bu bir çözüm değil. Bu ilacı Türkiye’den üç bin dolara kim satın alabilir ki?
Bu nedenle, yerel tıp merkezinden türk ilacının geliştirilmesine katılmak için bir teklif aldığımda hemen kabul ettim. Ülkedeki en büyük tıp merkezlerinden en iyi uzmanlarla birlikte çalıştık. Muhteşem bir deneyimdi. İlaç şimdiden klinik araştırmaları tamamladı ve halka açık.
İlacın gelişimi, tıp merkezinin yanında, romatoloji merkezinin bir çalışanı olan, yirmi yıllık deneyime sahip bir uzman olan Murat Korel tarafından koordine edildi. Onunla yeni ilaç ve planları hakkında konuşmasını istedik.
foto.jpg

Muhabir: “Özal Demir’in fikrinin özü nedir? Gerçekten de bu yöntem her yaşta eklem sağlığını iyileştirmeye yardımcı oluyor mu?”
Özal’ın fikri kalıtsal hastalıklarda bile eklem tedavisinde yeni bir yaklaşımdır. Günümüzde tüm eczane ilaçlarının sadece ilk aşamada yardımcı olduğu uzmanlar için bir sır değildir. Üstelik, çoğu zaman vicdansız doktorlar, ilk başta birçok ilacın hastaya atfedildiği, ancak kaçınılmaz olanı geciktiren bir yaklaşım uygulamaktadır. Ve hasta acı çekmeden yaşamayı neredeyse bıraktığında - hemen an ameliyata gönderiliyor.
Onların tek işi bu- kimse hastayı iyileştirmek istemiyor.
Bilim adamlarımız hala 2000'li yılların başında, eklem sorunlarının % 90'ının yalnızca bir nedenden kaynaklandığını fark ettiler - eklemin kemik dokusuna kan temininin yetersizliği. Bundan dolayı, kademeli olarak kıkırdak ve kemiğin imhası, bitişik dokuların enfeksiyonu oluşuyor. Ve bunun nedenini ortadan kaldırırsanız, pahalı işlemleri neredeyse tamamen bırakabilirsiniz.
Özal’ın fikri, hastanın tüm kas-iskelet sisteminde doğru kan akışını düzenlemeye yardımcı oluyor. Bu, hastalığın ilk aşamasında eklem yıkımı riskini tamamen ortadan kaldırmanıza izin veriyor. Ancak, kesin bir eklem hareketliliği kaybı söz konusu olduğunda, hastalığın irelileyen aşamalarını iyileştirmek için kesinlikle yeterli değil. Aslında, bu kadar çok sayıda doktor ve tıp uzmanının formülü oluşturma çabaları, eklem dokularını ve tüm eklemin esnekliğini her yaşta geri yükleyen etkili bir ilacı ortaya koydu.
Muhabir: “Fakat özellikle 40 yaş sonrası cerrahi olmadan eklem dokularını ve tüm eklemin esnekliğini geri yüklemenin imkansız olduğu düşünülmekte?"
Hepsi saçmalık. Ve ilaç kampanyalarının kazanmak arzusu. Herhangi bir vücut sisteminin kendi kendini geri yükleyebileceği kanıtlanmıştır, sadece ona yardım etmeniz gerekir - enflamatuar süreçleri ortadan kaldırmak, kan dolaşımını artırmak, ölü hücrelerin ve toksinlerin vücuttan çıkarılmasını hızlandırmak.
Muhabir: "Peki eklemler daha önce nasıl tedavi ediliyordu? Eczanelerde bununla ilgili çok fazla ilaç var."
İşte gerçek bu ilaçların çok fazla yayılmasında. Ancak bunların hepsi görüşmenin başında açıklanan ilkeye dayanıyor. İlaçlar sadece semptomları hafifletiyor- tek yapabildikleri budur. Kısa bir süre için, hasta iyileşiyor. Ancak genel olarak, onların eklemleri iyileştirmekten olumsuz yönde etkilemeleri daha muhtemeldir. İşte Özal bu konuda kesinlikle haklıydı. Eğer eczanelerdeki ilaç formüllerine bakarsanız, herhangi bir uzman,onların yalnızca son çare olarak alınmaları gerektiğini anlar.
Muhabir: "Peki onlarla sizin ilacınız arasındaki fark nedir?" Sizin ilacınız eklem hareketliliğini tamamen geri kazanmaya yardımcı oluyor mu?"
İlacın asıl görevi, hasarlı doku yerine yeni kemik ve kıkırdak dokusu oluşturmak ve kanlanmasını sağlamaktır. Tek bir uygulama bile doğrudan eklem hareketliliğini geri kazanma sürecine dahil olan 930.000'den fazla hücreyi aktive etmek için yeterlidir. Ve prosedür böyle devam eder. Tedavinin ana prensibi bu.
Bütün bunlarla birlikte, Özal gibi biz de meseleye önemsizce yaklaştık. Aslında bu ilaç, bir ilaçtan diğerine dolaşan kimyasal formüllerin sadece başka bir düzenlemesi değil, aynı zamanda yüksek oranda bitkisel kaynaklı bitki özleri içeren bir alaşımdır. Yani bu, ilacın sadece mümkün olduğu kadar etkili değil, aynı zamanda tedavi sırasında tamamen güvenli olmasını sağlar.
