Diyanet'ten 'zorunlu Kur’an kursu’ açıklaması

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 4-6 yaş Kur’an kurslarıyla ilgili planlanan çalışmalarla ilişkin açıklama yapıldı.​

kapak_193814.jpg

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 4-6 yaş Kur’an kurslarıyla ilgili bir açıklama yayınladı. Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığının 5 yaş için uyguladığı okul öncesi zorunlu eğitimin yerine 4-6 yaş Kur'an kurslarının getirilmesi olarak yorumlanmasının doğru olmadığı belirtildi.

"4-6 yaş Kur'an kurslarının zorunlu eğitimden sayılması hususunda toplantılar planlamasının bazı medya organlarında farklı yansıtılması üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur" denen açıklamada, "Amaçlanan, Kur'an kurslarının zorunlu hale getirilmesi değil, Diyanet İşleri Başkanlığı 4-6 yaş Kur'an kurslarını tercih eden velilerin çocuklarının da zorunlu olarak düşünülen okul öncesi eğitimi almış kabul edilmeleridir" ifadeleri kullanıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı'dan yapılan açıklama şu şekilde:

• Diyanet İşleri Başkanlığı, 4-6 yaş Kur'an kurslarıyla ilgili planlanan çalışmalarla ilişkin açıklama yaparak, söz konusu toplantı planlarının, Milli Eğitim Bakanlığının 5 yaş için uyguladığı okul öncesi zorunlu eğitimin yerine 4-6 yaş Kur'an kurslarının getirilmesi olarak yorumlanması doğru değildir.
  • Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzün 4-6 yaş Kur'an kurslarının zorunlu eğitimden sayılması hususunda toplantılar planlamasının bazı medya organlarında farklı yansıtılması üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.
  • Diyanet İşleri Başkanlığı 2021 Yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu içerisinde yer alan, Eğitim Hizmetlerine Yönelik Planlanan Faaliyetlerin 3. maddesindeki, ‘4-6 yaş grubu Kur’an kurslarının okul öncesi zorunlu eğitimden sayılmasına yönelik MEB ve ilgili akademisyenlerle toplantı gerçekleştirilecektir’ ifadesi, Milli Eğitim Bakanlığının 5 yaş için uyguladığı okul öncesi zorunlu eğitimin yerine 4-6 yaş Kur'an kurslarının getirilmesi olarak yorumlanması doğru değildir.
  • Söz konusu maddede 4-6 yaş grubu Kur'an kurslarını tercih eden ailelerin ve kurslara devam eden öğrencilerin mağdur olmaması için bu dönemlerinin zorunlu eğitim çerçevesinde değerlendirilmesinin müzakere edilmesi planlanmaktadır.
  • Burada amaçlanan, Kur'an kurslarının zorunlu hale getirilmesi değil, Diyanet İşleri Başkanlığı 4-6 yaş Kur'an kurslarını tercih eden velilerin çocuklarının da zorunlu olarak düşünülen okul öncesi eğitimi almış kabul edilmeleridir.

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Türkiyede islamiyetin kullanıldığının artık bokunun çıkarıldığının haberidir bu. Sanane kardeşim belki ben katalog çocuk yetiştiricem, belki protestan yapıcam sünnet ettirmiycem belki ? Lan sanane sanane :D Zorunlu eğitim olarak ben çocuğuma uygun görüyorsam o eğitimi aldırırım. Bunu devlet kanallarıyla zorunlu yaparsanız ben devlete düşman olurum. Kimse kimseyi hiç birşeye zorlayamaz.

Türkiyede islamiyetin kullanıldığının artık bokunun çıkarıldığının haberidir bu. Sanane kardeşim belki ben katalog çocuk yetiştiricem, belki protestan yapıcam sünnet ettirmiycem belki ? Lan sanane sanane :D Zorunlu eğitim olarak ben çocuğuma uygun görüyorsam o eğitimi aldırırım. Bunu devlet kanallarıyla zorunlu yaparsanız ben devlete düşman olurum. Kimse kimseyi hiç birşeye zorlayamaz.
Doğruya doğru katılıyorum bu yoruma

• Beğen
Tepkiler: LsR

KeNo

Kıskançlık hapı olsun istiyorum!
İsim
Kenan
Memleket
Mersin
Yeni diyanet işleri başkanı atanmış diye okumuştum

• Beğen
Tepkiler: LsR