Derler ki, “Şeyhlerimize uyduk onlar da bizi yoldan saptırdılar."

Yüzleri ateşte çevrildiği gün,
"Keşke ALLAH’a itaat etseydik, keşke elçisine itaat etseydik" derler.
Derler ki, "Rabbimiz, sadatlarımıza/şeyhlerimize ve büyüklerimize uyduk;
Onlar da bizi yoldan saptırdılar."
Rabbimiz, onlara iki kat ceza ver, onları büyük bir lanetle lanetle.

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
bu var ya iki ucu boklu değnek olayı... şeyhe uysan aklın var derler uymasan tek başına aklın yetmez derler... uysan doğru olduguna inansan ya yanlışsam dersin.. uymasan doğru olduguna inararaktan ya yanlışsa dersin oda sıkıntı .. en iyisi içinden nasıl geliyorsa o şekilde meyil etmek... erkek yada kadın farketmez nur ise yolculuk gönül kayar şeyhe onu akıl alarak değil sorarak değilde... kendi rızanla iç isteginle ya seçeceksin yada olduğun gibi kalıp kendi kendine ibadetine devam edeceksin....

bak mesela kim derdi nurullah hoca sapık çıkacak :D adamı severdim inanmazdım hakkındaki haberlere adamın kendi konuşması para tekliflerini dinledim dedim allah belanı versin şerefsiz... ya türkiyede din adamı olmakta zor.. din adına birisinin peşinden gitmekte... allah hayırlısını versin her şeyin..

Kerem

Kız & Erkek Babası
Memleket
Isparta
Medeni Hal
Acaba Kuran-ı Kerim neyine yetmiyorda şıhların, şeyhlerin peşinde koşuyor insan anlamıyorum. Sen islamın ve imanın şartlarını yerine getirdin, helâli haramı bildinde cennetin kapıları mı kapalı kaldı sana. Bizim insanımız tembel olduğu için biz bu haldeyiz, otur Kuran’ı bir oku i, anlamadın mı bir daha oku. Namazını kıl, orucunu tut, iyi bir insan olmak için elinden geleni yap, kul hakkından uzak durmayı bil mesela. Sonra yetmiyor mu, gönlün rahat değil mi. Bir bak bakalım bu yaptıkların seni doyurmadıysa şeyhler doyurabilecek mi.
Bizim insanımız ne yapıyor peki hiç birşey okumadan, öğrenmeden ağzı laf yapan, etrafına biraz insan toplamış birinin dizinin dibine oturuyor ağzına bakıyor. Bişey dese de inansam diye. Kafa boş çünkü kim ne dese inanacak zaten.

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
hocam bizim ülkemizde varya .. en çok din islam konusunda fikir sahibi olan insan varmış :D fikirleri varmış düşünceleri varmış ama yaşantıları hep kahvelerde okeye 4'cü arayanlardan'mış.. valla bak bunun haberini makelesini okumuştum

Kerem

Kız & Erkek Babası
Memleket
Isparta
Medeni Hal
Vardır hocam olmaz mı, görmüyor muyuz sanki. Adam her haltı yer ama sana akıl verir yol gösterir kendince. Normalde bu konulara, birde siyasete girmeyi hiç sevmiyorum. Bu ülkede tartışmak, fikir alışverişi yapmak çok zor.

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
doğru söylüyorsun :D benimde dayanamadığım şey dini konular özellikle o tartışmaya çok girerim çünkü menşeimde var .. her konuya dalmam yanlış varsa düzeltmek için dalarım konuya oda kendimden değil olması gerekeni koyarım önlerine :D uzar gider konu haha... siyaset desen kardeşi kardeşe küstürüyor.. aslında fikrini yorumunu atıp çıkıcaksın.. sana cevap verdiler mantıgı ile bakmıycaksın.. ozaman işte fikir özgürlüğü ortaya çıkınca okuyan faydalanmak isteyenler kendince karar veriyor.... araştırmacılar için diyorum hocam bu forumda sadece sen ben biz yokuz.. siz arka planda görmüyor olabilirsiniz bir ziyaretçi akışı var site üzerinde görünmeyen onlarda arkadaşlarda göz gezdiriyor konuları.. o yüzden ben genelde yanlış bilgi vermemeye çalışırım.. üslubunca işte

Kerem

Kız & Erkek Babası
Memleket
Isparta
Medeni Hal
Tahmin edebiliyorum genel forum diye arama yapıldığında ilk sıralarda çıkan bir forum ? bırak baksınlar bence de.

