Çok kitap okumak cehaleti ortadan kaldırır mı?

Memleket
İzmir
Meslek
Grafiker
Medeni Hal
Çok kitap okumak cehaleti ortadan kaldırır mı? Kitap okumak cehaleti tamamen ortadan kaldırmaz ama bizlere çok daha farklı imkanlar sunar. Cehalet veya cahillik, etrafımızdaki insanların ve belki de bizim en büyük sorunumuzdur. Bilgisiz olduğumuz her konuda konuşmaya çalışmak cahil olduğumuzun bir göstergesidir. Buradaki cahilliğimiz ise iyi yönden bir cahillik değildir. Bu tür cehalet kesinlikle bir tür hakaret olarak değerlendirilebilir ve toplum içerisinde bunu kullanıyor olmak bizi utanç duyacağımız bir duruma düşürebilir.

Bunun yanında cahilliğin masum olduğu alanlar vardır. Eğitimle veya farklı kabiliyetlerle ayrıştırılabilecek bu durumlarda dahi cahil kelimesini kullanmak ciddi bir şekilde başınızı ağrıtabilir. Bunun yerine bilgisiz veya habersiz demeniz çok daha doğru olabilir.

Sürekli Kitap Okumak Cehaleti Ortadan Kaldırır Mı?
Bir üniversite öğrencisi ile eğitim görmemiş bir kişinin belirli konularda uzlaşması pek mümkün olmayabilir. Belirli konularda üniversite öğrencicisi eğitimini ne kadar boş geçirmişse geçirsin bazı deneyimlere dayanarak bilgi sahibi olabilir. Eğitim görmemiş kişi ise hayat tecrübesi dahilinde ilgili konu üzerinde bir şeyler söyleyebilir. Ancak burada bir kişiyi rencide edici anlamda bilgisiz veya cahil olarak nitelemek doğru değildir. Bilgisiz olsa bile bunu çok daha uygun bir şekilde dile getirmek gerekir.

Bir şekilde kendinizi belirli konularda bilgili hissediyorsanız bile kendinize çok fazla güvenmemelisiniz çünkü bilmediğiniz veya haberdar olamadığınız çok daha farklı bilgilerin varlığı söz konusu olabilir. Ne kadar çok öğrenmek isterseniz isteyin her şeyi aklınızda tutamayabilirsiniz. Bunların hepsini göz önünde bulundurduğunuz zaman ekstra bilgi edinebileceğiniz kaynaklara yönelme istediğine sahip olabilirsiniz. İstikamet neresi? Büyük bir olasılıkla kitaplar.

Cahilliğin tek yönlü bir durum olmadığından yeteri kadar bahsettim. Hem iyi yönü hem de kötü yönü vardır. Kötü yönlü cehaleti ortadan kaldırmak için sürekli kitap okumak sizin aradığınız çözüm değildir. Bunun çözümü düşünce yapınıza bir farklılık kazandırmak ve artık “her şeyi biliyor gibi davranmaktan” vazgeçmektir.

İyi yönlü cehaletin ortadan kaldırılması için sürekli kitap okumak sadece size destek olabilir. Gerçeklerle yüzleşmeniz gerekir. Gerçek olan ise çok geniş bir bilgi deposunda yer alan her bilgiyi edinemeyecek oluşunuzdur. Bunun için kendinizi fazla zorlamanıza gerek yoktur. Gerçeği kabul etmeniz yeterlidir. İlgi alanınızda çok şey öğrenseniz bile öğrenecek yeni şeyler varlığını sürdürmeye devam eder.

Bu durumun, bilginin çok fazla oluşunun ve hepsini elde edebilme şansınızın olmadığının farkında olmak size bir şey hatırlattı mı? Hatırlamanıza yardımcı olayım. Hepimiz aslında iyi yönlü cehaletten etkileniyoruz. Bilmediğimiz çok fazla fazla şey varlığını koruyor ve her geçen gün bunların tamamını öğrenmek için çaba göstermemiz cahil olmadığımızı ispat etmiyor. Çünkü her geçen gün yeni bilgiler ortaya çıkıyor ve bu döngünün içerisinde yaşamımızı sürdürüyoruz.

İyi yönlü olan bu cahillikten mutluluk duymalıyız. Bu cehalet sayesinde daha fazla şey öğrenmek için çaba gösteriyoruz, bu cehalet sayesinde kendimiz olabiliyoruz ve bilgi sahibi olabilmek için iletişim kuruyoruz. Kitaplar bu noktada önemli bir rolü üstleniyor çünkü “daha az cahil olabilmemiz için” bize yardımcı oluyorlar. Çok kitap okuyarak cahilliği tamamen ortadan kaldırmamız söz konusu olmasa bile cahilliği azaltmamız söz konusudur. Çünkü cahil olduğumuzu kabul edip kendimizi geliştirmeye odaklandığımız zaman belirli imkanlara sahip olabiliyoruz.

