Çocukların Yaptığı İcatlar - Çocukların Yaptığı Basit İcatlar

Charismax

Copyright @ Charismax
İsim
CHRS
Memleket
Neresi?
Meslek
IzdırapÇI
Medeni Hal
Çocukların Yaptığı İcatlar - Çocukların Yaptığı Basit İcatlar - çocukların yaptığı buluşlar

Çocukların Yaptığı İcatlar - Çocukların Yaptığı Basit İcatlar

AR-EL Koleji Anaokulu öğrencileri, bu yıl 10.su gerçekleştirilen “İCATLAR ve MUCİTLER GÜNÜ”nde yaptıkları birbirinden ilginç makineleri sergilediler.
Toplam 49 icat, dün, AR-EL Spor Kompleksi’ndeki konferans salonunda 5-6 yaş grubu anaokulu öğrencileri tarafından tek tek tanıtıldı. Ekonomik kriz çocukları da teğet geçmediği için “Harçlık Verme Makinesi” dahi icat edildi. Henüz 5-6 yaşlarında olmalarına rağmen hayatta karşılaştıkları zorluklara, çevre kirliliğine, ekonomik krize, hastalıklara, düzenli bir yaşama, strese karşı çözüm üretecek makineler yapan anaokulu öğrencileri, bu buluşlarını yarın da sergilemeye devam edecekler.

İcatların tanıtımının açılış konuşmasını yapan AR-EL Koleji İlköğretim Okulu Müdürü Ayhan Doğanlı, “Bu gördüğümüz eser çocukların eseri. Onlarla gurur duyuyoruz. Bu çocuklarımızın gelecekte ülkemiz adına faydalı buluşlara imza atacağına inanıyorum” dedi. Çocuklar tek tek icatlarını izleyenlere tanıttı ve başarı sertifikasıyla ödüllendirildi.
Uluslar arası bir eğitim programı olan Bakalorya Programı çerçevesinde dünyanın işleyişi teması altında sorgulanan icatlar mucitler ünitesinde 6 haftalık bir hazırlık süreci sonunda, ailelerin de proje asistanlığıyla destek vermesiyle çocukların ortaya çıkardığı ve sergilenen makineler arasında,

Mikropları yok etme makinesi
Harçlık verme makinesi
Hayalleri gerçekleştiren makine
Sandviç yapma makinesi
Kabusları yok eden makine
Cam temizleyen makine
Hava dostu makinesi
Masal anlatma makinesi

gibi icatlar bulunmaktadır. Bu süreçte, anaokulu öğrencileri, önce icat ve mucit kavramını sorguluyorlar. Sonra hayatta karşılaştıkları zorlukları aşmak için fikir üretip bunu resme, daha sonra ışık ve sesin de yardımıyla bunu üç boyutlu makinelere dönüştürüyorlar.

Minik 6 yaşındaki Erk Çapan sık sık hastalandığı ve ailesinin de hastalanmaması için icat ettiği hava temizleyen pervaneli Hava Dostu Makine’yi makineyi şöyle tanıttı: “Annemle ben çok hastalanıyoruz. Ben de havayı temizleyen bir makine yapmayı düşündüm. Makinenin üzerinde pervane var. Alttaki düğmeye bastığımızda pervane dönüyor. Üzerine şişedeki kolonya dökülüyor. Hava da temizleniyor.”

Harçlık Verme Makinesi
Her yerde para çekmek için ATM’leri fark eden küçük mucit Mustafa Atakan (6), ekonomik krizde okulda harçlıksız kalmamak için Harçlık Verme Makinesi icat etti. Üzerinde şifresi, kasası olan makineyi neden ve nasıl yaptığını anlatan küçük mucit Atakan, “Her yerde makinelerden para çekiyorlar. Ama okulda yok. Harçlıksız kalıyoruz. Babam buraya para koyuyor. Okulda makinenin üzerindeki şifreyi yazıyoruz. Sonra düğmeye basıp para alabiliyoruz.”

Hayalleri Gerçekleştiren Makine
İnsanların hayallerine çok zor kavuştuklarını fark eden Doruk Türker (6) de kendi hayal ürünü olan Hayalleri Gerçekleştirme Makinesi’yle bu soruna çözüm bulmuş. En çok da güçlü olmayı hayal eden Doruk, “Şimdi size icadımı anlatacağım” diyerek tahta sehpa, plastik, ışıklar, piller ve kablodan yaptığı makinenin nasıl çalıştığıyla ilgili şunları söyledi: “Bu makineyi ailemin de yardımıyla 1 haftada yaptım. Gece ışıkları kapatıyoruz. Makinenin içine oturuyoruz. Tacı başımıza takıyoruz. Yukardaki renkli ışıkları açıyoruz. Taca gelen elektrik akımı bizim güzel hayallere kavuşmamızı sağlıyor.”
Erk Çapan (6)/Hava Dostu Makine
Doruk Türker (6)/Hayallerimi Gerçekleştiren Makine

Geri
Üst Alt