Digital Vibrance (Renk Canlandırması ) Nedir ?

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Digital vibrance nasıl açılır, bu konu aslında birçoğumuzun son zamanlarda merak ettiği ve aslında bazılarımızın nasıl açıldığını bilmediği bir ayar bu ayarın ne olduğunu soracak olursanız bir ekran kartı ayarı. Aynı zamanda bu digital vibrance ayarı sayesinde daha canlı renkler ile oyun oynayabilirsiniz. Aşağıdaki fotoğrafta farkını gözleriniz ile görebiliyorsunuz.

Digital Vibrance

Digital Vibrance Nasıl Açılır ?​

Nvidia denetim masasına girin ve giriş yaptıktan sonra ayarımızı etkinleştirmek için “Ekran” sekmesinin altında bulunan “Masaüstü renk ayarlarını ayarlama” seçeneğine tıklayın. Ayarımız burada hemen aşağıdaki “Digital Vibrance” başlığının altındaki sütundan ayarımızı kullanabiliriz.

Aslında bu açıp kapatılan bir şey değildir. seviyesi 50 olduğu zaman denge demek yani herhangi bir renk ayarı ile oynanmamış hali demek oluyor. Eğer düşürürseniz renkler soğuyacak ve mavimsi bir renk olacak. Ama eğer istediğiniz ayar canlı renklerse benim önerdiğim 70-85 arasındaki değerler çok fazla yaparsanız ki bu ekranını 1920×1080 değilse 100 yaptığınızda garip bir görüntü oluşacaktır ve gözünüzü yorabilir.

Ben genelde 100 de kullanıyorum ama bilgisayarımın ekranı 1080p olduğu için. Digital Vibrance genelde rekabetçi oyunlar oynarken karşı takımdaki düşmanı daha rahat görebilirsiniz. Çünkü tüm renkleri ayrıntısıyla göreceksiniz. Aynı 120Hz ekranınız varmış gibi daha hızlı tepki verebilirsiniz. Her neyse olayın diğer detaylarına geçmeden önce son bir hatırlatma eğer ekran kartınızda bu ayarların olduğu kısım yok ise ya laptop kullanıyorsunuz demektir yada sürücünüz (driver) güncel olmayabilir.

Digital Vibrance FPS Düşürür Mü ?​

Bu aslında biraz mantıksız bir soru. Digital Vibrance dediğimiz şey bir ekran kartı ayarı ve direkt olarak bize ekran kartımızın monitöre gönderdiği bilgileri değiştirmesini sağlayan bir ayar. Kaldı ki renk ayarlarımızı monitörümüzden bile yapabiliriz. Kısaca cevabı vermek gerekirse “Hayır”. Çünkü bu ayarlar işlemci yada bilgisayarın bir biriminden beslenmezler kısaca bir örnek vermek gerekirse ekran kartınızın eğer ışığı varsa bu ışığı açıp kapatmak gibi bir şey. Şimdi diyeceksiniz ben laptop kullanıyorum nasıl yapacağım isterseniz hemen onu anlatayım.

Öncelikle İntel denetim masasını açıyoruz sonrasında “Ekran” kısmına tıklıyoruz. Karşımıza çıkacak sekmelerden seçeceğimiz sekme “Renk Ayarları” bu sekmede “Gelişmiş” kısmına geliyoruz. Oradaki ekranda ise “Doygunluk” kısmı sizin ihtiyacınız olan renk ayarlarınızı değiştirmenizi sağlayan kısım.

Kendi düşüncelerim​

Digital Vibrance hakkında ki kendi düşüncelerim kesinlikle tüm renkleri kendi tonlarına daha yakın bir şekilde görebiliyorsunuz. Örneğin bir dizi yada film izlerken yeşillikli bir sahnede durdurup doygunluğu yani Digital Vibrance’yi artırıp bakarsanız daha canlı ve gerçekçi gördüğünüzü farkedeceksiniz. Gözüm alıştığı için Digital Vibrance’yi düşürdüğüm zamanlarda garip ve kötü gelmeye başladı. Bu tamamen sizin göz zevkinize bağlı bir durum bilgisayarınızı herhangi bir şekilde yavaşlatmayacaktır. İçiniz rahat olsun.

Geri
Üst Alt