1. Kendinizi Tanıma ve Kendiniz Olma İmkanı
Kendi potansiyelinizin farkında mısınız? Bir anlamda cahil olduğunuzu kabul edebildiniz mi? Sorunuzun cevabı evet ise artık her şeyi biliyormuş gibi hareket etmeyi bırakmalısınız. Gerçek anlamda kimseniz o olmalısınız. Bir şeyler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz ama bir şeyler hakkında hatta çok daha fazla şey hakkında bilgi sahibi olmadığınız ortadadır. Bazı insanların belirli konularda sizden daha fazla şey bildiğini kabul etmelisiniz.

Öğrenmek istiyor musunuz? Başka insanların sahip olduğu bilgilere sahip olmak istiyor musunuz? Hepsine mi? Her bilgiye mi? Bu mümkün değil. Bunu kabul etmek ve yolunuza devam etmek zorundasınız. Bu nedenle her insanın iyi yapabildiği bazılarının ise çok iyi yapabildiği bir şeyler vardır. Bir konuda bilgi sahibi olsanız dahi sizden çok daha bilgi olan insanların varlığından haberdar olmalısınız.

Bir konuda daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız yapabilecekleriniz bellidir. Eğitim alabilirsiniz, sizden daha bilgili olan kişilerden yardım alabilirsiniz veya çok kitap okuyarak talebinize karşılık bulmaya çalışabilirsiniz. Çok kitap okuduğunuz zaman işin pratik bilgisini edinmiş olacağınızı unutmayın. Sürekli olarak öğrenmeye devam etmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

2. Kendinizi Geliştirme İmkanı
Kendinizi cahil veya bilgisiz bir kişi olarak kabul etmeniz durumunda önemli bir imkana daha sahip olursunuz. Kendinizi geliştirmek için çok daha fazla çaba göstermeniz gerektiğini fark edebilirsiniz. Çünkü her şeyi bildiğinizi iddia eden insan olmaktan çıkıp, yeni şeyler öğrenmek isteyen insan bir insan olursunuz. Kendinizi geliştirmek için gerekli adımları atmaya hazır olursunuz.

Her şeyi bildiğinizi düşünerek hareket ettiğiniz zaman daha fazla bir şeyler öğrenmek isteğine sahip olmazsınız. Zaten her şeyi biliyorsunuzdur. Kitap okumak sizin için vakit geçirmekten başka bir anlama gelmez. Çok kitap okusanız bile sizin için pek bir şey ifade etmeyen cümlelerle karşılaşırsınız. Bir süre sonra yazarın hiçbir şey bilmediğini dahi iddia edebilirsiniz.

Kendini geliştirmek için kendinizi tanımanız ve bilgiye aç olduğunuza kendinizi inandırmanız gerekmektedir. Sadece çok kitap okuyarak eksikliklerinizi kapatamayacağınızı bilmelisiniz. Çok kitap okumak size bu konuda destek olabilir ve çok daha farklı kabiliyetlere sahip olmanızı sağlayabilir. Ancak çok kitap okumak cehaleti ortadan kaldırır diyebilmek pek mümkün değildir.

3. İletişim Yeteneğinizi Güçlendirme İmkanı
Kitap okumak her ne kadar istediğiniz bilgilere sahip olmanızı sağlayacak olsa bile çok daha farklı bilgi kaynaklarına ihtiyaç duyacağınızı unutmamalısınız. Bilgi edinebileceğiniz en önemli alanlardan birisi ise diğer insanlardır. Evet, herkes sizden çok daha fazla şey biliyor olabilir veya sizin bilmediğiniz bir şeyleri biliyor olabilir.

Aynı durumun karşınızdaki insan için de geçerli olduğunu düşündüğünüz zaman iletişimin ve diyalogların size çok daha fazla değer katacağını anlamış olursunuz. Artık daha fazla iletişim kurmak istersiniz, daha fazla diyaloğun size daha fazla şey öğreteceğini öngörmeye başlarsınız. Sürekli olarak iletişim kurmanız sonucunda ise iletişim yeteneğiniz güçlenir ve herkesin kolayca sahip olamayacağı bir kabiliyete sahip olmuş olursunuz.

Çok kitap okumak cehaleti ortadan kaldırır mı? Bu soruya olumsuz cevap vermeliyiz çünkü insan her zaman cahildir. Bir insanın, herhangi bir konuda her şeyi bilmesi mümkün değildir. Kitap okumak sahip olduğunuz bilgilerin artmasını sağlar. Sizi kendinizi geliştirme konusunda cesaretlendirir. Bununla birlikte bilgileri yalın haliyle size sunar ve onları kendi düşüncelerinizle dokumanız gerekir. Aktarılan bilgileri olduğu gibi kabul etmeniz durumunda elde ettiğiniz kazançların değerini düşürmüş olursunuz.

Medeni Hal
Buna katılmıyorum.
Günümüzde örnekleri çoktur özellikle okumuş cahiller.
Hiç okumamış birinin de okumuş bir insandan daha zeki ve bilgili olduğunuda gördük mesele kendini geliştirmekte.
Diyor ya bir üniversiteli öğrenci ile hiç eğitim almamış bir insanın belirli konularda uzlaşması mümkün değildir diye.
İşte bu doğru hiç eğitim almamış bir insanın, eğitim almış birini mosmor ettiğinide gördük. :D

• Beğen
Tepkiler: LsR

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Yinede bir klavuz lazım diye düşünüyorum ben..