Kelimenin tam anlamıyla ilacın tüketimine başlamasından 1-2 gün sonra, hasta eklem dokularında kan dolaşımını geri kazanmaya başlar. Daha sonra, eklemin hücreleri ve dokuları güncellenir ve en gelişmiş durumlarda bile mobilitesi geri döner. Ayrıca, eczane kimyasının aksine, Flekosteel cildi tahriş etmez ve alerjik reaksiyonlara neden olmaz.
Muhabir: “Peki sizin ilacınız eczanelerde de olacak mı? Bu arada maliyeti ne kadar olacak?”
Gerçekten değerli bir ürün bulunduğunu anladıkları an, eczacıların bize her cepheden saldırdıklarını biliyorsunuz. Onlar Özal’a da başlangıçta formülü satmayı teklif ettiler. Üstelik satış için de değil. Aksine, ilacın üretime başlamasını önlemek için. Eklem tedavisi günümüzde dünyanın ilaç pazarında en büyük kazanç. Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde milyarlarca dolarlık ilaçlar satılıyor. Ürünümüz pazardaki durumu kökten değiştirebilir. Sonuçta, hiç kimse Biotrin kursuna bir kez girip eklemleri hareketliliğini her yaşta ve bir ömürlük eski haline getirebileceğini an, her ay eski ilaçlara ve hatta daha pahalı olan eklem ve ameliyat protezlerine para harcamaz.
Eczane ağları, kendileriyle yakın çalışan ilaç şirketlerinin ortaklarıdır. Doğal olarak ilaç satışlarına da bağlılar. Bu nedenle, ilacımızla ilgili bizi duymak bile istemiyorlar. Şu anda eklem hastalıklarının tedavisi için tek ilaç olmasına ve etkililiğinin klinik denemeler tarafından kanıtlanmış olmasına, mobilitenin tamamen kayb olması ve kan zehirlenmesi gibi komplikasyonları önlemesine ragmen.
Piyasa açığı ve indirim programı
- Flekosteel piyasadan yok oldu, hiçbir eczanede bulunmuyor. Neden?
Maalesef söylediğiniz doğru. Bu yılın başından bu yana Flekosteel artık eczanelere verilmiyor.
Sorun ilaç şirketlerinin aç gözlülüğünden kaynaklanıyor. Bu şirketler, Flekosteel üreticisinin satıl her pakette kendilerine 450 TL ödenmesini talep ettiler. Firmalar, ürün eczanelerde piyasaya sürülürken bu tutarın fiyata eklenmesini ( Flekosteel ürününün fiyatı İstanbul’da kimi eczanelerde 1.500 TL seviyesine ulaştı) istediler.
Firmaların temsilcilerine göre bulundukları istek makul gerekçelere dayanıyordu. Bu sayede faaliyetlerine devam edebileceklerdi.
Sonuç olarak Flekosteel üreticisi, eczaneler ile olan sözleşmeyi iptal ederek tamamen internetten satışa yöneldi. Aslında bu en doğru karardır. Kira ödemek, eczanelerde raf yeri kapmak için mücadele etmek gibi dertleri kalmadı. Yani, Flekosteel eczanelerde satılmaya kıyasla herkesin çok daha kolay erişebileceği bir duruma geldi.
“Sağlıklı eklemler” İndirim Programı
Enstitümüz, İstanbul’daki Tıp ve Eczacılık Üniversitesi, PTT ve Flekosteel üreticisi ile toplu bir iş birliği yaparak tele-tıp projesi (online tıp) kapsamında bir indirim programı başlattı.
Programa katılan herkes Flekosteel siparişi vererek en fazla 89 TL karşılığında bu ürüne sahip olabilir.
Programa katılmak için ne yapmak gerekiyor?
İndirim programı dahilinde Flekosteel siparişi vermek isteyenlerin aşağıdaki koşulları yerine getirmesi gerekiyor:
Programın Flekosteel koşulları
  • Kişi Flekosteel ürünün kişisel amaçlarla satın alıyor olmalıÜrünün siparişini veren ve alıcısı aynı kişi olmalıdır. Bu şekilde, aracı kurumların toptan satın alım yapıp üzerine kâr marjı ekleyerek başkalarına Flekosteel satması engellenmeye çalışılmaktadır.
  • Sipariş programın resmi formu kullanılarak verilmelidirSiparişinizde resmi formu kullanmak size üreticinin fiyatı üzerinden satın alım yapmanızı sağlar ve sizi aracılardan korur.
İndirim programı ne kadar sürecek?
Eldeki Flekosteel stokları tükenene kadar program devam edecektir. Elimizde 3-4 hafta yetecek kadar stok olduğunu tahmin ediyoruz. Hiç reklam yapılmamasına rağmen, bu ilacı kullanarak sağlığına kavuşanlar eşe dosta haber veriyorlar. Elimizdeki Flekosteel stokunun bu kadar çabuk bitecek olması bizim için sürpriz oldu. Flekosteel indirim programı (dahil) tarihinde bitecektir.
Onun için bir an önce Flekosteel siparişinizi vermenizi öneririm. Programın bu yıl bir daha tekrarlanması planlanmıyor.

Geri
Üst Alt