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
sadece genel forum yazmayla değil . forum içerikli konularda ben bile bazen arama yaparken kendi forumuma düşüyorum :D 7 milyar insandan illaki düşeni olur buraya.. ben şu altta yazan ziyaretçilerden bahsetmiyorum.. hosting panelede günlükde vur geç şeklinde dolanıp çıkanlar sisteme yansımıyor .. bu alttakiler organik ziyaretçi yerli yani bunlar :D bot değil.. birde yurt dışı var 3 milyon uğrak olmuş mesela 11 saatte .. anlatması biraz karışık ama yani sadece forum olarak çıkmıyor .. alexsa falan bişey ifade etmiyor bizim için ama marka değeri oluşturmuşlar :haha: kendi kendine.. aslında forumda bişey yok.. biraz xenforo olmasından dolayı birazda panelde bişiler yaptık proje diye ondan yoksa normal kalırdı asdasdasd

Kerem

Kız & Erkek Babası
Memleket
Isparta
Medeni Hal
Süper sonuçlar ama konuyu dağıttık galiba ??

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
sen pası atarsan ben voleyi vururum maç devam eder :haha: farkında değilim .. bişi olmaz hesap vereceğimiz kimse yok .. bağlarız :D

şeyhlere kapılmayın.. büyü yapıyoruz diyen metafizikci sahtekarlara gitmeyin .. günaha girmeyin :D

bu var ya iki ucu boklu değnek olayı... şeyhe uysan aklın var derler uymasan tek başına aklın yetmez derler... uysan doğru olduguna inansan ya yanlışsam dersin.. uymasan doğru olduguna inararaktan ya yanlışsa dersin oda sıkıntı .. en iyisi içinden nasıl geliyorsa o şekilde meyil etmek... erkek yada kadın farketmez nur ise yolculuk gönül kayar şeyhe onu akıl alarak değil sorarak değilde... kendi rızanla iç isteginle ya seçeceksin yada olduğun gibi kalıp kendi kendine ibadetine devam edeceksin....

bak mesela kim derdi nurullah hoca sapık çıkacak :D adamı severdim inanmazdım hakkındaki haberlere adamın kendi konuşması para tekliflerini dinledim dedim allah belanı versin şerefsiz... ya türkiyede din adamı olmakta zor.. din adına birisinin peşinden gitmekte... allah hayırlısını versin her şeyin..
O yüzden o adamın bu adamın ne dediğine çok bakmayacaksın.. Kuran din adına yeterli bir kaynaktır. :)

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
O yüzden o adamın bu adamın ne dediğine çok bakmayacaksın.. Kuran din adına yeterli bir kaynaktır. :)
ama şimdi şöyle düşün okulu okuyorsun o hocalar sana anlatmasa sen kendin anlaya bilirmisin :D hangimiz kendi kendimize okuma yazma öğrenip matematik sayısal öğrendikki.. buda bunun gibi aslında.. dini ders ile normal sosyalite dersi çok farklı.. ikisinin dalı alanı ayrı.. insanın kendi başına okumasıyla olmuyor o çünkü sen başka anlıyorsun ben başka anlıyorum kurandaki meali.. bunun bir ortak noktası gerçek bilirliği olması lazım.. ben şeyhler olmaz olmamalı demiyorum.. var şeyhler olmalıda ama türkiye şartlarında değil :D bizim ülkede güven olayı bitti