Cumhuriyet Yönetimiyle Birlikte Ülkemizde Ne Gibi Yenilikler Yapıldı

Memleket
İzmir
Meslek
Grafiker
Medeni Hal
Cumhuriyet’in ilan edilmesi ile beraber ülkemizde birçok alanda yenilikler yapılmıştır. Osmanlı döneminden kalan kurallar ve uygulamalar ortadan kaldırılarak yerlerine yenileri getirildi. Ülkemiz daha yaşanabilir, eşit bir ülke haline gelmiştir.

• Cumhuriyet ilan edildi.
  • Anayasa ilan edildi
  • Halifelik kaldırılarak Osmanlı hanedanına mensup olan kişiler sürgüne gönderildi.
  • Devletin anayasası laik bir anayasa haline getirildi.
  • Atatürk’ün ilkeleri anayasaya dahil edildi.
  • Şapka ve kıyafet kanunu ilan edildi.
  • Çok partili sisteme geçiş yapıldı.
  • Kadın ve erkek eşitliği getirildi.
  • Tekkelerin, zaviyelerin ve türbelerin kapatılmasına karar verildi.
  • Soyadı kanunu getirildi.
  • Efendi, bey, paşa gibi lakap ve unvanların kullanımı yasaklandı.
  • Kadınlara seçme ve seçilme hakları tanınmıştır.
  • İslam vakıfları devlet idaresine alındı.
  • İtalyan Ceza Kanunu, Türkçeye çevrilerek Türk Ceza Kanunu haline getirildi.
  • Öğretim birleştirilerek devlete bağlı eğitim kurumları kuruldu.
  • Dil devrimi ile Latin alfabesine geçiş yapılmıştır.
  • Türk Dil ve Tarih kurumu kuruldu.
  • Darülfünun kapatılarak yerine İstanbul Üniversitesi adı ile devam etmiştir.

• Beğen
Tepkiler: LsR

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Halifelik kaldırılarak Osmanlı hanedanına mensup olan kişiler sürgüne gönderildi.
Şunun haricinde herşey kabul edilebilir... bu sürgün biraz intikam almak gibi olmuş... çogu tarihci korumak için diyorda ben katılmıyorum

Kerem

Kız & Erkek Babası
Memleket
Isparta
Medeni Hal
Şunun haricinde herşey kabul edilebilir... bu sürgün biraz intikam almak gibi olmuş... çogu tarihci korumak için diyorda ben katılmıyorum

Belki de ülkede çift başlılığı engellemek içindi. Hanedan üyeleri kalmış olsaydı Cumhuriyet karşıtları çok fazla boy gösterecekti ya da hanedan üyeleri Cumhuriyeti ortadan kaldırmak için elinden geleni yapacaktı. Hanedan üyelerini değil Cumhuriyeti korumak için yapıldığını düşünüyorum.

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Belki de ülkede çift başlılığı engellemek içindi. Hanedan üyeleri kalmış olsaydı Cumhuriyet karşıtları çok fazla boy gösterecekti ya da hanedan üyeleri Cumhuriyeti ortadan kaldırmak için elinden geleni yapacaktı. Hanedan üyelerini değil Cumhuriyeti korumak için yapıldığını düşünüyorum.
Yurt dışına sürmek demek düşman ülkelerin haneden kanından olanları türkiyeye karşı kullanmak'da demek değilmi... mesela ingiltere bunu rahatca kullana bilirdi.. hey türkler padişahınız burda yıkın cumhuriyeti alın padişahınızı gibi :D bak aynı hesap sanki

Kerem

Kız & Erkek Babası
Memleket
Isparta
Medeni Hal
Belki de olabilirdi, aynı dönemi yaşamadan konuşmak kolay geliyor aslında. Cumhuriyeti, ihtilalleri ve yıllar sonra bugünü de yaşamayanlar yorumlayacak mesela. Şöyle olsaydı daha iyi olmazmıydı, yönetmeyi becerememişler vs gibi. Şartları yaşamadan bilemeyiz.

• Beğen

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Belki de olabilirdi, aynı dönemi yaşamadan konuşmak kolay geliyor aslında. Cumhuriyeti, ihtilalleri ve yıllar sonra bugünü de yaşamayanlar yorumlayacak mesela. Şöyle olsaydı daha iyi olmazmıydı, yönetmeyi becerememişler vs gibi. Şartları yaşamadan bilemeyiz.
Ya bende öyle diyorum mesela Atatürkü eleştiren biri olarak cümlemin başında yada sonunda şunu diyorum ben zaten.. bugünün yanlışı o günün doğrusudur.. ozamanın şartlarında yapılması gerekeni yapmış diyorum.. tabi bunu dikkate almadan bi saldırı linç etme başlıyor o ayrı

Kerem

Kız & Erkek Babası
Memleket
Isparta
Medeni Hal
Millet olarak tartışmaya tamamen kapalıyızda o yüzden. Herkesin doğrusu doğru diğerinin savunduğu yanlış. Önemli olan karşı tarafın tezini çürütebilmek. Fikir alışverişi güzeldir gerisini boşver ?

