Deha ile Delilik Arasındaki İnce Çizgi: Zekalarıyla Tarihin Seyrini Etkileyen 13 Ünlü Filozofun Akıllara Zarar Davranışları

Katılım
3 yıl 3 ay 22 gün
Mesajlar
25,003
Tepkime puanı
9,026
Yaş
34
Konum
Memed' Home
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hal
1. Pedagoji kitabı yazan Jean Jacques Rousseau, beş çocuğunu da yetimhaneye vermiştir.

Pedagoji kitabı yazan Jean Jacques Rousseau, beş çocuğunu da yetimhaneye vermiştir.

Emile isimli kült kitabında kendi ideal birey yetiştirme sistemini tanıtan ve mükemmel insan yetiştirmeye dair pedagoji derslerinde kullanılan yöntemler sunan Rousseau beş çocuğunun beşini de yetimhaneye vermiştir. Yokluktan ziyade o zamanki 'moda'ya uyan filozofun mezhep değiştirdiği de biliniyor.

2. Sinirli olmasıyla bilinen Ludwig Josef Johann Wittgenstein, öğretmenlik yaptığı yıllarda bir kız öğrencisini dövmüştür.

Sinirli olmasıyla bilinen Ludwig Josef Johann Wittgenstein, öğretmenlik yaptığı yıllarda bir kız öğrencisini dövmüştür.

Keynes'i dövdüğü iddia edilen ve Karl Popper'ı kızgın maşa ile tehdit eden filozof bir kız öğrencisini de dövmüştür. En bilinen eseri Tractatus'u Birinci Dünya Savaşı'nda cephede yazdı, İkinci Dünya Savaşı'na gönüllü olarak katıldı, dünyanın en büyük miraslarından birini reddederek İngiltere'ye taşındı, basit bir işçi olmak için başvurduğu Sovyetler Birliği'ne kabul edilmedi ve kanser tedavisini geri çevirerek 62 yaşında hayatını kaybetti.

3. Pesimistliğiyle bilinen Arthur Schopenhauer, boğazının kesileceğinden korktuğu için hiçbir zaman berberde tıraş olmamıştır.

Pesimistliğiyle bilinen Arthur Schopenhauer, boğazının kesileceğinden korktuğu için hiçbir zaman berberde tıraş olmamıştır.
Evinde tabanca bulunduran ve insanlardan değil de yaşamdan nefret ettiğini üstüne basa basa söyleyen filozofun annesiyle de sorunları vardı. Savurganlığı nedeniyle parasını yediğini düşünen annesinden nefret ederdi ve bu sebeple kadınlardan çekinirdi.

4. Fenomenolojiyi varlık sorunu bağlamında yeniden yorumlayan Martin Heidegger, 1933'te Nazi Partisi'ne katılmıştır.

Fenomenolojiyi varlık sorunu bağlamında yeniden yorumlayan Martin Heidegger, 1933'te Nazi Partisi'ne katılmıştır.

Yahudi soykırımının yanlış olduğunu düşünmeyen filozof, eşinin kendisini aldattığını öğrendikten sonra Yahudi bir kadınla birlikte oldu.

5. Hassas bir bünyeye sahip olan Immanuel Kant, doğup büyüdüğü Königsberg kentinden hiç çıkmamıştır.

Hassas bir bünyeye sahip olan Immanuel Kant, doğup büyüdüğü Königsberg kentinden hiç çıkmamıştır.

Günlük rutinlerine uyan ve her gün aynı saatte yürüyüşe çıkıp disipliniyle nam salan filozofun obsesif olduğu biliniyordu. Öyle ki bir milim bile eğik olsa tabloları düzeltirmiş.

6. Medeniyeti reddedip medeniyet içinde, medeniyetten uzak bir yaşam süren Diyojen, topluma açık yerlerde mastürbasyon yapmıştır.

Medeniyeti reddedip medeniyet içinde, medeniyetten uzak bir yaşam süren Diyojen, topluma açık yerlerde mastürbasyon yapmıştır.

Sinop'ta doğan, darphane işleten babasının paralarının değerini azalttığı için sürülen ve Atina'ya yerleşen Diyojen insanların doğal hayatta yaptıkları bazı davranışlardan neden utandığına kafayı takmıştır. Ahlak anlayışının mesnetsiz olduğunu vurgulamak için kamuya açık alanda mastürbasyon yapan Diyojen, ayrıca tuvalet ihtiyacını da ortalık yerde gidermiştir.

