Dinde Yenilik ile İlgili Ayetler ve Hadisler

DİNDE YENİLİK (BİD'AT) İLE İLGİLİ AYETLER VE HADİSLER​

"... Haktan sonra sapıklıktan başka ne vardır..." (Yunus 32)​

"... Biz kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmadık..." (Enam 38)​

"...Herhangi bir hususta anlaşmazlığa düştüğünüzde, onu Allah ve Resulü'ne arz edin..." (Nisa 59)​

"Şüphesiz bu benim dosdoğru yolumdur. Buna uyun; (başka) yollara sapmayın; sonra onlar sizi Allah’ın yolundan ayırır..." (Enam 153)​

Peygamberimiz (s.a.v.) Şöyle Buyurmuştur:​

"Bir kimse bizim bu işimizde (dinimizin aslında) olmayan bir şey ortaya çıkarırsa, o şey reddedilir.” (Müslim Akdiye 17, Buhari Sulh 5)​

"Cabir (r.a.) anlatıyor: Resulullah (s.a.v.) hutbe verdi mi gözleri kızarır, sesi yükselir, öfkesi artardı. Sanki bir orduya "Düşmanınız akşama veya sabaha size baskın yapacak!" diye tehlikeyi haber veren komutan gibi (fevkalade ciddi bir eda ile): "Ben size, Kıyamet şu iki parmak kadar yakınlaşmış olduğu bir zamanda peygamber gönderildim" der ve şehadet parmağı ile orta parmağını birbirine yaklaştırarak gösterir, sözlerine şöyle devam ederdi: "Bilesiniz, sözlerin en hayırlısı Kitabullah'tır. En güzel yol da Muhammed'in yoludur. İşlerin en şerlisi de sonradan ihdas edilenlerdir. Her bid'at dalalettir." Ayrıca, şunları da söylerdi: "Ben her mü'mine kendi nefsinden daha yakınım. Nitekim, kim bir mal bırakırsa bu ailesi içindir. Kim bir borç veya (bakıma muhtaç) yakınlarını bırakırsa bu bana aittir ve benim üzerimedir." (Müslim Cuma 43)​