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Ya abi siyasi yönden eleştiriyi kabul etmeyenler ülke meselerinin kararlarını anlamakta zorlanıyor.. Atatürk herşeyden önce bir askerdir eğitimi bu yönderir. Eleştirilmez diye birşey yoktur.. bunu ben değil herkes söylüyor askeri dehalıgı tartışılmıyor bazı siyasi kararların asker menşeili oluşundan dolayı doğru olmadığı tartışılıyor.. netice bizler bu işin uzmanı değiliz. Konum bizde vatandaş konumu.. bunu anlatmak o kadar zor ki neyse işte :haha:

Medeni Hal
Osmanlıya karşı büyük bir düşmanlık ve arap alfabesinden latin alfabesine geçiş.
Geçmişi dilini özünü bir çırpıda yok etmek.
Şİmdi diyorlar neden osmanlıyı sevenler cumruhiyeti kurana düşman.
Bunu osmanlıya yapınca suç olmuyor normal geliyor cumhuriyet sevdalılarına yaparsan düşman kesiliyorlar adalet nerde?
Hani bize yobaz diyorlar ya bence şu kanunlar arasında en yobaz olanı şapka ve kıyafet kanunu.

sorsan herkes kılık kıyafette özgür derler he canım he.

Şapka giymek istemeyenlere yapılanlardan sadece birtanesi.
Bunlar tarihe geçen kayıtlar.

Yasa, çeşitli Anadolu illerinde protestolara neden oldu. Yasanın kabul edildiği gün Erzurum'da protesto gösterileri oldu ve bu ilde bir ay sıkı yönetim ilan edildi. Tutuklananlardan 13 kişi idama mahkûm oldu.
Ne için idam edildiler? Şapka giymeyi istemeyip protesto ettikleri için mi?

Şapka Zulmü – 1

M. Kemal 24 Ağustos 1925 tarihinde Kastamonu’ya elinde Panama şapkasıyla gitmiş, Kastamonu’lulara hitaben yaptığı şu konuşma ile şapka konusu Türkiye’nin gündemine oturmuştu:

“Uygar ve milletlerarası kıyafet, bizim için, çok cevherli milletimiz için lâyık bir kıyafettir. Onu giyeceğiz. Ayakta iskarpin veya fotin, bacakta pantolon, yelek, gömlek, kravat, yakalık, ceket ve tabiatıyla bunları tamamlamak üzere başta siper-i şemsli serpuş. Bu serpuşun adına şapka denir. Redingot gibi, bonjur gibi, smokin gibi, frak gibi, işte şapkamız! İsterseniz bildireyim ki, bu kadar yüksek ve önemli bir sonuca varmak için, gerekirse bazı kurbanlar da verelim!”[1]

(M. Kemal) : Dedim ki, ben her vakit söylerim, burada da bu vesile ile arzedeyim benim elime büyük selahiyet ve kudret geçerse, ben hayat-ı ictimaiyemizde (sosyal hayatımızda) arzu edilen inkılabı bir anda bir “JOP” ile tatbik edeceğimi zannederim.”[2]

Kuvay-ı Milliye’nin kadın kahramanlarından olduğu bilinen ve özellikle M. Kemal ve Ismet Inönü’ye yakınlığıyla tanınan Halide Edib (Adıvar) da, şapka uygulamalarını eleştirenler arasındaydı. O, fakir halka karşı girişilen baskı ve halkın şapkaya olan başkaldırısı üzerine o yıllarda şöyle diyordu;

”Şapka kanunu bu dönemde girişilen devrimlerin ilki ve en gözalıcısı olmakla beraber, aynı zamanda en beyhude, en anlamsız ve en sathisi (yüzeyseli) idi.”[3]

Halide Edib Adıvar’a göre, devrimler arasında en ciddi muhalefeti yaratan şapka kanununa, sokaktaki adamın karşı koyması, kanunu yapanlardan gerçekte çok daha batılıydı.(…)[4]

KAYNAKLAR:

[1] Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, cild 2, 5. Baskı, Türk Inkılap Tarihi Enstitüsü Yayınları, Ankara 1997, sayfa 221, 222.

Ayrıca Bakınız;

K. Z. Gençosman, Atatürk Ansiklopedisi, Istanbul 1981, X, 67.
[2] Prof. Dr. A. Afetinan; M. Kemal Atatürk’ün Karlsbad Hatıraları, Ankara 1983, sayfa 26, 27.
Ayrıca bakınız: Der. Behçet Kemal Çağlar, Atatürk Devriminden Damlalar, Istanbul 1967, sayfa 52.
[3] Paul Gentizon, M. Kemal ve Uyanan Doğu, sayfa 100-103.
[4] Halide Edib Adıvar, Dictatorship and Reforms in Turkey, Yale Rewiew, 1929 Güz Sayısı, sayfa 30.

Cumhuriyeti sevebilirsiniz kurucusunuda sevebilirsiniz ama bana kimse melekmiş gibi rol kesmesin.
Sevmediğim halde hiçbir zaman saygısızlık yapmadım yeri geldi iyi yanlarınıda dedim ama kötü yanlarınıda derim bir kişiyi seviyorum diye kötü yanlarını ört pas edip çanak tutmam.

Bu konularda asla tartışmaya girmem yorumumu yapar çıkarım öylede kalsın.

KeNo

Kıskançlık hapı olsun istiyorum!
İsim
Kenan
Memleket
Mersin
Herkes kendince haklıdır bu konuda. Benzer konuda karşıma çıkan burayada göz atmak lazım

Bay_Kuş

Gece bekçisi
İsim
Özgür
Osmanlı zaten çöküyordu arkadaşlar çöken imparatorluktan cumhuriyet doğdu. Bunun tartışması gereksiz bence

• Beğen
Geri
Üst Alt