7. Pragmatizmin kurucularından Jeremy Bentham, yol kenarlarının mumyalanmış cesetlerle süslenmesini istemiştir.

Pragmatizmin kurucularından Jeremy Bentham, yol kenarlarının mumyalanmış cesetlerle süslenmesini istemiştir.

Evcil hayvan olarak domuz besleyen ve mumyalanmış cesetleri çiçeklerden daha estetik bulan filozof kendisini mumyalatmıştır.

8. Hiçbir matematik sisteminin tam olamayacağını söyleyen Kurt Gödel, öldürüleceği korkusuyla hiçbir şey yememiş ve açlıktan ölmüştür.

Hiçbir matematik sisteminin tam olamayacağını söyleyen Kurt Gödel, öldürüleceği korkusuyla hiçbir şey yememiş ve açlıktan ölmüştür.

Şüpheci, içe dönük ve titiz olan filozofun hayatının son dönemlerinde mikrop kapmamak amacıyla kar maskesiyle gezdiği biliniyordu. Paranoyanın kendisini ele geçirdiğini söylesek yanlış olmaz.

9. Varoluşçuluk akımının ana figürü olan Jean-Paul Sartre, annesine karşı ensest duygular beslediğini söylemiştir.

Varoluşçuluk akımının ana figürü olan Jean-Paul Sartre, annesine karşı ensest duygular beslediğini söylemiştir.

Bebekken babasını kaybeden ve yeniden evlenene kadar annesiyle çok yakın ilişkide olan filozof ölüm döşeğinde Simone de Beauvoir'a verdiği röportajda annesine karşı ensest duygular beslediğini söylemiştir. Kendisi gibi biseksüel olan Simone de Beauvoir ile açık bir ilişki yaşamıştır.

10. Adını verdiği teoremiyle meşhur Pisagor, müritlerine fasulyeye dokunmayı ve onu yemeyi yasaklamıştır.

Adını verdiği teoremiyle meşhur Pisagor, müritlerine fasulyeye dokunmayı ve onu yemeyi yasaklamıştır.

Bir düşmanı tarafından evi basılan ve yakılan filozof kaçmaya çalışırken fasulye tarlasına denk gelmiş ve yasağı ihlal etmediği için yakalanmıştır.

11. Modern felsefenin babası Descartes, soğuktan korunmak için eski usul bir fırın odasına sığınmış ve burada analitik geometriyi formüle etmiştir.

Modern felsefenin babası Descartes, soğuktan korunmak için eski usul bir fırın odasına sığınmış ve burada analitik geometriyi formüle etmiştir.

Temel bir doğru bulmanın ve mantıkla ilerlemenin tüm bilimlerin yolunu açacağını düşünen filozof Almanya Neuburg'dayken soğuktan korunmak adına eski usul bir fırın odasına sığınmıştır. Kutsal ruhun kendisine yeni bir felsefe konusunda ilham gönderdiğine dair üç imge görmüştür ve matematiksel metodu felsefeye uyarlama fikrini bulmuştur.

12. Hazcı olarak bilinmesine rağmen zevk ve sefa alemlerinden uzak duran Epikuros, sadece arpa ekmeği, peynir ve meyve ile beslenmiştir.

Hazcı olarak bilinmesine rağmen zevk ve sefa alemlerinden uzak duran Epikuros, sadece arpa ekmeği, peynir ve meyve ile beslenmiştir.

Müritlerinin yalnızca yılda bir kez şarap içmelerine izin veren filozof onlara cinsellikten uzak kalmalarını öğütlemiştir.

13. "Atina sineği" lakabı takılan Sokrates, yaşadığı dönemde tıpkı sineklerin atları rahatsız ettiği gibi sokaklarda gezerek insanları rahatsız etmiştir.

Atina sineği lakabı takılan Sokrates, yaşadığı dönemde tıpkı sineklerin atları rahatsız ettiği gibi sokaklarda gezerek insanları rahatsız etmiştir.

Haklı bir şekilde sürekli sorular soran ve o dönem geçerli sayılan bütün kuralları sorgulayan Sokrates'in gençleri de yoldan çıkardığı söyleniyordu. Sonuçta bu tip suçlamalar nedeniyle yargılandı ve ölüm cezası verildi. Düşünce özgürlüğü o zaman da yokmuş demek ki.
 

Benzer konular

Geri
Üst Alt